Prebiehajúci proces ohľadne zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nedolieha len na rodičov popraveného páru, ale takisto na všetkých blízkych. Jozef Kuciak, brat Jána Kuciaka prežíva posledné dni obzvlášť citlivo, o čom svedčia jeho slová na sociálnej sieti.

Na ktoré svedomie skladáte prísahu?

Keďže sa rodičia Jána Kuciaka zúčastňujú prebiehajúceho procesu, o hospodárstvo sa podľa všetkého stará ich syn Jozef. „Je to hrozný pocit byť v týchto ťažkých dňoch tak ďaleko od rodičov. Cez deň byť v práci, potom sedieť večer doma sám, prať, kŕmiť naše zvieratká, kúriť aby bolo teplo a do toho čítať všetky tie nenávistné komentáre ako nami manipulujú, ako sa ukazujeme, ako sme zaplatení a podobné útoky,“ posťažoval sa na sociálnej sieti. Jozefovi rovnako vadia klamstvá a čiastočné pravdy všetkých mocných, pri ktorých nechápe, na ktoré svedomie skladajú prísahu o pravdivej výpovedi. „Viete si predstaviť od rána do večera, dlhé hodiny, počúvať ako vám brutálne zavraždili vašich blízkych? Hneď by sme si to vymenili,“ prezradil, čo cíti v posledné dni.

Súdne pojednávanie má veľký vplyv na psychické aj materiálne sily tak rodičov, ako aj Jozefa Kuciaka. Posledné dni beztak chodí ako obvykle, do práce.

 

Už nikdy viac

Jozef sa dotkol aj toho, čo je samotným zmyslom a podstatou práce zavraždeného novinára. „Žiadni ,mocní‘ s kontaktmi na ľudí z politiky, justície, polície, nemá mať možnosť vraždiť. Toto musíme odsúdiť a ukázať, že sa nedáme ničím zastrašiť a už im viac nedáme priestor kradnúť a vonkoncom nie vraždiť za pravdu,“ uviedol pričom nabáda verejnosť, aby sa zaujímala a rozmýšľala, kto je zdrojom informácií našich právd a overovať ich. „Manipulovať je ľahké a nenávidieť a pritom ani nevedieť za čo, ešte ľahšie. Stojí nám to za to, my si svojich blízkych nedáme,“ dodal. 

Brat novinára sa poďakoval ľudom, ktorí rodine posielajú povzbudivé slová ako aj novinárom. „Strašne som hrdý na rodičov, na Zlaťku. Bolí to každý deň ale budeme tam vždy až pokiaľ konečne spravodlivosť neuzrie svetlo sveta! Boli by tam aj za mňa aj za sestru, bojoval by každý rodič, každý súrodenec. Tú dieru v srdci už nič nezmení ale nikdy si Martinku a Janka nedáme! Nech sa už nikdy nikomu nestane to, čo nám,“uviedol v emotívnom závere Jozef Kuciak.