Tip na článok
George Weah, nový prezident Libérie.

Športovec prezidentom. Kto by mohol byť slovenský George Weah?

Držiteľ zlatej lopty, futbalista George Weah vyhral prezidentské voľby v Libérii. Aj Slovensko ráta vo svojej politike niekoľko športovcov.

Galéria k článku (7 fotografií )
Dušan Galis (Smer-SD)
Nádherná: Tak o trnavskej City Arene hovoril premiér Robert Fico. Hoci ešte nestojí. Vláda na ňu dala polovicu. Na snímke počas kontrolného dňa vedľa neho Dušan Galis, Vladimír Poór a šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Na snímke / Politika/ Ruttkayová- predseda SNR Andrej Danko  a Garri Kimovič Kasparov pôvodným menom Garri Kimovič Vajnštejn –  *  ruský šachista, bývalý niekoľkonásobný majster sveta v šachu. V súčasnosti ruský opozičný politik na posedení s primátorom Ivo Nesrovnalom a poslancami SNR v bratislavskej cukrárni

Keď prestali kopať do lopty, konvertovali k politike. Aktuálne sedia v poslaneckých laviciach dve hviezdy slovenského futbalu: za Smer Dušan Galis a za SNS Dušan Tittel.

Futbalisti

Hoci títo dvaja nehrali v PSG, v Miláne, či v Manchestri ako Weah, majú za sebou vydarené športové kariéry. Ako sa im vodí v politike, necháme posúdiť tým, ktorí ich tam zvolili.

Faktom však je, že bývalý reprezentačný tréner Galis je poslancom už tretie volebné obdobie, ale zatiaľ veľa vody nenamútil. Na otázky novinárov odpovedá nerád, väčšinou jednoslovne, a vždy ho stretnete na chodbách s priloženým telefónom k uchu. V pléne veľa nenahovorí. Tittel tiež v politike nie je nováčikom. Pred SNS sa angažoval v ANO a chvíľu pôsobil v regionálnej politike ako poslanec bratislavského samosprávneho kraja.

Zmätený hokejista

V minulosti si ľudia za poslancov zvolili napríklad hokejistu Vincenta Lukáča (poslanec za SNS 2010-2012). Ten sa za krátke dva roky svojho pôsobenia v najvyššej politike zapísal do análov hlavne rozhovorom pre Hospodárske noviny. Vyplýva z neho, že Lukáč ani nevedel, že nie je vo vláde. Zamyslieť sa dá aj nad tým, či si nemýlil parlament s vládou...

Tu je z neho úryvok:

SNS pred voľbami sľúbila, že všetci poslanci venujú prvý plat ľuďom, ktorých postihli povodne. Komu konkrétne ste dali svoj plat?

Štát má pomáhať povodniam a toto bolo povedané, keď ešte ja som nebol vo vláde.

Vy nie ste vo vláde ani teraz.

Tak myslím ako SNS. Jak že nie som vo vláde ani teraz?

Ste v parlamente.

No v parlamente... Ja nie som člen SNS, ja som nezávislý. Táto debata padla ešte, keď som tam nebol.

Ach, to šoférovanie

Zástupcami ľudu sme zvolili aj cyklistu Kamila Haťapku (poslanec za SNS 1994-1996), olympijského víťaza v chôdzi Jozefa Pribilinca (poslanec za SDĽ 1994-98), či basketbalistu Stanislava Kropiláka (poslanec za ANO 2002-2006). Ten čelil v roku 2005 škandálu. Mal nehodu, pri ktorej poškodil dopravné značenie. To však nebolo všetko. Televízia JOJ priniesla reportáž, podľa ktorej pri tejto jazde pod vplyvom alkoholu ľahko zranil chodca. A polícia musela poslanca naháňať.

Nuž, dúfajme, že “pýcha Afriky”, ako čerstvo zvoleného prezidenta Georgea Weaha nazval Nelson Mandela, bude rovnako dobrý politik, ako futbalista. Občania vojnou zdevastovanej krajiny sa z jeho víťazstva 29. decembra tešili v libérijskom hlavnom meste Monrovia tak, ako keby Weah vyhral opäť trofej pre najlepšieho futbalistu sveta.

Neprekážalo im ani to, že nového prezidenta-futbalistu pritom podporuje uväznený exprezident Charles Taylor. Dokonca novej administratíve pravdepodobne získa významné miesto aj exmanželka tohto zločinca, Jewel Howard Taylorová. Libérijský exprezident Taylor je odsúdený na 50 rokov väzenia za ohavné činy spáchané počas občianskej vojny. Patrím k jedným z najhorších afrických vojnových zločincov.

VIDEO Plus 7 Dní