Kollárovu detskú hru s dvoma nádobkami - jednou straníckou, druhou súkromnou, pozná aj Smer. Strana, ktorú vedie expremiér Robert Fico, prelieva peniažky do súkromných firiem. Vo výročnej správe sa napríklad dočítate, že 1,6 milióna eur v roku 2020 vyplatili sociálni demokrati firme JM Communications. Vlastí ju jeden z predsedových najbližších ľudí, hovorca Smeru Ján Mažgút.

Hospodárske noviny upozornili na to, že účtovná uzávierka firmy s údajmi vo výročnej správe SMERU-u nesedí. Nakoniec Mažgút vysvetlil, že chybu urobila strana a nie jeho daňové výkazy. Tržby mal vlani nie 1,6 milióna, ale "len" polovicu. Smer mu zrátal aj zákazky za rok 2019.

Čo sa stalo? Pri preberaní údajov zo štatistiky dodávateľských faktúr so splatnosťou v roku 2020 boli do textovej časti Výročnej správy omylom a nedopatrením prebraté aj údaje patriace do roku 2019. „V účtovnej závierke strany SMER-SD sú údaje uvedené korektne, bez vád, čo potvrdzuje, že došlo k nesprávnemu preklopeniu údajov z účtovnej závierky do výročnej správy. Ide o administratívnu nezrovnalosť, uvedený dokument prešiel schválením nezávislou audítorskou spoločnosťou, zamestnancami Ministerstva vnútra SR, ako aj členmi štátnej komisie,“ vysvetľuje strana cez svoje tlačové oddelenie.

Ficov subjekt dal zarobiť aj ďalším blízkym osobám. Napríklad firma KALLAN Legal, ktorú vlastní exminister vnútra Robert Kaliňák a manželka poslanca a generálneho manažéra Smeru Mariana Saloňa Marcela, odhryzla zo straníckej kasy 130-tisíc eur. Za poskytovanie právnych služieb.

FOTO hovorcu Smeru Mažgúta v GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: