Bratia Dávid a Dominik Krátki z dedinky Udiča majú len dvadsaťdeväť rokov, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa spoza mreží až do smrti nedostanú. Senát Špecializovaného trestného súdu dvojičkám vymeral najťažší doživotný trest. Hoci verdikt ešte nie je právoplatný, potešilo sa mnoho ľudí v okolí Považskej Bystrice. Bratia sú totiž známi bezohľadnosťou a brutalitou. Neraz kohosi naháňali s bejzbalovými palicami v rukách a jedného kamaráta zaliali betónom.

Dopyt po „gumách“

Dávid a Dominik Krátki sa narodili v decembri 1991. Už na strednej škole začali obchodovať s drogami. Ich živobytím sa drogový biznis stal ešte pred rokom 2010. Volali ich dvojičky alebo aj rovnakí, lebo ich mnohí nevedeli rozoznať. Do kšeftovania s pervitínom postupne zainteresovali kamarátov, až vznikol gang ovládajúci teritórium od Žiliny cez Púchov, Považskú Bystricu až po Trnavu.

Bratia riadili skupinu spoločne, podľa výpovedí niektorých svedkov však dominantnejšie pôsobil Dávid. Drogy distribuovali cez mŕtve schránky v obci Dohňany, v Beluši, v Považskej Bystrici, v Žiline, pri Visolajoch, pri Voderadoch blízko Trnavy a na ďalších miestach. Kontakty medzi členmi skupiny sa uskutočňovali telefonicky, pričom telefóny neustále menili. Používali najlacnejšie s českými číslami, iba šéfovia mali kvalitnejšie aparáty značky Blackberry.

Drogy si záujemcovia objednávali u dvojičiek pomocou esemesiek. Stačilo napísať, že chcú „gumy“. Konkrétne pervitín mal krycí názov „peťo“, heroín bol „červené“, ale aj „háčko“, kokaín volali „karol“, marihuanu „tráva“ alebo „čaj“ a peniaze boli „pare“. Po zaplatení odberateľ dostal informáciu, v ktorej mŕtvej schránke objednaná droga čaká. Obe strany pomerne často menili čísla. Keď to urobili dvojičky, zmenu oznámili a podpísali ako futbalisti.   

Bratia Krátki presadzovali zásadu nekontaminovať sa drogou ani ju neschovávať u seba doma či vo svojom aute. Gang mal aj centrálny sklad drog, ale ani vyššie postavení členovia nevedeli kde. O predaji drog mali dvojičky dokonalý prehľad. Viedli si evidenciu, komu, kedy a koľko drog predali. Vyššie postavení členovia zoskupenia prakticky robili na bratov. Jeden z členov gangu vypovedal, že dvojičkám mesačne odovzdal 15- až 20-tisíc eur.

Útek pred Dvojičkami do väzenia

Dvojičky rozbiehali biznis kupovaním pervitínu a ďalších drog od rôznych dodávateľov aj zo zahraničia. Za pervitín platili 20 eur za kubík, čo je desať dielikov injekčnej striekačky. Preto hľadali niekoho, kto by drogu vedel odborne „uvariť“.

Jedného kuchára našli v Česku. Volal sa Ladislav Klembara a pre slovenských drogových biz­nismenov uvaril v byte v Prahe na Žižkove kilo pervitínu. Dvojičky ho podozrievali, že ich podviedol čo do množstva, a Klembara si musel dlh odpracovať. Bratia od neho chceli, aby im za to vyčistil zmes päť kilogramov pervitínu a počas čistiaceho procesu na neho dozerali so zbraňou v ruke. Nakoniec vzali Klembaru na Slovensko, aby si odpracoval zvyšok dlhu.

Pri najbližšej príležitosti

Klembara ušiel do Česka, kde bolo po ňom vyhlásené pátranie, a hneď tam radšej nastúpil do výkonu trestu. Policajtom vysvetlil, že mal z dvojičiek príšerný strach. Hovorili mu, že „ich ľudia - to sú ich vojaci“ a splnia aj rozkaz na zabitie. Spomínal, ako Dávid bankomatovou kartou prehrabával čerstvý pervitín a šomral pri tom: „Toto je môj život a kto mi ho zoberie, toho zabijem.“

Hoci v procese s bratmi Krátkymi česká justícia žiadosti slovenskej strany vyhovela, Klembara využil svoje právo a odmietol prísť do Banskej Bystrice proti bratom svedčiť.

Podpaľači

Gang dvojičiek sa často uchyľoval k násiliu. V júli 2010 v Pruskom dvojičky poliali benzínom Peugeot, na ktorom prepichli pneumatiky, rozbili okná a podpálili. Bolo to akt pomsty. Vozidlo užíval muž, ktorý udal bratov, lebo ho zbili i so synovcom. Za tento čin Dávid s Dominikom putovali do väzenia.

Podpaľovaním si dvojičky rozširovali teritórium a priestor čistili od konkurencie. Bratia pátrali po každom dílerovi, ktorý predával drogy od iného dodávateľa, a zastrašovaním ho prinútili, aby bral tovar iba od nich. Majiteľovi Pipi Grilu v Púchove podpálili stánok, do ktorého si sami chodievali kupovať bagety. Terčom podpaľačov sa stal aj domček s občerstvením v Považskej Bystrici.

