Podozrenia z korupcie už dlhšiu dobu hosťujú v najbližšom okolí Roberta Fica a Petra Pellegriniho, no tentokrát obvinenie zaklopalo na dvere najväčšieho kmotra Smeru Miroslava Výboha. Oligarcha oligarchov a Ficov údajný “financmajster“ s najväčším vplyvom počas bývalých vlád je obvinený z príjímania úplatku v prospech Pellegriniho za vybavenie legislatívneho procesu virtuálnej registračnej pokladnice (VRP).

Projekt realizovala firma Michala Suchobu a ďašieho oligarchu Jozefa Brhela Allexis. Suchoba a bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze zhodne vypovedajú, ako k vybavovaniu a odovzdávaniu úplatku prišlo. “Rokovania“ sa diali aj v kancelárskej časti hotela Carlton, kde má Výboh a jeho firma Middlecap sídlo.

„Po pol hodine prišiel Miro Výboh a spoločne prešli dlhou chodbou a ďalšou recepciou do jeho kancelárie. Po asi 30 minútovej debate im oznámil, že by bolo dobré dať odmenu štátnemu tajomníkovi za VRP, na otázku akú povedal, že 150 tisíc eur,“ píše sa v uznesení o vznesení obvinenia.

Ficov priateľ Výboh je namočený v korupčnej kauze.
Zdroj: ČTK

Suchoba podľa svojej výpovede nezjednával a sumu akceptoval. Na ďalšom stretnutí odovzdal Výbohovi 150 tisíc eur v 500 eurových bankovkách v žltej krabici od šampanského značky Cristal. Po troch týždňoch sa opäť aj s Imreczem u Výboha stretli a ten im povedal, že „Pelle ďakuje“.

Pellegrini, v tom čase štátny tajomník na ministerstve financií, sa mal Imreczeho ešte predtým na večeri v centre mesta opýtať, či je Suchoba ochotný potrebnú zmenu zákona a s tým spojený politický lobbing finančne podporiť, čím mal na mysli províziu.

„Po tom ako z reštaurácie odišli sa ho Peter Pellegrini spýtal, či tú finančnú odmenu od Michala Suchobu vie zrealizovať prostredníctvom Miroslava Výboha. Na to František Imrecze povedal, že má s Mirom Výbohom kamarátsky vzťah a môže to cez neho zrealizovať za predpokladu, že s tým bude Michal Suchoba súhlasiť,“ znie časť obvinenia.

Imrecze Frantisek, exprezident Finančnej správy.
Zdroj: archív

O Výbohových konexiách na Finančnej správe PLUS 7 DNÍ informoval už v roku 2016. Výboha sme vtedy odhalili na stretnutí s Františkom Imreczem v jednej z luxusných reštaurácií v hlavnom meste.

Miroslav Výboh je dlhodobo v zahraničí a prijatie úplatku popiera. Vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru sa nechystá. Dlhodobo sa zdržiava v zahraničí a na Slovensko cestu zatiaľ neplánuje. Titul honorárneho konzula Monaka by ho zrejme pred možnou väzbou neochránil.

200 tisíc eur pre Čecha

Finančná správa za čias Imreczeho bola  podľa vyšetrovania skorumpovaná skrz-naskrz. A to na všetkých úrovniach. Na nelegálnych kšeftoch pre Suchobu, a to najmä pri zavádzaní projektov Alladin, Virtuálna registračná pokladnica a informačný systém kontrolných známok, sa mal výraznou mierou podielať vtedajší riaditeľ daňovej a colnej sekcie Daniel Čech. Po jeho odchode z Finančnej správy po sporoch s ministrom Petrom Kažimírom Imrecze požiadal Suchobu, aby sa pre Čecha zložili na jeho “odchodné“. Navrhol sumu 200 tisíc eur, ktorá mala predstavovať menej ako 1,5 percenta z celkovej sumy z projektov firmy Allexis. Suchoba vraj následne priniesol peniaze v krabici od tenisiek značky Nike a hodil mu ju do kufra služobného vozidla. Imrecze škatuľu aj s 200-tisícovým obsahom odovzdal Čechovi vo svojom vtedajšom dome na bratislavských Dlhých Dieloch.

Rozdávalo sa vo veľkom

Úplatky za služby a loajalitu však pokračovali aj naďalej. Keď odchádzal František Imrecze v roku 2018 z vedenia Finančnej správy, Suchobovi navrhol, aby odmenili spriaznených úradníkov. Suchoba mu mal v obálke priniesť 150 tisíc eur. Imrecze ako “čierny“ pokladník z nich odovzdal šéfke právneho odboru Denise Židovej 30 tisíc eur vo svojom byte v River Parku a riaditeľke ekonomiky Kornélii Černej 20 tisíc eur priamo vo svojej kancelárii na Finančnej správe. Imreczeho nasledovníčke na poste šéfky daniarov Lenke Wittenbergerovej putovalo 50 tisíc eur. Imrecze ich vložil do tašky s kozmetickými výrobkami a tú za jeho prítomnosti odovzdal Wittenbergerovej samotný Suchoba v River Parku.

Wittenbergerová sa už k prijatiu úplatku priznala.

FOTO k článku v GALÉRII

Aj Pellegriniho nástupca Kuruc mal “ryžovať“

Ďaľším z obvinených je aj Pellegriniho nástupca na poste štátneho tajomníka ministerstva financií Radko Kuruc. Ten si mal priamo vypýtať úplatok za podporu legislatívnych úprav pri projekte eKasa, ktorý taktiež realizoval Allexis. Na ministerstve uviedol Imreczemu sumu 120 tisíc eur, ktoré požadoval od Suchobu. 60 tisíc malo byť za podporu legislatívneho procesu a 60 tisíc za finálne schválenie tejto zmeny. Potom už s Kurucom podľa výpovedí jednal sám Suchoba a 120 tisíc mu odovzdal na dvakrát v zelenej škatuli od vína v podniku Cuba Libre na pešej zóne.

Mohlo by vás zaujímať: