Ako je to vôbec možné?! Túto otázku si zrejme kladie každý normálny človek sledujúci dianie na Slovensku. Lebo nikde vo svete, ak, samozrejme, neberieme do úvahy všelijaké diktatúry, iste nie je bežné, aby pravá ruka bývalého premiéra počas pôsobenia v štátnej funkcii čulo komunikovala s mužom, ktorý mal údajné napojenie na taliansku mafiu. S mužom, ktorého s jeho kumpánmi pôsobiacimi na východe našej krajiny mala v merku Slovenská informačná služba (SIS), a to takmer dvadsať rokov! Počas tohto obdobia vraj tajní na podozrivú činnosť skupiny Talianov upozorňovali všetkých možných, zdá sa však, že zbytočne. Špina sa postupne dostáva na povrch až od minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Správy z Talianska

Rušno okolo Talianov spájaných so skupinou ’Ndrangheta, ktorí sa pred mnohými rokmi usadili v Michalovciach a Trebišove, sa opäť spustilo po informáciách zverejnených nedávno, že s jedným z nich, konkrétne s Antoninom Vadalom, si v rokoch 2014 až 2015 vyše 450 telefonátov vymenila istá Mária Trošková. Bolo to v čase, keď sa táto dáma pohybovala v blízkosti slovenských štátnych špičiek, a to doslova. Od marca 2015 bola totiž pravou rukou slovenského premiéra Roberta Fica, predtým pôsobila ako asistentka smeráckeho poslanca Viliama Jasaňa. Ten, ako je známe, zastával aj post tajomníka Bezpečnostnej rady štátu.

Informácie o pomerne intenzívnej komunikácii medzi Vadalom, ktorý v súčasnosti sedí vo svojej domovskej krajine vo vyšetrovacej väzbe pre drogovú trestnú činnosť, a mladou fešnou Máriou, priniesol denník Sme. Odvolal sa pritom na reportáž talianskej investigatívnej novinárky Márie Grazie Mazzolovej. Tá citovala tamojšie orgány, ktoré potvrdili, že talianska polícia nasadila na Antonina Vadalu počas vyšetrovania agenta v utajení. No a jemu sa údajný člen ’Ndranghety vraj pochválil rôznymi vecami. Napríklad, že do kúpy miest a ľudí v slovenskej štátnej správe investoval milión eur, čím si vraj poistil, aby colníci, policajti a agenti tajných služieb pracovali pre neho. Vadala talianskemu agentovi tiež vravel, že si kúpil aj vtedajšieho šéfa SIS, ktorým bol Ján Valko.

V Púchove: Auto, ktoré používa Mária Trošková, sa po prepuknutí toho, že bola v kontakte s Antoninom Vadalom aj v období rokov 2014 a 2015, nachádzalo vo dvore domu v Púchove, ktorý má napísaný na seba.
V Púchove: Auto, ktoré používa Mária Trošková, sa po prepuknutí toho, že bola v kontakte s Antoninom Vadalom aj v období rokov 2014 a 2015, nachádzalo vo dvore domu v Púchove, ktorý má napísaný na seba.
Zdroj: Plus 7 dní

Vadala v merku SIS

Ten však čosi také razantne poprel. „Absolútne to vylučujem, rovnako ako pracovný, súkromný či sprostredkovaný kontakt mojej osoby s osobou Antonina Vadalu,“ vyhlásil Ján Valko. Tvrdí zároveň, že SIS sa, práve naopak, zaoberala podozrivými aktivitami Antonina Vadalu. „A to nielen za môjho pôsobenia v službe. Tieto informácie riadne a v súlade so zákonom odstupovala príslušným orgánom. Z dôvodu mlčanlivosti stanovenej zákonom nemôžem zverejňovať konkrétne informácie, ale povedzme, že SIS sa tejto téme s rôznou intenzitou mohla venovať tak dve desaťročia…“reagoval Ján Valko.

Ak je to však pravda, a predpokladajme, že áno, potom niečo, ale najmä niekto v našom štáte poriadne zlyhalo. Z vyjadrenia Jána Valka sa totiž dá vyvodiť, že Taliani si ďaleký východ Slovenska podľa všetkého nevybrali náhodou a že s podozrivou činnosťou, pre ktorú sa dostali do hľadáčika SIS, vlastne začali okamžite po príchode do krajiny pod Tatrami. No ak SIS o svojich zisteniach informovala patričné orgány a úrady, prečo zostali podozrivé aktivity Talianov nepovšimnuté toľké roky? Veď ešte v roku 2016, keď sa sa o nich začali zaujímať niektoré médiá, a to na základe anonymného mailu upozorňujúceho na údajné fungovanie členov ’Ngranghety na Slovensku, sa všetci kompetentní tvárili, že nemajú ani tušenia, o čom je reč.

Asistentka Trošková

Ktosi veľmi nahnevaný pritom celkom podrobne opísal, čo sa na východe našej krajiny deje. Zamyslel sa tiež nad tým, ako je vôbec možné, že sa pri premiérovi pohybujú ľudia, ktorí majú blízko k Talianom napojeným na mafiu. Anonymný pisateľ spomenul konkrétne Máriu Troškovú, ktorá sa stala pravou rukou Roberta Fica v marci 2015 a postupne sa vyšvihla až na hlavnú štátnu radkyňu. Doteraz nikto nevysvetlil, ako a čím sa táto dáma na uvedenú pozíciu kvalifikovala. V minulosti sa síce zviditeľnila svojím umom správne sa tváriť pri fotení šteklivých obrázkov do pánskeho časopisu alebo do kalendára pre milovníkov traktorov, či to však stačilo na plnenie štátnych povinností, je otázne. Pre predsedu vlády bola podľa všetkého tou najpovolanejšou osobou.

Dôkazom toho môže byť fakt, že hoci táto fešná tmavovláska nedisponovala žiadnou bezpečnostnou previerkou, po boku Roberta Fica sa dostala veru všelikde. Aj na rokovanie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ktovie, čo jednej z najsilnejších žien sveta chodilo po rozume, ak jej nemecká tajná služba prezradila, s kým to sedí za jedným stolom. Zrejme svojím mlčaním a taktom prejavila značnú dávku pochopenia pre muža v stredných rokoch, sediaceho oproti nej.

Mária Trošková štátnu pozíciu opustila po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, pretože ako jeden z prvých možných motívov tohto skutku sa spomínala práve talianska stopa. Mladý žurnalista sa totiž pôsobeniu neprijateľných Talianov na východe Slovenska krátko pred smrťou intenzívne venoval. Odchod blízkej osoby niesol Robert Fico pomerne ťažko a zdá sa, že nič na tom nezmenil ani čas. Proti novinárom ostro vystúpil aj v uplynulých dňoch, keď boli zverejnené informácie, že Mária si aj počas pôsobenia v jeho tesnej blízkosti stále celkom dobre rozumela so svojím bývalým priateľom, teda Ninom Vadalom.

„Je verejne známe, že tu bol súkromný vzťah medzi týmito dvomi osobami,“ vyjadril sa Fico a dodal, že hádam je všetkým jasné, že ide o súkromnú záležitosť. „Ak tu bol súkromný vzťah, tak čo je mňa do toho,“ odvrkol. Stále trvá na tom, že novinári by sa mali ospravedlniť Márii Troškovej aj bývalému tajomníkovi Bezpečnostnej rady štátu Viliamovi Jasaňovi za to, čo o nich po vražde Jána Kuciaka písali. Len nevysvetlil, za čo. Mali blízko k ľuďom, ktorí sú spájaní s talianskou mafiou? Mali. Vedeli o podozrivých Talianoch na východe Slovenska naše orgány? Vedeli, teda minimálne od SIS, a to vraj dvadsať rokov! Ten, kto by sa mal ospravedlniť, je niekto iný. Je to niekto, kto by mal niesť zodpovednosť za to, čo sa na Slovensku dialo a že tu mohli svoje aktivity rozvíjať nebezpečné osoby.