Rozsiahle lúky, čarovné kopce, dolina obklopená horou a lesom. Scenéria akoby vystrihnutá z krajinomaľby. Nádherná lokalita podhoria Strážovských vrchov na Považí sa stala dejiskom bizarného a brutálneho útoku stáda kráv na mladú obyvateľku obce Čelkova Lehota. Ivanka zvieratá nijako neprovokovala, len chcela „vyvenčiť“ psa pri lese.

Kopytami do hlavy

Na prechádzky so štvornohým miláčikom Alvinom chodí 21-ročná študentka medicíny pravidelne. Poslednú februárovú nedeľu sa vydala ponad susednú obec Ďurďové. Psa mala na vôdzke a kráčali spolu po lúke. Zrazu sa z húštiny stromov vyrútili zrejme splašené kravy. Keď si ich Ivana všimla, boli už blízko a nestačila utiecť. Pes sa jej z vôdzky vytrhol a ona sa v šoku schúlila k zemi do klbka a rukami si chránila hlavu. Chlpáč sa ju najskôr snažil ochrániť, no kravy ho zahnali. Našli ho až neskôr neďaleko Ivaninho domu.

FOTO z miesta činu v GALÉRII>>

Mladá žena uväznená v hlúčiku kráv medzitým prežívala hrôzu. Zvieratá po nej dupali, kopali a udierali ju. „Ležala som tvárou otočenou k zemi, no aj tak som dostala údery kopytom do hlavy,“ opísala desivý zážitok vysokoškoláčka. Trvalo dlhé desiatky minút, kým sa stádo upokojilo. Blízko miesta incidentu sa prechádzali ľudia, ktorí začuli krik a privolali pomoc. Po vážne zranenú dievčinu priletel záchranársky vrtuľník, ktorý ju transportoval do nemocnice. „Pacientka bola pri vedomí, podchladená, pričom sa sťažovala na silné bolesti hlavy a krku. Lekárka jej poskytla primárne zdravotné ošetrenie, podala liečbu proti bolesti a následne ju záchranári preložili na palubu. Vrtuľník ju transportoval do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline,“ informovala letecká záchranná služba ATE.

Na urgentnom príjme jej okamžite poskytli nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. „Zázrakom môžeme hovoriť o ľahkých až stredne ťažkých zraneniach, no je to trauma na celý život,“ uviedla žilinská nemocnica na sociálnej sieti. „Mladej žene veľmi držíme palce, aby sa jej telo uzdravilo fyzicky, ale aj psychicky,“ doplnili.

Kravy bez dozoru

Ľudia na internete začali hneď špekulovať, prečo kravy na ženu zaútočili a ako sa mohlo stať, že sa voľne pohybovali po lúke v blízkosti asfaltovej cesty. „Je nepochopiteľné, že stádo bolo bez dozoru. Podnikajú s dobytkom a bezpečnosť ľudí im je ľahostajná,“ rozhorčila sa Paula v komentári pod statusom žilinskej nemocnice. Za pravdu jej dal Miro. „Ani sa nečudujem, že sa takéto nešťastie prihodilo. Aj po mojich pozemkoch behali kravy bez dozoru a robili šarapatu. Niekedy trvalo aj niekoľko dní, než sa majitelia po nich začali zháňať,“ opísal osobnú skúsenosť. „Neprekvapilo by ma, ak by to boli kravy práve tých nezodpovedných majiteľov.“ Pohoršená je aj ďalšia miestna žena Lucia. „Len dúfam, že sa to riešiť bude. Chodím tade v podstate denne s ročnou dcérou. Toto nebol ich prvý útek ani útok. Ľahostajnosť niektorých ľudí nemá hraníc.“

Jej menovkyňa Lucia videla útok poľnohospodárskych zvierat na vlastné oči. „Boli sme s manželom len pár desiatok metrov od slečny na prechádzke, kočíkovali sme 17-mesačnú dcéru. Bolo to hrozné. Všetko sa udialo v priebehu pár sekúnd, vyrútili sa na ňu, nemala šancu utiecť. Manžel ihneď volal tiesňovú linku,“ priblížila žena. Rozbesnený dobytok patril samostatne hospodáriacemu roľníkovi z osady Briestenné. Snažili sme sa mu dať priestor na vyjadrenie, ale neúspešne. Zamestnanec jeho statku nám povedal, že je odcestovaný. Nechali sme na seba kontakt, ale do uzávierky článku sa nám neozval.

