Denne mu píše niekoľko ľudí. Sú obdobia, keď prevažujú obete prežitých nástrah všetkých druhov. Iné dni sú pokojné. „Podvodníci a špekulanti si dajú voľno, a tak sú v prevahe otázky a prosby o pomoc pri overení obchodu alebo pravosti nejakého tvrdenia,“ vysvetľuje Tomáš Šalmon.

Prípadov je veľmi veľa. Ľudia majú najčastejšie obavy zo zneužitia platobných kariet, pravidelných platieb alebo z vydierania. Existuje viacero postupov, ktoré dokážu tieto veci rýchlo riešiť. Na mnohé sa informatik a zakladateľ stránky o hoaxoch pokúsil upozorniť v knihe (Ne)bezpečný internet. „Už viac ako rok sa mi vyhýba najťažšia téma, ktorou je vydieranie detí pedofilmi. Vždy tŕpnem, ak prichádza niekto s veľkou neistotou, či pôjde o takýto prípad,“ priznáva.

Naopak, za posledný rok sa priam roztrhlo vrece s hoaxmi o koronavíruse.

Falošná korona

Internet už dávno nie je výsadou len mladšej generácie. Obmedzenia pohybu prinútili pripojiť sa mnohých rodičov, ale aj najmladšie ročníky a seniorov. „Na sociálnej sieti pribudlo množstvo detí od desať rokov a ľudí, ktorí nedokážu rozoznávať medzi pravdou a ironickým obrázkom,“ upozorňuje odborník.

Okrem počtu používateľov sa znásobili hoaxy, ktoré sa dotýkajú bežných ľudí a našej spoločnosti. „Stále je dosť tých, ktorí aj teraz popierajú, že koronavírus existuje, a za tento názor bojujú rôznymi zbraňami. Vidieť ich. Nedajú sa prehliadnuť,“ povzdychne si Tomáš.

FOTO hoaxov, na ktoré zneužili známe osobnosti v GALÉRII>>

Cieľom hoaxu, teda poplašnej správy či klamlivého faktu, je vyvolať rozruch alebo šokovať. Tým si zaistí prežitie či šírenie. „Pracuje s emóciou. Z hoaxu máte mať pocit, že niečo podstatné sa udialo, ale adekvátne sa nekoná. Ideálny koktail jednoduchých tvrdení a emócií odštartuje jeho šírenie, teda viralitu,“ vysvetľuje odborník. „Ak nazrieme do stredoveku, čo všetko sa šírilo o očkovaní alebo o čarodejniciach, aj to je svojím spôsobom hoax. Alebo dedinské ohováranie, keď odrazu vznikne teória, že ,richtár prepil obecné peniaze‘. Ak sú peniaze stále v truhlici - je to hoax,“ dodáva.

Tomáš má hoaxy poriadne zmapované. Pobavia ho tie, keď niečo zažila „osoba, ktorá je maminou sestrou od kolegyne jej sesternice z druhého kolena“.

Spomenie aj vlaňajšiu falošnú správu o ženách, ktoré vrátili nepoužitý antigénový test a vraj boli pozitívne. „Hoax podkopával vierohodnosť testovania bez toho, aby jeho autorka aspoň videla nejaké testovanie. Dnes viac ako tri milióny Slovákov vedia, ako to naozaj prebieha, takže si podobný výmysel už nikto nedovolí,“ pripomína.

Ľudia si však nedajú pokoj. Nedávno sa šírila falošná správa o dvoch lekároch v kritickom stave po očkovaní. Obaja sa pritom tešia napriek nasadeniu v prvej línii dobrému zdraviu. „Pred pár týždňami ma prekvapil hoax o tom, že počas testovania nám dávali utajovanú vakcínu s nanobotmi, ktoré sú ovládané na diaľku. Pre mňa je najabsurdnejšie neustále počúvať o ,zaručených dôkazoch‘, že Bill Gates financuje globálne vraždenie ľudí, aby vznikol nový svetový poriadok, tvrdenia o čipovaní ľudí alebo informácie o účinkoch 5G vysielačov,“ vymenúva Tomáš.

Ventilovanie zlosti aj zábava

Existuje viacero spôsobov, akými vznikne hoax. Niekto má záujem vyjadriť svoju nespokojnosť, preto uvedie nepravdivú informáciu. Buď neúmyselne, alebo schválne zo zlosti. Zle pochopené údaje a neodbornosť sú častým dôvodom jeho vzniku. „Dnes je napríklad mnoho tých, ktorí šíria čokoľvek, čo bojuje proti politikom, pandémii, nariadeniam i očkovaniu. Ľudia, ktorí sú už nastavení ako odmietači, oveľa ľahšie posunú ďalej na sociálnych sieťach virálne príspevky o škodlivosti očkovania, lekároch v kritickom stave po očkovaní alebo o pozitivite niekoho, kto odovzdal nepoužitý test,“ opisuje pre PLUS 7 DNÍ Tomáš.

