Výrazný minister, nevýrazný poslanec? Robert Kaliňák o sebe vraví, že jeho poslanecká aktivita je "dostatočná". Na zhodnotenie viac ako polročného pôsobenia exministra v koži poslanca sme sa opýtali odborníkov. „Robert Kaliňák nie je veľmi viditeľný ako poslanec NR SR, ani verejnosť ho väčšinou tak nevníma," myslí si sociológ Michal Vašečka.

V niečom výrazný je

Vašeka vzápätí dodáva, že Kaliňák  je v očiach občanov  stále predovšetkým bývalý minister vnútra. „Je to exminister, ktorý sa sústreďuje najmä na obhajovanie rôznych svojich káuz z minulosti. Keďže však tlačové konferencie robí na pôde NR SR, je paradoxne aktívnejší ako niektorí poslanci za Smer, ktorí za volebné obdobie v pléne takmer neprehovorili," dodal.  

Za politika na konci aktívnej dráhy by ho však neoznačil ani on, ani politologička Filozofickej fakulty Univerity Komenského Aneta Világi.  „Robert Kaliňák bude určite kandidovať do parlamentu. Jednak je stále silným hráčom Smeru, jednak je poslanecká imunita pre neho v súčasnosti veľkou hodnotou a ešte stále má možnosť mobilizovať nemalú časť voličstva Smeru," vraví Vašečka.

„Stále je to podpredseda Smeru, pre stranu je teda dôležitý. Aj to, že je poslancom Smeru znamená, že ide stále o politika, ktorý je relevantný. Nedovolím si však tipovať, ako sa bude vyvíjať jeho politická budúcnosť, pretože aj v poslednej dobe sme videli, že aj v Smere dochádza k zásadným zmená. Dlhoročné tváre a osobnosti sa sťahujú z politického, verejného života skôr do nepolitických funkcií," povedala Világi.

Zas vo vláde? Ťažko

Vašečka odhaduje, že pri slabšom výsledku Smeru ako v minulých voľbách, je účasť kaliňáka vo vláde málo pravdepodobná. „A to vzhľadom na odmietanie mnohých potenciálnych partnerov vo vláde. Za politickú mŕtvolu by som ho však ešte neoznačoval, koniec koncov, Robert Kaliňák už viackrát ukázal, že keď si všetci myslia, že musí skončiť, on ide ďalej," poznamenal sociológ.

Pri jeho hodnotení tak možno použiť dva pohľady. Prvý je pragmnatický - že Robert Kaliňák patrí k veľkým hráčom slovenskej politiky, ktorí v nej ostanú dovtedy, kým budú mať voličov a ich kauzy nebudú mať trestnoprávne dôsledky. Druhý je normatívnejší - poukazuje na to, že činnosť ľudí, ako je Robert Kaliňák, má zničujúci vplyv na šírenie anómie a beznádeje vo veľkej časti spoločnosti a prehlbuje pocity odcudzenia voči politike a politikom," dodáva.

Čo si myslí Aneta Világi o Kaliňákovi ako prezidentskom kandidátovi Smeru? Pozrite si vo videu.