Tip na článok

Stále nemá dosť?: Mečiar ťahá obyčajných ľudí po súdoch, chce ich pozemky

Bývalý premiér naplnil svoje hrozby. Pozemky chce získať podobrotky či - súdnou cestou

Galéria k článku (22 fotografií )
So zaťom: Vladimíra Mečiara na súde sprevádzal Ján Gálik, advokát a zať v jednej osobe.
Zemepán: Vladimír Mečiar v Dolnej Porube pestuje ovocie.
Pálenica: Mečiarovi patrí v Porube pálenica.

Pred pojednávacou miestnosťou sedí nenápadná, skromne pôsobiaca žena. Zdá sa vystresovaná, napätá. Raz darmo, súd nie je príjemná záležitosť. Ona bude navyše v nevýhode. Oproti nej sa na stranu žalobcu posadí naozaj silný, rečnícky zdatný, právne podkutý súper. Kedysi riadil celý štát, dokonca sa považuje za jeho novodobého zakladateľa. Dnes je už síce na dôchodku, zasahovať do životov iných však akoby stále potreboval. Najmä ak nevyhovejú jeho požiadavkám.

Mečiarovej atraktívnej exhovorkyni vstúpil do života nový muž: Pozrite si FOTO, úplne vďaka nemu rozkvitla!

Urobila tak aj pani Emília. Odmietla sa vzdať podielov na pozemkoch v Dolnej Porube. V obci, ktorá pred niekoľkými rokmi učarovala Vladimírovi Mečiarovi a jeho rodine. Lenže bývalého trojnásobného premiéra slovíčko „nie“ nezastaví. V honbe za majetkom je ochotný zájsť skutočne ďaleko. Pokojne aj do súdnej siene, kde o vlastnícke práva s obyčajnými ľuďmi bojuje.

Na súde: Na Okresnom súde v Trenčíne expremiér žaluje pre pozemky niekoľko občanov Dolnej Poruby.
Na súde: Na Okresnom súde v Trenčíne expremiér žaluje pre pozemky niekoľko občanov Dolnej Poruby.
Matej Kalina

Nemá dosť

Mohol by si užívať pokojnú jeseň života v pohodlí svojej honosnej vily Elektra v kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice. Miesta na všelijaké aktivity je tam dosť, aj na príjemné vychádzky či šantenie s vnúčatami. Vladimír Mečiar sa však kedysi pred rokmi rozhodol, že Elektra je zveľadená dostatočne, a tak je čas posunúť sa ďalej. Aspoň o pár kilometrov. Do obce Dolná Poruba.

Najskôr si tam zaobstaral malú chalupu, do ktorej sa v roku 2004 utiahol so svojou vtedy mladučkou asistentkou Katkou Rosinovou po neúspešných prezidentských voľbách. V Dolnej Porube trávili vskutku príjemné chvíle. Oddychovali, spokojne si švitorili a opekali. Spolu s nimi, samozrejme, ďalší zamestnanci HZDS, kedysi najsilnejšieho politického subjektu na Slovensku. Šéfovi prišli pomôcť vzchopiť sa z potupnej porážky v druhom kole volieb hlavy štátu, v ktorom Mečiarovi na frak naložil jeho vtedajší úhlavný nepriateľ Ivan Gašparovič.

Vladova pravá ručička: Ako sa dnes darí asistentke, ktorá pri Mečiarovi vydržala najdlhšie?

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

Z prítomnosti najsilnejšieho muža Slovenska sa v tom čase nesmierne tešili aj obyvatelia Dolnej Poruby. Boli hrdí, že otec národa si vybral práve ich dedinu. Zlom nastal o pár rokov. Vladimírovi Mečiarovi sa chalupa a pozemky okolo nej začali akosi máliť. Rozhodol sa preto svoje dolnoporubské impérium zväčšiť. Postupne tam nadobudol tisícky štvorcových metrov, na ktorých vysadil sady, vybudoval pálenicu aj ihrisko a chová na nich desiatky oviec.

Pálenica: Mečiarovi patrí v Porube pálenica.
Pálenica: Mečiarovi patrí v Porube pálenica.
Matej Kalina

Z bývalého premiéra sa stal dolnoporubský zemepán, ktorý asi stále nemá dosť. Akoby si v honobení pôdy našiel novú záľubu. Akoby si povedal, že keď už nemôže Slovensko riadiť, bude mať v rukách aspoň životy obyčajných ľudí v malej dedine pri Trenčíne. No a tí už ani nestíhali sledovať, čo sa to v ich rodnej vieske vlastne deje.

Poriadky s pôdou

Do schránok im začali chodiť všelijaké oficiálne písomnosti. Najskôr od notárov a potom dokonca zo súdu. Ukázalo sa, že v tom má prsty práve Vladimír Mečiar. Aby mohol pôdu skupovať a svoje si plotom ohradzovať, musel sa postarať o to, aby bolo všetko tak, ako má byť. Vysvitlo totiž, že Dolná Poruba patrí medzi dediny, kde sú vzťahy k pôde značne spletité. Expremiér sa preto chopil iniciatívy.

Na súde v pozícii toho, kto chce veci usporiadať, dal najskôr pootvárať dedičské konania, aby následne notárske úrady vyzvali aj celé rodinné klany na uzavretie dohôd týkajúcich sa vlastníckych vzťahov. Jednoducho, aby si dali všetko do poriadku. Lebo len potom sa dalo bývalému predsedovi vlády lepšie vyjednávať o kúpe pôdy. A v mnohých prípadoch úspešne.

Keď nie po dobrom…

Ale našli sa aj ľudia, ktorí sa vlastných, hoci aj menších podielov odmietli vzdať. Nuž a s tými sa Vladimír Mečiar ako väčšinový vlastník pozemkov rozhodol vyrovnať skutočne svojsky. Keď to nešlo po dobrom, začal ich ťahať po súdoch.

Umožňuje mu to Občiansky zákonník, ktorý celkom presne stanovuje, čo v prípade, ak sa strany nedohodnú. Vtedy môže väčšinový majiteľ zrušiť podielové spoluvlastníctvo na predmetnom pozemku prostredníctvom súdu za peňažnú náhradu určenú znalcom.

Hoci v mnohých prípadoch tento spôsob nadobudnutia majetku veľmi silno pripomína vyvlastnenie, podľa právnikov ide, bohužiaľ, o zákonný spôsob riešenia podielového spoluvlastníctva pôdy na Slovensku.

„V našej krajine hádam vlastnícke práva ešte nepadli! To ho naozaj nikto nedokáže zastaviť?!“ s hnevom sa pýta Milan Koteš z Dolnej Poruby. S expremiérom sa o svoje podiely naťahuje už takmer tri roky. Odmieta mu ich však predať. Veď by sa do svojej chalupy nedostal. Jedine vrtuľníkom. „To hádam súd nepripustí. Prečo ja mám prísť o dedičstvo? Lebo pán Mečiar chce súkromie? My sme tu predsa vyrastali…“ krúti hlavou Milan Koteš.

Nahnevaný: Milanovi Kotešovi patrí usadlosť v blízkosti chalupy Vladimíra Mečiara, ktorý od neho chce prístupové pozemky k nehnuteľnosti.
Nahnevaný: Milanovi Kotešovi patrí usadlosť v blízkosti chalupy Vladimíra Mečiara, ktorý od neho chce prístupové pozemky k nehnuteľnosti.
Archív

Vladimír Mečiar na neho vlani v novembri podal na Okresný súd v Trenčíne žalobu, ktorej predmetom je zrušenie podielového spoluvlastníctva. Spolu s Milanom Kotešom žaluje ďalšieho Dolnoporubčana Milana Kováča. Obaja majú tú smolu, že s bývalým predsedom vlády vlastnia podiely na pozemkoch nachádzajúcich sa v blízkosti Mečiarovej chalupy.

Kedy sa pred súd postavia, zatiaľ nie je známe. Podľa informácií hovorcu súdu Romana Tarabusa totiž termín pojednávania v tejto veci ešte stanovený nebol

Ako na trhu

Ťažké chvíle v pozícii žalovanej má už za sebou pani Emília, ktorá sa ešte pred pojednávaním na vlastné oči aj uši presvedčila, že Vladimír Mečiar zostal verný manierom z čias vládnutia. Na chodbe súdu totiž otestoval svoje hlasivky, keď s krikom vyskočil na nášho fotografa. Expremiérovi sa nepáčilo, že ho odfotil. „Čo má cvakáš! Dovolil som ti?! To môžeš robiť verejným činiteľom, nie mne!“ ziapal Mečiar na chodbe súdu.

Tak rýchlo, ako sa rozčúlil, sa však aj upokojil a do pojednávacej miestnosti o niekoľko minút neskôr vpochodoval pokorný 74-ročný dôchodca v baranici, ktorého sprevádzal zať advokát Ján Gálik.

So zaťom: Vladimíra Mečiara na súde sprevádzal Ján Gálik, advokát a zať v jednej osobe.
So zaťom: Vladimíra Mečiara na súde sprevádzal Ján Gálik, advokát a zať v jednej osobe.
Matej Kalina

Nuž a dianie za dverami súdnej siene bolo naozaj zaujímavé a istým spôsobom kúzelné. Trochu pripomínalo handrkovanie na trhu. Sudkyňa totiž miernym prehováraním priviedla strany sporu k tomu, aby sa napokon dohodli. Po dobrom. Stalo sa tak po tom, ako pani Emílii naznačila, že ak by sa pojednávalo, nemala by zrejme inú možnosť, ako podiely priklepnúť Mečiarovi. Expremiéra sa zas žensky odzbrojujúco opýtala, či nemôže žalovanej za požadované podiely ponúknuť viac. Podľa žaloby jej chcel Mečiar za podiely na pozemkoch zaplatiť vyše 800 eur, teda cenu, ktorú určili znalci. Sudkyňa síce konkrétnu sumu vyčísliť nevedela, ale vraj by mohol dať toľko, aby sa ich oplatilo predať.

Expremiér reagoval okamžite. „Nemám problém. Koľko chcete? Dve tisícky?“ opýtal sa hneď pani Emílie. Tá zostala taká šokovaná, že len nemo prikývla. V tom momente vybral Vladimír Mečiar z vrecka svojho saka obálku, vylovil z nej dve tisícky a vybral sa k svojej protivníčke. Je predsa muž činu!

„Počkajte, počkajte! To takto nejde. Musím to urobiť pekne po poriadku,“ zastavila sudkyňa rozbehnutého Mečiara. Nasledujúce chvíle sa už niesli v dobrej, ba až priateľskej atmosfére.

Vladimír Mečiar stiahol žalobu a s pani Emíliou uzavrel kúpnu zmluvu.

No a keď už bolo všetko hotové, reč prišla aj na minuloročnú úrodu v dolnoporubských sadoch. S tou expremiér spokojný nebol. „Len štyri slivôčky sa mi urodili. Z toho pálenka veru nebude…“ posťažoval sa sudkyni, ktorá sa zaujímala aj o to, prečo sa tým pozemkom toľko venuje. „Lebo ich treba dať do poriadku. A baví to len takého zúfalca, ako som ja…“ vysvetlil jej vysmiaty expremiér.

Pojednávanie tým bolo skončené. Z budovy Okresného súdu v Trenčíne odchádzali všetci viac-menej spokojní. Vladimír Mečiar ako majiteľ požadovaných pozemkov a pani Emília so slušnou sumou v peňaženke.

Či taká pohoda čaká aj na Milana Koteša a Milana Kováča, ťažko predpokladať. S Vladimírom Mečiarom už totiž bojujú príliš dlho na to, aby sa po niekoľkých minútach začali na neho usmievať.

VIDEO Plus 7 Dní