„Najlepší“ hoax je kombinácia faktov a domyslených záverov. Pri ňom sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pravdivé tvrdenie, no vyžaduje si viac overovania. „Celkom iný trend je hoax pre lajky. Niekto si skrátka vymyslí informáciu, tvrdenie, nakazenú lekárku či obeť v rodine len preto, aby získal čo najviac lajkov. Keď má vec vysvetľovať, príspevok zmizne. To odštartuje iný typ hoaxu. Obľúbené tvrdenia konšpirátorov ,o umlčaní‘ a cenzúre, ak pôvodný príspevok zmizol,“ pripomína.

Na prvý pohľad sa môže takáto neoverená virálna správa javiť ako nevinná zábavka či obyčajné ventilovanie nespokojnosti. V skutočnosti však mnohé hoaxy spôsobia fatálne následky. „Mimoriadne nebezpečné sú tie, ktoré opisujú účinky nejakých látok na choroby. Postupy na vyliečenie rakoviny doslova ohrozujú život,“ zdôrazňuje Tomáš.

Vráti sa k vlaňajším bezcitným hoaxom o tom, že rodinám mŕtvych platili, aby potvrdili úmrtie blízkeho na COVID-19. „Boli také rozšírené, že vyvrátiť ich je dodnes ťažké,“ povzdychne si.

Pridá ešte jednu obľúbenú „internetovú klebetu“ z našich končín. „Z času na čas tento hoax oživí nejaká unudená mamička či jednotlivec len pre zábavu - je o čiernej dodávke v dedine, ktorá unáša deti. Dnes si skrátka nemôžete kúpiť čiernu dodávku, pretože každá bude terčom konšpirátora. Boh vás ochraňuj, ak náhodou prejdete okolo detského ihriska.“

Falošné lieky aj obchodníci

Zdá sa, že na internete na nás číha toľko lží a nebezpečenstva, že sa to sotva dá opísať. Naozaj sa pripojením do siete vystavujeme strate súkromia, záplave hoaxov a nájazdu podvodníkov? „Internet je bezpečný, no nebezpečným ho robia ľudia, ktorí sa rozhodnú používať ho inak - využívať jeho slabiny,“ upozorňuje Tomáš Šalmon.

Ich vyčíňaniu sme vystavení, len čo otvoríme e-mail. „Stačí, že predávate staré auto, a váš e-mail odchytí automat, ktorý vás čoskoro zaplaví reklamou na podvodné prípravky. Alebo Facebook. Mnoho starých rodičov sa pripojilo, aby sa v izolácii spojili s ostatnými. Presne na nich je však smerovaná neuveriteľná paľba podvodných liekov, prípravkov a to sa im servíruje priamo pred očami. Ich deti nič z toho nevidia,“ varuje zraniteľnú staršiu generáciu.

Vymyslení lekári potvrdzujú účinky zázrakov, ktoré vracajú zrak, sluch, ohýbajú stuhnuté kolená, liečia rakovinu. Na tieto účely často zneužijú tváre známych ľudí, u nás napríklad moderátorku Adelu Vinczeovú či Kvetu Horváthovú. Podvodníci si vymyslia rozhovor, v ktorom celebrita tvrdí niečo, čo v živote nepovedala či nezažila. „Ohrození sme naozaj na každom kroku. Stačí, že máme správanie na internete menej obozretné, prípadne profil neskúseného nováčika či, naopak, bezradného dôchodcu. To sú ideálne obete,“dodáva.

Ako sa teda chrániť? Základným pravidlom je mať v počítači aspoň nejaký antivírusový program, hoci jeho bezplatnú verziu. „Treba byť rozvážny a nové miesta, mená, názvy i kontakty overovať. Zaujme nás značkový pár tenisiek za úžasnú cenu. Niektorí z nás nakupujú veľmi rýchlo, pretože akési odpočítavanie zobrazuje platnosť ceny už len 10 minút. Čo myslíte, prečo je tam odpočítavanie? Psychologický nátlak je nastavený presne tak, aby vám ani len nenapadlo zisťovať, či obchod vôbec existuje. Overíte si ho, až keď vás teší pocit, že ste to stihli a rovno zaplatili kartou. Zväčša je už neskoro,“ spomenie rozšírený príklad.

FOTO hoaxov, na ktoré zneužili známe osobnosti v GALÉRII>>

Nedôverujte neznámym a strážte si svoje súkromie. Napríklad heslá, nech sú k čomukoľvek, nikdy neposielame nikomu ani samotnej službe, u ktorej ho používate. Nikdy ich nevkladáme inam ako na www doménu, pre ktorú sú určené, či do oficiálnej aplikácie. Cez zachytené heslo sa dnes dá otočiť naruby viac ako len život zneužitej obete,“ varuje na záver odborník.

Prečítajte si tiež: