Tip na článok
Ivan Kmotrík sa výstavby štadióna vzdal. Namiesto milionára ho zatiahne štát, teda my.

Štadión za naše: Kmotríkovi nedošli nervy, ale peniaze

Dve futbalové jamy dlho v Bratislave nebudú, národný štadión postaví vláda. Začne možno ešte tento rok.

Galéria k článku (5 fotografií )
Načakajú sa: Bratislava reprezentačný zápas nášho tímu, ktorý má na dosah premiérový postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo Francúzsku, ešte pár rokov neuvidí.
Nádherná: Tak o trnavskej City Arene hovoril premiér Robert Fico. Hoci ešte nestojí. Vláda na ňu dala polovicu. Na snímke počas kontrolného dňa vedľa neho Dušan Galis, Vladimír Poór a šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Ivan Kmotrík: Novinárom vysvetľoval, prečo už má všetkého plné zuby.

Nekonečný príbeh Národného futbalového štadióna v Bratislave má za sebou ďalšiu kapitolu. A nového spasiteľa - samotného premiéra Fica. Podľa nedávnych informácií totiž štadión nepostaví majiteľ Slovana Ivan Kmotrík, ako sa pôvodne plánovalo, ale vláda. A nebude stáť 70 miliónov eur, ktoré mali spoločne zatiahnuť Kmotrík a štát, ale najviac štyridsaťpäť.

Tak to aspoň vyhlásil slovenský predseda vlády. Kým vo februári 2009 tvrdil, že výstavba slovenského futbalového stánku nie je prioritou a bude sa o ňom baviť až po konci hospodárskej krízy, teraz, necelý rok pred voľbami, zrazu otočil.

„Ideme do toho. Nechceme strácať ani jeden deň. Materiál môže ísť do vlády v extrémne krátkom čase,“ vyhlásil hneď po tom, ako Ivan Kmotrík oznámil, že sa rozhodol z výstavby štadióna rezignovať. Ficovi napísal list, jeho obsah však zostal utajený.

„Pán Kmotrík v ňom naznačil mieru nervozity, ale ak stráca trpezlivosť, tak neviem s kým. Vláda nikdy nebola prekážkou,“ tvrdí premiér.

Žiadne velikášstvo

„Pôjde vyslovene o športový futbalový stánok,“ tvrdí Fico. Štát, ktorý sa rozhodol prevziať zodpovednosť za výstavbu štadióna, totiž skresal pôvodné megalomanské plány. Podľa nich malo byť jeho súčasťou nákupné centrum, kancelárie, fitnescentrum i hotel.

Jurajovi Širokému, ktorý si postavil luxusný hotel v tesnom susedstve hokejovej arény - navyše načierno - tak odbudne možná konkurencia. Mimochodom, zimný štadión.

Slovensko bude jedinečné aj z iného uhla pohľadu. Nebýva zvykom, aby hokejový štadión stál viac než futbalový. Rekonštrukcia Zimného štadióna Ondreja Nepelu mala síce pôvodne stáť štyridsať miliónov eur, no vyšplhala sa až na sedemdesiatštyri.

Kto prevezme aktuálny futbalový projekt, nie je v tejto chvíli isté, no ako povedal Robert Fico, „keďže majiteľ Slovana sa nemieni v projekte ďalej angažovať, je potrebné prijať rázne rozhodnutie. Vláda do toho ide, musíme do toho zainteresovať mesto. Garantom by malo byť ministerstvo školstva“.

Supersľuby, superrýchlosť

Súčasťou štadióna by malo byť sídlo Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Sieň slávy. Štadión by sa dal podľa premiéra postaviť v priebehu necelých dvoch rokov.

„Nič nám nebráni, aby sme začali stavať, ak bude rozhodnutie schválené vo vláde. A ono bude. Na tento rok máme k dispozícii 27 miliónov eur. Naštartujeme proces, ktorý bude nezvratný a neumožní nikomu, aby ho po voľbách prerušil. Nedajbože zastavil. Určíme finančné prostriedky na budúci rok tak, aby tu v priebehu dvadsiatich-dvadsiatich dvoch mesiacov štadión mohol stáť,“ kasal sa Fico.

Reálne by sa vraj mohlo začať niečo diať do konca roka. Momentálne stroje stoja a na mieste je len obrovská prázdna plocha. Rovnako ako v Petržalke, kde v minulosti hrávala Artmedia a ktorú tiež vlastnil - a predal - Ivan Kmotrík. „Už to naozaj celé trvá dlho,“ pripustil šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a dodal, že je stále skeptický.

„Ešteže by do konca roka mal byť dobudovaný štadión v Trnave. To je naša nádej. Máme Žilinu, na budúci rok sa začne stavať v Košiciach. Všetky sily sme vložili aspoň do obnovy dvadsaťjeden existujúcich štadiónov,“ dodáva šéf slovenského futbalu.

Čítajte viac:

Miliardár Kmotrík povedal dosť: Pre toto už nechce štadión

V Trnave to išlo

Niekdajší privatizér za vlády Vladimíra Mečiara Vladimír Poór si u Ficovej vlády cez SFZ vybavil dotáciu na trnavský štadión s kapacitou 20-tisíc divákov. Z 26 miliónov eur, čo by malo ihrisko stáť, dostal od daňových poplatníkov rovnú polovicu - 13 miliónov eur.

