Tip na článok
Mária Pohronská: Svoj dar „vidieť“ objavila už v detstve, ale naplno ho začala rozvíjať pred jedenástimi rokmi.

Sporný biznis: Veštby je veľmi ťažké reklamovať

Všetko sa na vás sype. Neistota vo vzťahu i v zamestnaní, aj fyzických bolestí pribúda.

A možno je to skôr zvedavosť, ktorá vás privedie k veštkyni. Sedíte oproti človeku s výnimočnými schopnosťami a veríte, že proroctvami dá vášmu životu nový zmysel. Lenže všetko môže vypáliť inak.

Domov odchádzate o desiatky eur ľahší a s pocitom, že niekde sa stala chyba. Slová veštkyne mali od skutočnosti ďaleko, niekoľko mesiacov ste márne čakali na milujúceho boháča, ktorého sľubovala. „Účet za služby mi nevystavila, takže ich nemôžem ani reklamovať,“ sťažuje sa Kristína. A nie je jediná.

Vlastná hlúposť

Kristína navštívila veškyňu Janu Š. v jej byte v Bratislave. „Hneď na začiatku ma upozornila, že nie je veštkyňa, ale zaoberá sa duchovnou terapiou a harmonizáciou. Počas jeden a pol hodiny komentovala celý môj život, ale v podstate strieľala naslepo,“ spomína. Najviac ju však vyviedla z rovnováhy informácia o otcovi, ktorý vraj chcel v minulosti spáchať samovraždu.

„Doma som si to overila a rozhodne to nebola pravda. Od veštkyne som odchádzala rozladená, vypýtala si odo mňa päťdesiat eur, nedala mi žiadny doklad, takže čo môžem reklamovať? Tie hlúposti, čo mi porozprávala?“ rozhorčuje sa. Podobné skúsenosti má aj Košičanka Jana. Asi som nejaká čudná, lebo mne sa nikdy nesplnilo nič, čo mi veštkyne vyložili.“ Blok za veštenie ani neočakávala, A reklamácia?

„To by mi ani nenapadlo! Nikto nás nenúti, aby sme si dávali veštiť. Je to len naša vlastná hlúposť,“ dodá sebakriticky.

Na vlastnej koži

Napriek nepríjemným skúsenostiam sa veštkyne, astrológovia a jasnovidky tešia veľkej popularite. Mnohí majú stálych klientov, ktorí na nich nedajú dopustiť. Čím si ich získali? Rozhodli sme sa vyskúšať schopnosti veštkyne na vlastnej koži. Bránu rozostavaného domu v malom mestečku neďaleko Bratislavy mi otvára útla žena s vrúcnym úsmevom. Mária Pohronská svoj dar „vidieť“ objavila už v detstve, ale naplno ho začala rozvíjať pred jedenástimi rokmi. O chvíľu už sedím oproti nej a ťahám prvých sedem kariet. Mária ich ukladá do dvoch radov - prvé tri sú v hornom a predstavujú sudičky.

Zvyšné štyri reprezentujú jednotlivé štvrťroky. „Dostali ste obrovskú silu leva,“ ukazuje na kartu, ktorá zobrazuje kráľa zvierat hľadiaceho na krajinu. „Pozerá sa z výšky, z nadhľadu, ale zároveň vyjadruje, že sa často ponárate do minulosti,“ trafí hneď klinec po hlavičke. Ďalšia karta vyjadruje moju nedávnu premenu, začiatok niečoho nového. Aj to sedí. „Len keby ste sa pozerali viac dopredu, prípadne žili v prítomnosti. Len nie v minulosti,“ prízvukuje niečo, čo si často opakujem v duchu aj sama. O tom, aký bude tento rok, sa dozviem skôr z duchovno-psychologického hľadiska.

Druhý štvrťrok si mám dávať pozor na agresivitu. Svoju aj iných. Lebo čo zasejem, budem žať. Tretia vesmírna karta ma varuje: „Máte tendenciu uzatvárať sa pred svetom a brať za smerodajné iba to, čo cítite.

Nerobte to! Vyjdite zo seba von a nájdite radosť. Neverte tomu falošnému svetlu, ktoré osvetľuje iba určitú časť.“ Nuž, ako človek obdarený silnou sebareflexiou jej opäť dávam za pravdu. Nie však nahlas. Neprikyvujem, nekomentujem, všetko nechám na Márii. Má to so mnou ťažké, neprezradím o sebe nič, čo by jej mohlo výklad uľahčiť. No ona sa ani nesnaží nenápadne zo mňa ťahať informácie, ako to neraz praktizujú jej kolegyne. Tým u mňa boduje.

Rozpitvaná

Po tom, ako sa dozviem, že koncom roka prežijem obdobie temna, odkladá vesmírne karty a berie do rúk tarotové so symbolikou slávneho britského okultistu a spisovateľa Aleistera Crowleyho. Môžem si vybrať okruhy otázok, na ktoré mi odpovie. Zvolím partnerský vzťah a kariéru. Mária pozrie do kariet, zhodnotí, čo sme si s partnerom dlžní z minulých životov, prejde súčasnosť i budúcnosť.

