Tip na článok
Na bombardovanie bývalej Juhoslávie spred takemr dvadsiatich rkv si aktuálne spomenul sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Spravodlivý Harabin: Za vraždu chce do basy dostať takmer celú Dzurindovu vládu!

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefana Harabin opäť v akcii! A rúbe teda poriadne vysoko. Za mreže by najradšej dostal takmer celú prvú vládu Mikuláša Dzurindu, ktorá mala Slovensko v rukách v rokoch 1998 až 2002.

Galéria k článku (11 fotografií )
Na snímke sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (v¾avo) a expremiér SR Vladimír Meèiar (vpravo) poèas konferencie Právny štát alebo právo na pravdu, v Bratislave 27. septembra 2017. FOTO TASR - Jakub Kotian
Štefan Harabin je aktívnym sudcom Najvyššieho súdu SR, napriek tomu zdá sa, má dostatok času venovať sa aj iným činnostiam.
Na bombardovanie bývalej Juhoslávie spred takemr dvadsiatich rkv si aktuálne spomenul sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Obviniť a logicky aj odsúdiť žiada bývalých ministrov za naozaj závážné skutky. Okrem iného aj za pomoc pri spáchaní trestného činu vraždy.

Bombardovanie

Pamäť ctihodného sudcu je priam neuveriteľná. Takmer porovnateľná s tou, akou v súčastnosti ohuruje mafiánsky bos Mikuláš Černák. Aj Harabin si totiž prednedávnom náhle spomenul na udalosti takmer spred dvadsiatich rokov. A teraz pozor! Konkrétne na bombardovania bývalej Juhoslávie vojskami NATO.

Slovenská vláda pod vedením Mikuláša Dzurindu v roku 1999 umožnila prelet vojenských lietadiel nad našou krajinou a podľa Štefana Harabina sa tým dopustila hneď niekoľkých trestných činov v spolupáchateľstve. A to už spomínanej pomoci pri vražde, ale tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.

 Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda

Preto sa začiatkom tohtoročného novembra rozhodol na generálnej prokuratúre podať trestné oznámenie na takmer všetkých ministrov vtedajšej Dzurindovej vlády.

Všetci okrem dvoch

Že už ani netušíte, kto vo vládnom kabinete v tom čase sedel? Nevadí, oprášme si mená hriešnikov podľa sudcu Štefana Harabina. Sú nimi už spomínaný premiér Dzurinda a ministri Eduard Kukan, Brigita Schmögnerová, Gabriel Palacka, István Harna, Ivan Mikloš, Ladislav Pittner, László Miklós, Ľubomír Fogaš, Ľudovít Černák, Mária Machová, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko, Pál Csáky, Pavol Hamžík, Pavol Kanis, Peter Magvaši a Tibor Šagát. Trestné oznámenie sa netýka vtedajších členov vlády Jána Čarnogurského a Pavla Koncoša, ktorí prelet lietadiel NATO nad naším územím nepodporili.

Keď Rusko, tak aj Dzurinda

A čo viedlo Štefana Harabina k podaniu trestného oznámenia takmer dvadsať rokov od udalosti? Vraj už pred desiatimi mesiacmi verejne, cez akési osobitné video, vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby konečne začal stíhanie Dzurindovcov za vraždenie Srbov. „Ostal nečinný a pred mesiacom sa začal mediálne aktivovať a väzobne stíhať Ruska, iba za prípravu nezrealizovanej vraždy jednej osoby takmer po dvadsiatich rokoch. Netvrdím, že tak nemal konať, ale o to viac mal začať stíhať i reálnych pomocníkov na hromadných vraždách srbských vyše dvetisíc starcov, žien, detí a civilistov Dzurindu, Kukana, Mikloša a ich spoločníkov vo vláde v roku 1999," zdôvodňuje svoje čisto ľudské a, samozrejme, profesionálne pohnútky suda Harabin.

Harabinove očakávania

Od orgánov sudca Najvyššieho súdu SR očakáva iba to, že nebudú kryť vrahov. Tvrdí, že pomocník pri vražde sa trestá podľa tej istej trestnej sadzby ako vrah.

„Čižnára som osobitne upozornil, že pokiaľ nebude konať, nečinnosťou spácha trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a že keď nastúpi právny štát, ktorý určite raz príde, bude za to stíhaný. V prípade ignorácie existuje aj procesná možnosť obrátiť sa na Ústavný súd SR," nechal sa počuť Harabin.

Bez komentára

Kompetentné osoby sa k aktivite sudcu Najvyššieho súdu SR postavili rôzne. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa nám poďakovala za ponúknutý priestor, ktorý sa však rozhodla nevyužiť. Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová nám zas odporučila, aby sme sa otázkami obrátili na šéfku súdnej rady, lebo súvisí s Etickým kódexom sudcu. „Osobne si myslím, že takáto aktivita zo strany sudcu nemá žiadne opodstatnenie. Sudca sa má zaoberať tou činnosťou, ktorá je mu právnou úpravou zverená, teda činnosťou rozhodovacou a nie riešiť problémy, ktoré presahujú tento rámec,“ dala nám vedieť Daniela Švecová. Odporúčaná predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková cez svoju kanceláriu odkázala, že nevidí dôvod komentovať súkromnú iniciatívu sudcu Štefana Harabina.

VIDEO Plus 7 Dní