V Trnave však na rozdiel od Bratislavy neváhali a v septembri 2013 začali stavať. Moderný štadión by mal byť hotový do konca augusta. Aspoň tak to prezentovali premiérovi, ktorý sa tam začiatkom apríla bol pozrieť. Poór takisto ako Kmotrík získal pozemky prakticky zadarmo a k štadiónu si postaví obchodnú pasáž i kancelárie.

Má toho dosť alebo, naopak, málo?

Majiteľ Slovana Ivan Kmotrík zvažoval rozhodnutie rezignovať zo stavby niekoľko mesiacov. Napokon sa rozhodol. „Bude lepšie, ak ho bude vlastniť štát alebo mestská časť. Ľudia si myslia, že ho chcem vlastniť a budem na tom zarábať, ale to ja nechcem. Naším cieľom nebolo zbohatnúť, ale zabezpečiť, aby mal Slovan kde hrávať. Namiesto toho sme sa stále museli brániť, že každý druhý sused napíše sťažnosť,“ vyhlásil začiatkom minulého týždňa po ligovom zápase Slovan - Senica.

Kmotrík sa plánu dlho držal. Získať všetky povolenia ho vraj stálo veľa peňazí, no už má toho dosť. Poslednou kvapkou bol pravdepodobne spor s okresnou prokuratúrou.

Stavebný úrad Bratislava-Nové Mesto vraj pri vydávaní územného rozhodnutia a stavebného plánu rozhodol o štadióne neskoro - v čase, keď bolo stanovisko hlavného mesta k jeho výstavbe neplatné a na svete bol už nový územný plán.

Okresnej prokurátorke Diane Laukovej sa nepozdával ani fakt, že na novom Tehelnom poli určenom na šport a telovýchovu mali vyrásť byty a obchodné centrum, čím by majiteľ Slovana porušil stavebný zákon.

„Okresný úrad Bratislava však protest zamietol. Momentálne začatiu stavby nič nebráni,“ tvrdí hovorca mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Marek Tettinger.

Vláda musí pokračovať v pôvodne schválenom projekte. Len bez komerčných priestorov. Ak by sa pustila do nového projektu, začal by sa celý schvaľovací proces odznova, čo by znamenalo stratu minimálne dvoch rokov. Ak nie viac.

Podľa našich informácií však Kmotrík nie je iba unavený z boja s úradmi a neprajníkmi, ale dochádzajú mu peniaze. Jeho kľúčový zdroj - skalický Grafobal, už nie je v takej forme, ako býval.

Strate finančnej kondície nasvedčuje aj fakt, že skalickí hokejisti, kde je hlavným sponzorom práve Grafobal, už ohlásili možný koniec a nenastúpenie v novej sezóne práve pre nedostatok peňazí.

Aj so Slovanom

Slovan sa však o strechu nad hlavou báť nemusí. Na národnom štadióne, ak raz skutočne bude stáť, chýbať nebude. „Záleží nám na tom, čo bude s futbalom v Bratislave. Zatiaľ má mesto v extralige iba jedno mužstvo, no nemôžeme vylúčiť, že v budúcnosti budú ďalšie. A priestor tam musia mať všetky,“ tvrdí Fico.

Bratislava sa vraj nesmie dostať do situácie Paríža, kde vyrástol pred majstrovstvami sveta v roku 1998 ultramoderný stánok vo štvrti Saint-Denis pre viac než 81-tisíc divákov - v tom čase šiesty najväčší v Európe - no pýcha mesta, klub Paris St. Germain, tam odmietol hrávať a zostal v Parku princov s odôvodnením, že takú kapacitu by aj tak nenaplnil a, navyše, je to ďaleko od pôvodného štadióna. Prirodzene, musel by štátu platiť nájomné, čo sa majiteľom parížskeho klubu nepozdávalo. Slovan sa možno nájomnému po dostavaní nového stánku na čas vyhne.

Mohlo by sa mu odpočítavať z miliónov, ktoré klub vloží do výstavby šatní a iných priestorov potrebných na fungovanie klubu. To by mala byť záležitosť Slovana, pričom Kmotrík už povedal, že s tým problém nemá. „My by sme postavili časť pre Slovan, kabíny a kancelárie na dvoch-troch poschodiach,“ prezradil.

„Najväčší prínos vidím v tom, že ak by štadión vlastnil hocikto iný okrem Slovana a Kmotríka, bolo by s tým menej starostí a nekonečných sťažností. Menej závisti a zla,“ dodal.

Ešte sa načakáme

Kapacita štadióna by mala zostať zhruba dvadsaťtisíc miest, pri predpokladaných miliónových škrtoch však bude treba pôvodný návrh okresať. Isté je, že Bratislava reprezentačný zápas nášho tímu, ktorý má na dosah premiérový postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo Francúzsku, ešte pár rokov neuvidí.

Hlavným mestom reprezentačného futbalu zostáva naďalej Žilina, no nie je vylúčené, že čoskoro sa odohrá pár zápasov aj v Trnave. Teoreticky by sme tam mohli dohrať už prebiehajúcu európsku kvalifikáciu - Poórovu City Arenu by mali otvoriť už koncom augusta tohto roku. No podľa šéfa nášho futbalu Jána Kováčika sa s tým nedá príliš počítať. „Podľa platných pravidiel musíme dejisko zápasu nahlásiť UEFA 120 dní dopredu.“

VIDEO Plus 7 Dní