Tip na článok
Daniel Lipšic

Spasiť Slovensko sa už pokúsila Misia, Nova, Šanca, SMS aj Nádej. Zatiaľ bez úspechu

Odídeme zo starej a založíme novú stranu. Na Slovensku sa to stáva tradíciou medzi ambicióznymi politikmi.

Galéria k článku (15 fotografií )
Zuzana Martináková
Eva Babitzová
Predseda strany SMS Milan Urbáni.

Málo odtrhnutých strán však má úspech. Väčšina živorí na okraji grafov popularity a obvykle po nejakom čase zanikne. Politológovia to pripisujú aj motivácii ich predstaviteľov mať vlastnú stranu a byť predsedom niekedy aj bez toho, aby mali silný program a myšlienku. Najnovšie ohlásil stranu s názvom Doma dobre Vladimír Chovan, bývalý minister, ktorého azda najviac preslávilo, keď ho pred voľbami Andrej Danko vykopol z kandidátky SNS. Ako dopadli strany odídencov či ambiciózne nové projekty v minulosti?

Šanca

Táto strana úplne prepásla svoju šancu. Pred ostatnými voľbami jej mnohí verili. Predstavitelia chceli vymeniť politikov za odborníkov a prekopať volebný systém. Zhorela však ako kométa a získala len 0,25 percenta hlasov. Jej zakladateľkou a predsedníčkou bola bývalá riaditeľka rádia Expres Eva Babitzová. Po neúspešných voľbách odstúpila a nahradil ju bývalý poslanec za SDKÚ Viliam Novotný.

Eva Babitzová
Eva Babitzová
Emil Vaško

Slobodné fórum

Stranu, ktorej najväčším úspechom bolo 3,47 percenta hlasov vo voľbách v roku 2006, zakladali bývalí členovia SDKÚ na čele s Ivanom Šimkom, ktorí sa dostali do konfliktu s Mikulášom Dzurindom. Najviac zaujali voľbou predsedu pár mesiacov po vzniku, keď sa na post namiesto Šimka dostala Zuzana Martináková. Neúspech strany ju neodradil a o tri roky kandidovala v prezidentských voľbách. V prvom kole získala 5,12 percenta hlasov. Potom z vrcholovej politiky odišla. „Vyskúšala som svoje hranice a celkom som dozrela. Ľudsky sa ukotvila,“ zhodnotila svoje pôsobenie v politike pred dvoma rokmi.

Po skončení kariéry sa venovala politickému marketingu. Naposledy robila poradenstvo poslankyni Petre Krištúfkovej u Borisa Kollára. V súčasnosti má Martináková talkshow v Rádiu Aktual. Samotné Slobodné fórum (SF) kandidovalo aj vo voľbách v roku 2012 pod názvom Robíme to pre deti - Slobodné fórum. V júli 2016 stranu zrušili. Podľa politológa Miroslava Kusého bolo Martinákovej SF lepší príklad strany, ktorá sa na okraji politického diania potulovala pomerne dlho. Ale vždy bola len v tieni ostatných. „Nikdy neurobila väčší dojem,“ doplnil.

Zuzana Martináková
Zuzana Martináková
Martin Domok

Misia 21

Stranu s prívlastkom Hnutie kresťanskej solidarity založil Ivan Šimko po neúspechu v Slobodnom fóre. Môže slúžiť ako príklad politického neúspechu. V parlamentných voľbách v roku 2006 získala 0,1 percenta. Úspešnejšia bola vo voľbách do Európskeho parlamentu. Získala „závratných“ 0,42 percenta. Zanikla v roku 2010.

Šimko sa však v politike držal dlhšie, vrátil sa do KDH, ktoré spoluzakladal, veľa vody však nenamútil. Neskôr sa stal živnostníkom a poradcom napríklad KDH. V súkromí sa venoval behaniu maratónov. „Základ je, že musím niečím pritiahnuť okruh svojich voličov. Ak toho nie som schopný, tak je to beznádejné. A toto je taký prípad,“ myslí si o Misii 21 Kusý.

Misia 21
Misia 21
Július Dubravay

HZD

Strana, ktorú založil bývalý člen HZDS Ivan Gašparovič v roku 2002, akoby slúžila na jediný účel. A to dostať ho na post hlavy štátu, čo sa podarilo. V parlamentných voľbách v roku založenia získala strana 3,28 percenta a v každých ďalších menej a menej. Okrem Gašparoviča nebola zaujímavá ničím. Azda len logom, ktoré sa podobalo logu HZDS, ibaže miesto S v národných farbách malo D.

