To, že koalícia sa topí vo vlastnej šťave a nevie sa vyhrabať na súš, nie je žiadna novinka. Slováci už pomaly začínajú byť voči odkazom a urážkam politikov takpovediac imúnni. Posledné týždne robí najväčšie dusno strana SaS Richarda Sulíka. Tá si postavila hlavu, chce prepísať koaličnú zmluvu a žiada odchod Igora Matoviča z vlády. Ostatným koaličným partnerom dali čas na rozmyslenie do konca augusta.

Dnes sa však celá situácia dostala do iného svetla. To, že minister financií má za sebou veľkú podporu ukázalo rozhodnutie štvrtkového predsedníctva hnutia aj poslaneckého klubu. Bez Matoviča si totiž vládnutie nevedia predstaviť. OĽaNO zároveň pozvalo predstaviteľov strán "pôvodnej" koalície na piatkové (12. 8.) stretnutie. Informovalo o tom hnutie OĽaNO v stanovisku.

"Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente," odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽaNO.

Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií. "Je to čas, kedy je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie," dodalo v stanovisku.

"Toto je to, čo nám vadí - štýl vládnutia Igora Matoviča, ktorý sa nespráva ani ako zodpovedný politik, ani ako dobrý hospodár," reagovala zasa vo štvrtok doobeda strana Sloboda a Solidarita.

A teraz to najlepšie. Svoju navonok dobrú vôľu ukázala strana tým, že pozvali zvyšok koaličného štvorlístku na stretnutie. Kedy? V piatok na obed. OĽANO preto pozvalo predstaviteľov štyroch vládnych strán na stretnutie, ktoré označilo "Zodpovednosť za Slovensko". Rokovať majú v piatok vo vládnom hoteli Bôrik.

Zostáva len veriť, že Igor Matovič sa pred zverejnením tejto verejnej pozvánky uistil o účasti svojich partnerov. Napríklad aj smskou, ktoré si tak rád ukladá a neskôr zverejňuje na sociálnych sieťach. Ukázať verejnosti totiž "akože" dobrý úmysel a pritom vedieť dopredu, že partner je odcestovaný, alebo sa nemôže dostaviť, je minimálne podpásovka.

"Lož ako pracovná metóda Igora Matoviča je podstatou jeho pôsobenia v politike. "Mečiar" z Borové ju využíva od prvého dňa, kedy v sandálkach a kapsáčoch vstúpil na pôdu NR SR," napísal nedávno na sociálnej sieti politológ Jozef Lenč.