S podpaľovaním áut konkurencie pokračovali bratia niekoľko rokov. Podľa komplicov sa dvojičky na akciu vždy pripravili. Mali rukavice, kukly a kanistre s benzínom schovávané na rôznych miestach v poli. Vyzdvihli ich vždy cestou na miesto činu. Podľa zakladajúceho člena gangu Matúša Verbířa sú bratia Krátki bezcitní, bili dílerov, boli násilní fyzicky aj slovne. 

Mafiánska poprava

O tom, kam až boli dvojičky schopné zájsť, hovorí príbeh ich kamaráta Ericha Ochodnického. Erich chcel prestať s dílerstvom aj preto, že sa jeho priateľke narodila dcéra Melissa. Našiel si normálnu prácu a na polícii vypovedal proti gangu. Lenže dvojičky sa o tom dozvedeli. V piatok 4. novembra 2016 so svojou pravou rukou Adamom Behrom sadli do čierneho Audi A6 a vybrali sa do Trenčianskej Teplej, kde v mäsiarskej firme Ochodnický pracoval. Keď Erich popoludní z firmy vyšiel, pozvali ho do bavoráka, že si dajú „čiaru koksu“.

Behro na súde vypovedal, že potom dvojičky Ericha posadili medzi seba a počas jazdy ho začali spovedať, prečo proti nim vypovedá. Bili ho, až Erich nakoniec priznal spoluprácu s políciou. Na mieste, ktoré nevidieť z cesty, vytiahli Ericha z auta a prinútili ho kľaknúť si za vozidlo. Dávid vytiahol samopal Škorpión kalibru 7,65, chladnokrvne naň namontoval tlmič a kým Dominik pridržiaval Ericha za hlavu v predklone, Dávid vypálil najprv ranu Erichovi do chrbta a potom do hlavy.

Po streľbe Dominik vybral z kufra auta igelitovú plachtu a s bratom do nej zabalili telo Ochodnického bez toho, aby sa presvedčili, či je mŕtvy. Telo naložili na zadné sedadlá a zamierili na Moravu. Cestou sa zastavili na rodinnej chate, do auta naložili vrecia cementu. V katastri obce Študlov v Zlínskom kraji vyložili telo, z kufra auta vytiahli lopatu, rýľ i sekeru. Erichovi vykopali taký hlboký hrob, že si von z neho museli navzájom pomáhať. Ericha vyzliekli do spodnej bielizne, telo hodili do jamy a zasypali cementom. Aby zamaskovali miesto hrobu, zasadili naň stromček.

Roztrhané obvinenie

Polícia v snahe urobiť s dvojičkami poriadok nasadila na gang agenta, ktorý sa tváril ako človek zháňajúci drogy, a v rámci akcie nazvanej TWIX ráno 6. marca 2017 Národná kriminálna agentúra urobila masívny záťah na bratov a členov gangu. Kým „vojaci“ sa po zadržaní správali slušne, jeden z dvojičiek si pri predvádzaní pred sudcu odpľul smerom ku kameramanovi televízneho spravodajstva. Obaja odmietali komunikáciu s vyšetrovateľom, Dominik demonštratívne roztrhal písomné poučenie obvineného.  

Prokurátor obžaloval dvojičky z mnohých trestných činov vrátane nedovoleného ozbrojovania funkčným ručným granátom.

Pri domových prehliadkach polícia objavila v pražskom byte dvojičiek české i poľské peniaze a eurá, slovenské pasy, falošnú identifikačnú kartu Chorvátska a vodičský preukaz na meno Darko Jocić, tiež rôzne písomnosti, notebooky, plastové putá. Medzi zaistenými dokumentmi bola aj faktúra na 40 mobilných telefónov Samsung.

O byte v Žiline vedeli len vybraní členovia gangu a pod názvom stan ho používali ako úkryt. Dominik Krátky poprel, že byt patril im, hoci mal odeň kľúč a našla sa tam jeho DNA. Polícia prehľadala aj byt vo Východnej, v ktorom sa zdržiaval Dominik Krátky so svojou družkou. V tomto obydlí sa našlo takmer 30-tisíc eur v desať- a dvadsaťeurových bankovkách. Po zadržaní zobrali Dávidovi stery z oboch rúk a vzorky moču. Ich rozbor ukázal, že užíva kokaín.

Rečnili osem dní

Polícia obvinila spolu 21 osôb. Pojednávanie sa vyznačovalo zásadným popieraním bratov, že by viedli drogový gang. Dávid i Dominik odmietli k jedenástim skutkom vypovedať, zato svedkom i znalcom kládli podrobné otázky. Bývalých podriadených žmýkali otázkami, ktoré nemali konca. Bratia využili každú možnosť na legálnu obštrukciu a predĺženie procesu so snahou dostať sa na slobodu. 

Kým prokurátor a obhajca boli so záverečnými rečami hotoví za pár hodín, bratia rečnili osem (!) pojednávacích dní.

FOTO dvojičiek Krátkych v GALÉRII

Doživotný trest odňatia slobody pre dvojičky iba uzatvára ich register trestov. V minulosti boli už päťkrát odsúdení za násilnú činnosť. Spis vo veci bratov Krátkych je v súčasnosti na Najvyššom súde. Ten rozhodne o odvolaniach dvojičiek.

Prečítajte si tiež: