Honor richtára, starostu, je stále terno. Na slovenské pomery slušný, stabilný plat najmä v lokalitách s vyšším počtom obyvateľov. Zaujať voliča a vyhrať voľby tak nie je ľahké. Ani ďalej udržať si tento flek. Opozícia poukazuje na každý prešľap richtára a on sa bije do pŕs, že je spravodlivý a pravdovravný. V skratke opísané dianie prebieha takmer na každej dedine, no na košickom sídlisku Ťahanovce trenice vyústili do škandalóznych odhalení. Súčasný starosta vyhlasuje, že vedome na súde klamal a urobil by to opäť.

Za pravdu proti U. S. Steelu

„Čestne žiť, druhému neškodiť a každému dať, čo mu patrí,“ to je vraj životné krédo starostu, ktorému po posledných udalostiach prischla nálepka klamára. Reč je o Košičanovi Milošovi Ihnátovi, v minulosti  známom bojovníkovi za spravodlivosť. Osem rokov sa súdil so zamestnávateľom - hutníckym gigantom U. S. Steel. Nielen o neplatnú výpoveď, hute napadol na súde aj za údajnú krádež patentu svojho zlepšovacieho návrhu. A uspel. Od železiarov v roku 2013 vysúdil na to obdobie rozprávkových 300-tisíc eur. 

Košičania ho považovali za zapáleného aktivistu, ktorý bude bojovať aj za práva ostatných. O jeho súdoch písali takmer všetky noviny. Počas procesu sa posťažoval na ťažký život, ktorý mu spôsobila výpoveď zo železiarní. Ostal bez roboty a aby sa uživil, musel čistiť topánky či predávať masážne oleje.

Popri roky trvajúcom spore však nakoniec uplatnenie našiel. Či už ako poslanec mestského zastupiteľstva Košice, alebo ako poslanec Košického samosprávneho kraja. Chvíľku posedel na stoličke riaditeľa Zberných surovín Žilina, potom bol aj kontrolórom daňového úradu či prednostom miestneho úradu na Luníku IX, kde robil poriadky. Sadol si aj na stoličku vedúceho referenta na Bytovom podniku mesta Košice.

Opakovane sa uchádzal o starostovskú stoličku na sídlisku Ťahanovce. Najprv ako kandidát za Smer, v ostatných komunálnych voľbách ako nezávislý. Stavil na katastrofálne chodníky a nutnosť ich opravy. A zvíťazil.

Stávka

Funkciu starostu sídliska s 21-tisíc Košičanmi Ihnát vykonáva od roku 2018. Prednostku úradu tu robí jeho dlhoročná spolupútnička - právnička Beata Zemková. Možno aj vďaka nej sa dal Ihnát na štúdium práva a dnes robí doktorát na Karlovej univerzite v Prahe.

Okrem pochvalných reakcií obyvateľov čelí kritike. Azda najväčšie naťahovačky sa na miestnych zastupiteľstvách odohrávajú medzi Milošom Ihnátom a poslancom Miroslavom Špakom. 

„Vzťahy sa začali narúšať pravdepodobne v roku 2015, keď vtedy poslanec Ihnát začal šíriť anonymný blog o mne. Ten blog neobjektívne píše o mojej minulosti a je plný nezmyslov a poloprávd. Niekoľkokrát som ho upozornil, či je normálne, že človek v jeho postavení verejne často až desiatkykrát týždenne zverejňuje tento pamflet a rozposiela ho e-mailmi,“ opisuje napätú situáciu Špak.

Starostovi Ihnátovi vadilo, že Špak ako devätnásťročný chalan pracoval v kasíne ako krupier a inšpektor. „Pán starosta si očividne myslí, že pozícia alebo profesia krupiera je podobná profesii prostitútky,“ krúti hlavou Špak.

Starosta ho aj teraz verejne nazýva krupierom či bývalým krupierom, a to aj na webových fórach. „To, že som robil v kasíne, som nikdy neskrýval. Je to normálna práca. Skôr majú problém ľudia sediaci na druhej strane hracieho stola - teda hráči. To som povedal aj pánovi Ihnátovi. A podpichol som ho, že musí mať teda dobrú skúsenosť s hraním, keď tak ostro odsudzuje prácu krupiera. Podpichol som ho, že ak nikdy nehral, nech to dokáže. A ak hral, tak nech odstúpi.“

Starosta sa toho chytil a zverejnil výzvu, že odstúpi, ak mu niekto dokáže, že niekedy v živote gambloval či vhodil čo i len jedinú mincu do výherného automatu.

Všetko prehral

Lenže dôkaz sa našiel - a rovno v podobe priznania samotného Ihnáta. Stačil na to súdny rozsudok z roku 2013. V spore o výživné na jeho dieťa „hrozilo“, že súd prinúti Ihnáta, aby sa o časť spomínanej sumy 300-tisíc od U. S. Steelu podelil s vlastným potomkom. Ihnát tvrdil, že peniaze už nemá, lebo ich pregambloval.

V zápisnici z pojednávania sa píše: „Na otázku súdu, aby označil osoby, ktoré mu v čase, keď nepracoval, požičali peniaze a ktoré im údajne vrátil zo sumy, ktorú dostal od U. S. Stelu, odpovedal tak, že to nie je pravda. Hanbil sa povedať, že peniaze prehral v automatoch.“

Starý Ihnátov poklesok preberali poslanci miestneho zastupiteľstva priamo na svojom zasadnutí. Oduševnený Ihnát svoje tvrdenie spred siedmich rokov hodil za hlavu s tým, že na súde nehovoril pravdu. Vraj len jednoducho klamal. V skutočnosti v živote negambloval. „Áno, prekrúcal som veci v konaní o výživnom, lebo som vedel, aká sudkyňa to má, žiaľ, v rukách a, áno, nikdy v živote som nehral automaty,“ uviedol Ihnát aj na sociálnej sieti.

Podľa Ihnáta vyvlečenie z povinnosti primerane zabezpečiť svoje dieťa klamstvom nemá vplyv na to, čo robí ako starosta. „Táto vec nesúvisí s mojou verejnou činnosťou. Je to moje súkromie, moja aj ťažká minulosť. To, prosím, rešpektovať. Rozhodujúca je moja práca pre obyvateľov a nie prepieranie mojej spodnej bielizne. Tú ponechám na moju automatickú práčku. Kauzu z toho vyrobili niektorí poslanci,“ skonštatoval starosta na otázku, ako chce obnoviť dôveryhodnosť vo svoju osobu po priznaní, že keď mu to vyhovuje, tak jednoducho zaklame. Dokonca aj na súde.

Bezohľadný k dcére

Kauza odokryla ešte jednu rovinu problému. Na verejnosti sa začala prepierať minulosť Ihnátovej bývalej ženy a dcéry. Ihnát zverejnil fotku dcéry, s ktorou sa nestýka, a ako sám hovorí - vzťahy sú naštrbené. Tam sa hrdí, že je ženatý a má dve deti, syna a dcéru. Aj s fotkami. Do obhajovania svojho klamstva na súde zaťahuje svoju bývalú rodinu.

Starosta svoje konanie absolútne neľutuje. „Naďalej trvám na tom, že som v živote automaty ani nič podobné nehral a alkohol si dám výnimočne (malé pivo či pohár sektu). Či by som konal dnes inak? Áno, lebo som odvtedy vyštudoval právo a viem, že nárok na moje peniaze z výhry nemôže znamenať, že ich môže prisúdiť sudca môjmu dieťaťu len tak. Som zástancom zásluhovosti aj voči synovi, s ktorým žijem a ktorý má dnes 14 rokov,“ píše Ihnát na webe o svojich rodinných pomeroch.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Bývalá manželka ani jeho prvorodená dcéra sa k novým zisteniam ohľadne starého súdneho sporu vyjadrovať nechcú. Celou situáciou trpia a je im mimoriadne nepríjemné, že ich rodinné vzťahy jednostranne opísané Ihnátom bavia celé Košice.

Mohlo by vás zaujímať: