Tip na článok
Brigádnik: Igor Matovič pomohol premiérovi pokosiť jeho zanedbanú vinnicu.

Stanovačka u Fica: Matovič strávil noc v premiérovom vinohrade a pokosil mu zelinu

Igor Matovič strávil noc v zanedbanej premiérovej vinici. Ten neprišiel, na nevítaných návštevníkov však zaútočili roje komárov.

Galéria k článku (6 fotografií )
Vinohradník: Robert Fico počas svojej prvej vlády vylúčil, že by pozemok využil inak ako na vinicu.
Miesto opekačky: Polícia voči nevítaným návštevníkom nezakročila.
Noc v prírode: Šéfa prišli podporiť ďalší Obyčajní ľudia aj poslanci Huba a Škripek.

Manželka Igora Matoviča v sobotu večer márne čakala, kedy sa vráti domov do trnavského paneláka. Ten sa rozhodol stráviť noc v spoločnosti priateľov vo vinici Roberta Fica nad bratislavskými Vinohradmi.

Totalita?

Dôvodom protestnej stanovačky je nespokojnosť s návrhom novely zákona týkajúcej sa významných investícií. „Chceli sme takýmto spôsobom dať najsilnejšiemu človeku na Slovensku, ktorým je momentálne premiér Fico, pocítiť, čo to znamená zbaviť ho vlastného majetku. Aj keď len na jednu noc. Fico sa pritom chystá zbaviť ľudí majetku na celý život. Ide im zobrať veľakrát aj dedovizeň, ktorú majú po praprarodičoch,“ tvrdí Matovič.

Premiér nás vraj chce vyvlastňovacími zákonmi vrátiť do päťdesiatych rokov. „Fico teraz územné vyvlastňovacie konanie berie mestám a obciam a o všetkom bude rozhodovať politický nominant vládnej strany na stavebnom úrade v sídle kraja. Navyše, vyvlastnenie môže byť na akýkoľvek účel.

Ak ľudia v Bratislave zablokovali výstavbu megakasína, tá sa zastavila na úrovni mesta, lebo primátor mal do toho čo povedať. Teraz tú kompetenciu mestu zoberú a napríklad aj o megakasíne rozhodne úradník, ktorého si Smer dosadí,“ tvrdí Matovič.

Podľa šéfa Obyčajných ľudí Fico nemá vzťah k vlastnej vinici, ktorú získal výnimočne lacno. „Pôda je neobrobená. Hrozno nebolo minimálne tri, štyri roky strihané, nemá to uviazané, je tam dvojmetrová burina.“

Miesto opekačky: Polícia voči nevítaným návštevníkom nezakročila. Foto: Martin Domok

Kauza vinnica

Ficova vinica vyvolala na politickej scéne búrku už pred šiestimi rokmi. Mikuláš Dzurinda svojho politického protivníka v roku 2007 obvinil, že chce vo vinici, ktorú získal doslova za symbolických 37-tisíc slovenských korún v roku 2002, stavať. „Premiér Fico podľa najskromnejších odhadov zarobil šesť miliónov korún,“ povedal Dzurinda.

„Ja tam stavať nebudem a je nezmysel tvrdenie, že má hodnotu šesť miliónov. Vylučujem, že pozemok využijem na niečo iné ako vinicu. Dzurinda je zákerný klamár a tvári sa, aký je morálny a spravodlivý,“ kontroval Fico.

Svojho šéfa sa vtedy zastal aj súčasný minister školstva Dušan Čaplovič a verejne prisľúbil, že bude Ficovi vo vinohrade pomáhať. „Ja mu tam budem pomáhať a budem sa tešiť, že bude mať svoj veľký sen,“ tvrdil. Zdá sa však, že jediným Ficovým pomocníkom za dlhé roky bol vo vinohrade Matovič. Ten si totiž okrem stanu zobral so sebou aj kosu a Fica zbavil aspoň časti mohutnej buriny na pozemku.

Opekačka v prírode

Pri našej návšteve podvečer bolo vo vinici približne pätnásť ľudí. Opekali si špekáčiky a slaninku a hrali na gitare trampské pesničky. Panovala príjemná a uvoľnená atmosféra, najväčší dopyt bol po repelente.

Idylka: Stany, ohník, špekáčiky, piknik. Ibaže na cudzom pozemku. Vraj chceli dať premiérovi pocítiť, ako je to prísť o vlastný majetok. Foto: Martin Domok

Agresívne komáre však chémia a dym z ohňa odohnať nedokázali. Okupačná stanovačka sa začala večer o šiestej a skončila sa o desiatej ráno. Podporiť svojho šéfa prišli aj dvaja Matovičovi Obyčajní ľudia z parlamentu, krátko po začiatku Mikuláš Huba a o polnoci Branislav Škripek.

„Bolo nás tam cez noc približne tridsaťpäť, vraj chceli prísť aj ďalší, ale nenašli to. Zrejme sme spravili chybu, mali sme im vyznačiť cestu provizórnymi značkami,“ zhodnotil v nedeľu popoludní ešte zjavne rozospatý Matovič svoju akciu.

VIDEO Plus 7 Dní