Fica zadržala polícia, - zneli prvé správy po tom, čo policajti bývalého premiéra, šéfa opozičného Smeru, v skutočnosti „len“ predviedli na výsluch. Stalo sa tak pred kona­­ním autoprotestu proti vláde, na ktorý Fico cez sociálne siete vo veľkom štýle pozýval verejnosť. Viacerí analytici sa zhodujú, že to bol zo strany polície veľmi zle načasovaný krok.

Tĺci proti chrapúnstvu?

Na polícii sa zdržal Robert Fico niečo vyše hodiny. Obvinili ho z trestného činu podnecovania, lebo verejne nabádal ľudí na porušovanie pandemických pravidiel. Pozýval cez sociálne siete na automobilový protest proti zdražovaniu a konaniu vlády uskutočnený 16. decembra, v čase núdzového stavu a zákazu zhromažďovania.

„Padni, komu padni,“ argumentoval konanie polície na tlačovke policajný prezident Štefan Hamran. Pripomínal, že polícia má problémy s doručovaním zásielok pre Fica, pretože si ich nepreberá, a oni len konali v mene zákona. Ficove výzvy v čase pandémie považuje Hamran za chrapúnstvo.

Fico policajnému prezidentovi odkazuje, že jeho denný program je predsa verejný a nie je problém ho zastihnúť aj mimo protestov. Lenže to nie je pravda. Pamätáme si časy, keď sa súdy s pomocou polície viac ako rok márne snažili doručiť Ficovi predvolanie na súdne pojednávanie.

S ďalším Ficovým argumentom sa nesúhlasiť nedá. Pýta sa totiž Hamrana, prečo policajti nezačali trestné stíhanie proti ministrovi vnútra Mikulcovi, ktorý podľa dvoch svedkov vzal úplatok 100-tisíc eur. „Keď uvidím, ako si pán Mikulec preberá uznesenie o vznesení obvinenia za korupciu, potom sa môžeme začať baviť o hesle - padni, komu padni,“ odkazuje Mikulcovi.

Analytici sa zhodujú, že polícia to prepískla. Politický analytik Jozef Lenč na sociálnej sieti uviedol: „To, čo predviedli dnes policajti (inštruovaní, zdá sa, najtupším elementom súčasnej vlády), je festival totálnej politickej hlúposti… Bo zadržanie Fica mohol navrhnúť len tĺk. Však on už dnes pri pomaly rastúcich preferenciách nepotreboval nič viac než falošný status martýra. A dnes mu ho dali,“ uviedol s tým, že takto porastú preferencie Smeru.

Zbytočná politizácia

Zaujímalo nás, ako vidí situáciu na Slovensku analytik, ktorý má nad situáciou nadhľad, keďže žije v Česku.

„Robert Fico sa štylizuje ako zástanca nejakej antivakcinačnej či podobnej skupiny ľudí na Slovensku. Je to jeho politický kalkul, ktorý má priniesť body na politickej scéne. Vyhlásil dopredu, že akciu príde podporiť, a preto sa polícia mohla pripraviť a vypracovať uznesenie o predvolaní,“ vysvetľuje svoj pohľad analytik Andor Šándor. Podľa neho si takto Fico zaisťuje lepšiu pozíciu v ďalších voľbách. Či je to správnykalkul, sa ukáže až pri tých voľbách.

Musela však polícia zasahovať práve pred začatím protestu? Šándor pripomína, že odviesť poslanca z pôdy národnej rady môže polícia len ťažko. A keď sa zúčastní na akcii, ktorou sa narušuje nariadenie vlády, mala by konať. Lenže policajti mali podľa analytika rozmýšľať aj v súvislostiach. „Expremiér Fico je viditeľná figúra. Pri ňom bude verejnosť reagovať vždy inak, ako keby išlo o Janka z Hornej Dolnej, čo je logické. Celú vec to politizuje v čase, keď situácia na Slovensku nie je ideálna,“ kritizuje Šándor políciu.

Falošne znejú analytikovi aj Hamranove reči o „padni, komu padni“. „Hoci sú tu vyhlásenia, že budeme postupovať voči všetkým rovnako, nie je to pravda. Nechcem tvrdiť, že niekto zatlačil na policajného prezidenta v zmysle, že pozrite sa, ide tam Robert Fico, tak treba urobiť demonštratívny zákrok. Ale nie vždy sa zakročí rovnakým spôsobom.“

Opletačky politikov so zákonom

Určite nie je v poriadku štát, v ktorom polícia takpovediac denne predvádza vládnych či opozičných politikov na podanie vysvetlenia či na výsluch. Na druhej strane stíhanie politikov nie je jav, ktorý by v Európe neexistoval.

V decembri 2021 odsúdili bývalú dánsku ministerku pre imigráciu Inger Stöjbergovú na 60 dní väzenia a zároveň prišla o svoj poslanecký mandát. Dôvod? Nariadila nezákonné rozdeľovanie párov žiadajúcich v tejto severskej krajine o azyl.

Nie je to tak dávno, čo odsúdili aj bývalého prezidenta Francúzska Nicolasa Sarkozyho. Rok trávi s monitorovacím náramkom v domácom väzení za to, že minul na volebnú kampaň v roku 2012 o 20 miliónov viac, než dovoľuje zákon. V jeho prípade prebieha aj odvolacie konanie za korupciu.

FOTO V GALÉRII

Aj bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa vzdal funkcie a oznámil odchod z politiky. V decembri totiž prokurátori uviedli, že je medzi ľuďmi prešetrovanými za korupciu a porušenie dôvery. Údajne manipulovali prieskumy verejnej mienky a priaznivé články v médiách financovali z verejných peňazí.

Trestné konanie sa vedie aj proti bývalému českému premiérovi, pôvodom zo Slovenska, Andrejovi Babišovi. Dlhodobo čelí podozreniam zo zneužitia európskych dotácií v kauze Čapí hnízdo.