Pomáha si aj menom a dátumom narodenia, ktorý rozpíše do tabuľky. Až na tie minulé životy, ktoré neviem posúdiť, všetko v podstate sedí. Jej slová kárajú i povzbudia. Rovnako je to v prípade kariéry. Vyťahujem ďalšie karty. „Pokým budete neustále pociťovať bolesť žien vášho rodu - máte ju v očiach a v srdci - nebudete šťastná!“ počúvam. Nuž, tragédií si veru ženy môjho rodu, a ja s nimi, užili dosť. Mária splnila svoju úlohu na výbornú. Mám o čom rozmýšľať, na čom pracovať. Nedozvedela som sa síce, či vyhrám milión eur, alebo sa stanem šéfredaktorkou, ale takéto informácie som ani nečakala. A o tom to vlastne je.

Musia mať živnosť

V mojom prípade reklamácia nie je potrebná. Mária dokonca bola ochotná vystaviť mi účtenku - ako živnostníčka má aj registračnú pokladnicu. Ako dodáva, firmám, ktoré si jej služby objednávajú na spoločenské akcie, fakturuje tridsať eur na hodinu. Bežne sa taxa slovenských veštcov a jasnovidcov pohybuje od dvadsať do päťdesiat eur. Nemali by to byť peniaze „do vrecka“, zo zákona im vyplýva povinnosť vybaviť si živnostenský list. „Nemusia mať špeciálnu licenciu. Vzťahuje sa na nich osobitný predpis a spadajú pod predmety voľného podnikania, kam patrí spracovanie rodokmeňov, činnosť astrológov a numerológov a veštenie z kariet a iných podkladov,“ vysvetlila nám Iveta Sabolčáková zo Živnostenského úradu Košice- -okolie.

Upozornila nás, že inak je to s liečiteľmi, ktorých činnosť je zo živnostenského zákona vylúčená. Zrejme preto svoju činnosť často skrývajú pod názvy ako poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu a podobne. Ako sme si preverili v Živnostenskom registri, mnoho známych veštcov a astrológov vlastní živnostenský list. Patrila medzi nich aj dnes už bývalá astrologička Alica.

Ako vraví, klientom poctivo vypisovala bloky a každý rok podávala daňové priznanie. Poznala však aj takých, ktorí živnosť nemali. „Odvody sú príliš vysoké a nie každý by sa tým dokázal uživiť,“ dodáva na obranu bývalých kolegov. Príkladom veštca, ktorý zákon šikovne obchádza a rozhodne netrie biedu, je Jozef B. Pasuje sa za dvorného jasnovidca celebrít, hoci tie ho vôbec nepoznajú. Živnosť mu zanikla už pred niekoľkými rokmi, takže svoje remeslo vykonáva načierno. Za svoje služby a klamstvá však drzo pýta stovky eur.

Reklamácia? Zabudnite!

Živnostenský list je jedna vec, poctivé vypisovanie blokov druhá. Aj vedma Jana, ktorej Kristína dala zarobiť za hodinu päťdesiat eur, je uvedená v Živnostenskom registri, kde medzi predmetmi jej činnosti figuruje aj poradenská činnosť v oblasti zdravého životného štýlu a zdravej výživy i činnosť astrológov a numerológov. Povinnosť dať klientovi doklad o zaplatenej službe však obišla podobne ako mnohé jej kolegyne.

No na druhej strane, kedy ste dostali blok od taxikára či opravára - ak ste na tom výslovne netrvali? A potom - koľkým ľuďom vôbec napadne pýtať si potvrdenku od človeka, s ktorým rozoberá najintímnejšie záležitosti?

Podobne je to s reklamáciou, na ktorú môžete zabudnúť. Väčšina sa chráni formulkou, že osud sa každým vaším činom mení, prípadne že sa vám nesplnilo to, čo vám predpovedali, preto, lebo ste neposlúchli ich rady. Bývalá astrologička Alica dodáva:

„Reklamácia by sa veľmi ťažko dokazovala. Bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu.“ Ak však máte podozrenie, že nejaká osoba sa venuje nekalým obchodným praktikám alebo jej podnikanie nie je v súlade so slovenským právnym poriadkom, môžete sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Nečakajte zázraky

Kto vyhľadá služby veštcov, numerológov či astrológov, mal by si v prvom rade premyslieť, čo od nich vlastne očakáva. Ak potrebujete radu, asi najistejšie by bolo vyhľadať psychológa.

Ten má však v našej spoločnosti príliš oficiálne miesto. Bežnému človeku je ľahšie zájsť za veštkyňou, ktorá, ak má príjemné vystupovanie a dobrú intuíciu, môže človeku uľaviť. Už len tým, že si ho vypočuje, povzbudí ho, otvorí mu oči. Ak sa rozhodnete požiadať o pomoc ľudí s „nadprirodzenými schopnosťami“, nečakajte zázraky. Inak dopadnete ako Kristína. O päťdesiat eur ľahšia sa pýta, na čo to vlastne bolo dobré. „Je príjemné, že sa vám niekto vyše hodiny venuje a zaoberá sa len vašimi problémami, ale to by urobila aj kamarátka. A zadarmo!“

VIDEO Plus 7 Dní