Tip na článok
Alexander Filo: Advokát priznal, že pred jazdou pil.

Špičkového advokáta prichytili s alkoholom za volantom. Koľko nafúkal?

Advokát Alexander Filo skončil minulý týždeň v policajnej cele pre alkohol za volantom. Hrozí, že príde o licenciu.

Vo svojom odbore je považovaný za špičku. Bol policajtom, má protiteroristický výcvik a mnoho spokojných klientov, ktorých vysekal zo zdanlivo jednoznačných prípadov.

Ostrieľaný advokát Alexander Filo v minulosti obhajoval mužov obžalovaných z vraždy študenta Daniela Tupého. Klientov má aj medzi členmi zločineckej skupiny známej ako piťovci. Minulý týždeň však prežil krušné chvíle - strávil noc v policajnej cele.

Alkohol

Bolo pár minút po dvadsiatej prvej hodine, keď advokát Filo zazrel v spätnom zrkadle svojej Toyoty Land Cruiser policajné majáky. Vodič šliapol na brzdu svojho terénneho auta a odstavil na krajnici.

Muži zákona ho vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške na alkohol. „Hodnota, ktorú vodič nafúkal, predstavovala 1,06 mg alkoholu na liter vydychovaného vzduchu,“ povedala Tatiana Kurucová z Krajského policajného riaditeľstva v Bratislave.

Prominentnému právnikovi teda namerali v dychu viac ako 2,2 promile. Keďže šoférovanie v takom stave je trestný čin, policajti ho okamžite zadržali. Nasledovali výsluchy a neskôr aj to, čoho sa obáva zrejme každý previnilec - advokát skončil v policajnej cele.

„Päťdesiatročný Alexander F. z okresu Pezinok čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a hrozí mu trest odňatia slobody až na jeden rok. Vec je realizovaná v takzvanom superrýchlom konaní,“ doplnila Kurucová. Advokát musel zostať za mrežami až do vytriezvenia."

"Ešte ani na ďalší deň o jedenástej hodine predpoludním s ním policajti nesmeli robiť žiadne úkony, keďže bol stále pod vplyvom alkoholu. Prvé výsluchy sa začali až popoludní a trvali do večera. Zo superrýchleho konania, ktoré avizovali policajti, však napokon nebolo nič. „Obvinený bol prepustený na slobodu. Skrátené vyšetrovanie prebieha naďalej,“ spresnil Vladimír Javorský z bratislavskej prokuratúry.

Zo superrýchleho konania sa tak vykľulo skrátené konanie, v ktorom musia policajti prípad najskôr po- drobne vyšetriť, vypočuť svedkov a až potom bude o vine rozhodovať súd.

Súd s piťovcami: Aj medzi nimi má Alexander Filo svojich klientov. Foto: TASR

Oznámenie na políciu

Na celom prípade je zaujímavý ešte jeden fakt, ktorý naznačuje, že Fila zrejme niekto nemá rád. O tom, že by mal šoférovať pod vplyvom alkoholu, sa totiž policajti dozvedeli od človeka, ktorý zavolal na operačné stredisko. Keď polícia Fila zastavila, bránil sa, že pred jazdou užil Bromhexin.

Keď sme ho oslovili my, o noci, na ktorú zrejme nikdy nezabudne, nám povedal: „Priznávam sa, boli v tom lieky aj alkohol. Vyšetrovanie nie je ukončené, nikomu som neublížil, nespôsobil som žiadnu škodu, nikoho som nezranil.“

Nezabudol pripomenúť, že všetci sme len ľudia. „Ja nie som mediálne známa hviezda, nechodím každý deň opitý. Mne sa to stalo prvýkrát v živote,“ bránil sa ostrieľaný právnik.

Filo si uvedomuje, že mu pre alkohol za volantom hrozí väzenie. To však nie je jediný trest. Alkohol za volantom mu môže úplne zmeniť život. Obvinenie z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky totiž policajti poslali na Advokátsku komoru.

„Vzhľadom na to, že ide o úmyselný trestný čin, v prípade právoplatného rozhodnutia súdu o jeho vine bude z komory vylúčený,“ povedal nám človek z advokátskej brandže. Veľmi dobre si to uvedomuje i Filo. „Viem, že môžem prísť o licenciu. Ja si to od.eriem naozaj veľmi. Vôbec teraz neviem, čo bude, podľa mňa mi to prehádže celý život,“ uzatvára.

Pre alkohol za volantom tak môžu prísť viacerí obvinení či obžalovaní o advokáta. Na druhej strane však možno hovoriť o obrovskom šťastí, že sa nikomu nič nestalo.

Alkohol za volantom

Od novembra 2011 platí, že ak vám namerajú viac ako jedno promile alkoholu, ide o trestný čin a hrozí vám ročné väzenie. Ak nafúkate menej ako jedno promile, môžete dostať pokutu od dvesto do tisíc eur a prísť o vodičský preukaz až na päť rokov.

V prípade, že odmietnete fúkať, hrozí vám ročná basa, pokuta od dvesto do tisíc eur a zákaz viesť motorové vozidlo od jedného do piatich rokov.

VIDEO Plus 7 Dní