Kapitán pokračuje

V duchu slovenskej hymny sa nad Slovenskou národnou stranou posledné týždne blýskalo a hromy divo bili. Budíček z letargie, aby sa strana prebrala, však nemali na svedomí blesky hromu, ale podpredseda SNS Anton Hrnko. Národniarsky veterán, ktorý pôsobí v strane od 90. rokov, v poslednom období ostro kritizoval predsedu Andreja Danka pre neúspech v posledných voľbách, ako aj pre  politické kauzy, ktorých sa strana počas svojho štvorročného pôsobenia vo vláde dopustila.

Hrnko svoju nespokojnosť napokon pretavil do kandidatúry za predsedu strany. Na sobotňajšom straníckom sneme v Liptovskom Mikuláši však ťahal za kratší koniec. Danka vo funkcii predsedu podporilo 88 zo 126 delegátov a Hrnka 27 účastníkov snemu. Napriek neúspechu Hrnko zostáva súčasťou strany, pretože ešte má čo Slovensku ponúknuť. Novozvolenému predsedovi zagratuloval s tým, že to nebude mať vôbec ľahké.

Zo staronového predsedu však nejasali všetci delegáti. Po znovuzvolení Danka protestne opustilo snem okolo päťdesiat ľudí. SNS pod Dankovou taktovkou získala v posledných voľbách 3,16 percenta hlasov a skončila pred bránami parlamentu.

Andrej Danko
Zdroj: Jakub Kotian

Zadržaný aj prepustený

Najskôr ho odvádzali v putách z jeho domu v Trenčíne, aby po pár dňoch vyšetrovateľ konštatoval, že pominuli dôvody jeho zadržania. Bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer bol zadržaný pre kauzu spojenú s reštauráciou Fatima v Trenčíne.

AKA zasahuje u R. Krajmera
Zdroj: TASR

Vyšetrovateľ v tejto veci obvinil ďalších päť osôb. Obvinenie sa týka trestnej veci zločinu marenia spravodlivosti a prečinu krivej výpovede a krivej prísahy. Medzi obvinenými sa objavila aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Bývalého šéfa protikorupčnej jednotky však prepustili na slobodu. Proti Krajmerovi nebolo ani vznesené obvinenie.

Krajmer
Zdroj: ARCHÍV

Krajmer sa stal verejnosti neslávne známym tým, že po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018 sa objavil na mieste činu. O uvoľnenie z funkcie požiadal podľa vlastných slov aj pre neprimeraný nátlak na jeho rodinu a prácu protikorupčnej jednotky. Neskôr nadobro odišiel z Policajného zboru.