Ivanu po štyroch dňoch prepustili z nemocnice. Okrem zranení na tele jej zostali šrámy na duši. A tie zrejme bolia ešte viac ako údery od kopýt hospodárskych zvierat. „Veľa ľudí píše na sociálnych sieťach úplné sprostosti. To jej ubližuje. Aj také názory odzneli, že to bola jej chyba, lebo išla do ohrady. Pritom to vôbec nie je pravda. Kravy sa pásli v hore, tam ich asi niečo vyrušilo a vyrútili sa z lesa,“ povedala nám študentkina mama Lenka, ktorá ďakuje Bohu, že to nedopadlo horšie. „Má zničenú celú chrbticu, hlavu opuchnutú, doudieraná je. Pritom bola len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, ale som rada, že z toho napokon vyviazla a prežila,“ povzdychla si. Je rada, že dcéru prepustili z nemocnice. „Tu má viac pokoja a lepšie prostredie. Doma je predsa len doma.“

FOTO zranení mladej ženy v GALÉRII>>

Trvalé následky

Ivana však stále musí chodiť na rôzne vyšetrenia. „Beriem veľa liekov. Bola som na magnetickej rezonancii, na cétečku a neviem, čo všetko ma ešte čaká,“ povzdychla si Ivana, ktorá už vie, že rekonvalescencia zo zranenia bude mimoriadne náročná. „Povedali mi, že minimálne mesiac až dva sa z toho budem dostávať. Aj to závisí od magnetickej rezonancie, čo tam nájdu. Mám však popraskané stavce, posunuté platničky a to bude mať isto trvalé následky.“ S majiteľom kráv, ktoré jej ublížili, je v kontakte a už sa jej bol ospravedlniť. „Povedal mi, že ho to veľmi mrzí a aj keby postrieľal všetky kravy, tak sa to už nedá vrátiť,“ prezradila Ivana.

Pomocnú ruku jej podal aj pri liečbe. „Snaží sa mi nájsť čo najlepších doktorov, aby ma dali dohromady, takže na neho nemôžem nadávať. Vôbec voči nemu necítim hnev,“ hovorí dievča s tým, že sa k nešťastnej udalosti už nechce veľmi vracať, lebo je to pre ňu psychicky náročné. Nateraz ani nevie, či ešte pôjde niekedy znova so psom na lúky za dedinu. „Sama už isto nie,“ tvrdí. Traumu z bizarného útoku kráv má aj jej mama. „Stále to neviem pochopiť, ako sa to mohlo stať. Keby ju napadol napríklad túlavý pes, to pochopím, ale toto som ešte nikdy nezažila. Tých kráv sa budem teraz tiež báť,“ uviedla pani Lenka.

Na podobný prípad v dedine si nespomína ani starosta Čelkovej Lehoty s príznačným menom Juraj Čelko. „Takúto príhodu s kravami sme tu predtým, chvalabohu, nikdy nemali. Je to niečo výnimočné aj v celoslovenskom meradle, no stať sa to môže.“ Ako jeden z dôvodov uvádza novodobý fenomén - „drustevníčenie v malom“, pri ktorom sa pravidelne stáva, že kravy uniknú z vymedzeného pasienka. „Sú skoro celoročne vonku a ani to oplotenie nie je nezničiteľné. Niekedy to roztrhne lesná zver, niekedy samotný dobytok,“ vysvetľuje s tým, že to videl aj na vlastné oči. „Keď sú blízko plota, tak stačí, keď jedna posotí druhú a oplôtok je v sekunde vyvalený.“

Stádo mohli podľa neho vyplašiť divé zvery v blízkom lese. „Sme tu podhorská oblasť Strážovské vrchy, takže to tu je bežné. Toto sú bohaté revíry, máme tu medvede, vysokú zver či diviaky. Navyše aj túlavé psy. Mohlo to byť čokoľvek,“ zhodnotil Čelko.

Poľovník Roman Ďuriš upozorňuje, že kravy sú skôr flegmatické zvieratá. „Keď ich nerušíte, dajú vám pokoj. Ich rozrušenie pred útokom muselo byť veľké, toho jej psa by som vylúčil. Nemyslím si, že by dokázal tie zvieratá až tak vystresovať. Buď to bol medveď, iná lesná zver, alebo aj túlavé psy. Tie keď sú zohraté, môžu strhnúť aj jeleňa, vysokú zver, nehovoriac už o diviakoch,“ ozrejmil poľovník.