Ivan Gašparovič, vpravo.
Ivan Gašparovič, vpravo.
TASR

Nádej

Ďalšia ministrana, ktorá dúfala v úspech a dopadla nijako. Vznikla okolo bývalých členov Ruskovej ANO Františka Tótha a Jirka Malchárka. Tvárou bola aj úspešná lekárka Alexandra Novotná. Na kampaň chcela strana v roku 2006 minúť 15 miliónov korún. Nakoniec získala 0,63 percenta. Malchárek sa stal hviezdou údajného spisu SIS Gorila, Tóth nešťastne zahynul pri nehode a Novotná sa vrátila k svojej profesii.

Jirko Malchárek
Jirko Malchárek
Dávid Duducz

SMS

Hneď niekoľkokrát sa o vstup do politiky pokúšal bývalý, vždy tmavovlasý házetdesák Milan Urbáni. Najskôr so stranou s podivným názvom Azen a potom so Stranou moderného Slovenska, v skratke SMS. V posledných voľbách získala 0,2 percenta. Urbániho to vôbec neodradilo a teraz sa chystá zabojovať o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. „Kandidujem, lebo chcem, a viem, ako pomôcť tomuto regiónu,“ vyhlásil nedávno v médiách.

Predseda strany SMS Milan Urbáni.
Predseda strany SMS Milan Urbáni.
YouTube

NOVA

Projekt Daniela Lipšica, ktorý sa po nehode, pri ktorej zrazil chodca, z politiky stiahol, sa začínal v roku 2012 veľkolepo. Iste si spomínate na fotku s desiatkami členov. Pomenovali sa Nová väčšina. Kvôli voľbám sa spojili s odídencami z SaS okolo Juraja Miškova, no dlho im to nevydržalo. Konzervatívny pohľad lipšicovcov sa s názormi liberálnych miškovovcov dokopy jednoducho nehodili. Strana príliš neoslovila ani bez liberálov, ktorí odišli sami a vo voľbách v roku 2016 kandidovali jej predstavitelia pod OĽaNO.

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic
Július Dubravay

Po Lipšicovej nehode sa predsedom stal jeho bývalý hovorca Gábor Grendel. „Fungujeme, už sa voláme NOVA a ideme do župných volieb. Snažíme sa, aby naša značka bola viditeľná, máme vyše tisíc členov,“ hovorí Grendel, ktorý je zároveň poslancom v parlamente. „Je to stále ten istý prípad, drobotina nemá šancu na úspech. Jediné výnimočné prípady sú, keď sa objavia výnimočné osobnosti, ktoré dokážu osloviť voličov. Ak ich neoslovia, tak je to mŕtve,“ myslí si o strane NOVA Kusý.

Progresívne Slovensko

Hnutie, ktoré sa začalo pomaly formovať koncom minulého roka, zatiaľ zbiera hlasy na svoj oficiálny vznik. Ľudia okolo podnikateľa Ivana Štefunka a Michala Trubana cestujú po Slovensku a snažia sa zaujať občanov. Podľa politológov im však niečo chýba. „Podľa mňa nemajú šancu. Ani neviem, o čom to je. Okrem názvu tam nenachádzam nič zaujímavé. Ak to tam bolo, tak sa to vytratilo. Ani vám neviem povedať, kto to reprezentuje. To sú stratené príbehy,“ hovorí Kusý.

Progresívne Slovensko
Progresívne Slovensko
TASR

Beblavý - Mihál

Jeden z naozaj aktívnych poslancov Miroslav Beblavý oznámil, že chce založiť stranu, už pred nejakým časom. Zatiaľ nezverejnil jej názov. Podľa známych informácií by s ním mal byť aj bývalý minister práce Jozef Mihál. Majú podľa Kusého šancu? „Beblavý aspoň vyvíja nejakú aktivitu. Napríklad odhaľuje kauzy a vyvoláva záujem ľudí. Možno vyčkávajú, až sa to rozhýbe. Majú šancu. Ale zatiaľ sú to akademickí kritici,“ hovorí Kusý.

Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý
Július Dúbravay

SKOK! - Európski liberálni demokrati

Veľa vody zatiaľ nenamútili ani bývalí Lipšicovi liberálni spojenci. Odídenci z SaS na čele s exministrom Jurajom Miškovom fungujú pod názvom SKOK! Od Sulíka sa odtrhli po tom, čo ho mohutne skritizovali, a s nadšením sa vrhli na vytvorenie strany. Voľby však pre nich nedopadli dobre, keďže oslovili len 0,8 percenta voličov.

Juraj Miškov
Juraj Miškov
Facebook

Svojich ľudí majú napríklad v bratislavskej komunálnej politike. Sem- -tam o nich v médiách aj počuť. Naposledy, keď Miškov otváral svoj nový biznis projekt - automatickú čerpaciu pumpu. Politológ Kusý im však už veľa šancí nedáva. „To je typ ľudí, ktorí sa radi pohybujú okolo politiky. Sú na očiach verejnosti, dostanú sa na stránky novín. Aj im je však jasné, že to nemá šancu,“ myslí si Kusý.

Demokrati Slovenska

Strana Ľudovíta Kaníka, ktorú rozbehol po opustení potápajúcej sa SDKÚ, je pre voličov zatiaľ relatívne neznáma. A hoci podľa Kaníka sa jej darí, prieskumy zatiaľ neriešia. „Blížia sa voľby do krajov a my máme skvelého kandidáta Jána Grešša do Nitrianskeho samosprávneho kraja, podporuje ho stredopravá koalícia,“ hovorí Kaník a dodáva, že nateraz sa sústredia na tieto voľby a potom uvidia, ako ďalej.

Ľudovít Kaník, vpravo.
Ľudovít Kaník, vpravo.
Vlado Benko jr.

Politológ: Delením nemôže vzniknúť nejaká sila, ktorá by stála za reč

Veria predsedovia malých strán svojim projektom? Čo treba na fungujúcu stranu? O ministranách a odídencoch sa s politológom MIROSLAVOM KUSÝM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Politológ Miroslav Kusý.
Politológ Miroslav Kusý.
Norbert Grosz

Myslíte si, že zakladatelia malých strán alebo rôzni odídenci naozaj veria vo svoje projekty, keď do nich nalievajú peniaze?

Áno, pre nich ide o niečo ako sebarealizáciu. Myslia si: „Aj keď je to malá strana a nemá šance, som jej šéfom.“ A vždy sa nájde okruh ľudí, ktorý to potvrdí. Aj keď malý okruh.

Na Slovensku bolo málo úspešných nových alebo odídeneckých projektov. Môžeme tam zarátať SOP Rudolfa Schustera, OĽaNO Igora Matoviča, ktorý odišiel z kandidátky SaS a podarilo sa mu preraziť, ale veľa ich nie je. Majú také strany šancu dlhodobo fungovať?

Samozrejme, že nie. Delením nemôže vzniknúť nejaká sila, ktorá by stála za reč. Silné politické celky vznikajú skôr spájaním, ale to je oveľa ťažšie. Vtedy sa musí spomedzi potenciálnych vodcov uplatniť len jeden.

V malých stranách, či už teraz, alebo v minulosti, nebolo veľa líderských osobností. Je chyba aj v tom, že ich zakladatelia nemajú sebareflexiu a príliš si veria?

No, tam ani nie sú osobnosti. Nie sú tam ľudia, ktorí by prišli s nejakou ideou alebo programom. Lebo založiť stranu na: „Pozrite sa, ja vás povediem a vy ma budete poslúchať,“ to je málo. Napríklad Mečiar bol typ, ktorý našiel veľký okruh ľudí odhodlaných nasledovať ho, ale on mal aj veľkú charizmu. Aj keď nemal ideu, mal čaro osobnosti. Možno zvrátené, ale mal. Potrimiskárov, ktorí majú stranu a chcú získať peniaze od štátu a potom z toho žiť, je plno. No nemajú šancu na úspech.

Robia malé strany väčším paseku tým, že kradnú hlasy a potom ovplyvňujú voľby?

Samozrejme, to je veľmi citeľné a v mnohých prípadoch katastrofické. Vezmime príklad Maďarov, ktorí sa rozpadli na tri strany, všetky na istý čas vypadli z parlamentu. Stalo sa to aj SNS, ktorá sa tiež drobila.

VIDEO Plus 7 Dní