Tip na článok
Pôvodne obecné pozemky: Dcéry starostky Boženy Kováčovej (vpravo) ich kúpili za jedno euro.

Starostkine dcéry si pôvodne obecný pozemok kúpili za jedno euro

Dcéry starostky obce obce Janova Lehota si kúpili za smiešnu cenu rozľahlý pozemok, ktorý bol pôvodne majetkom obce.

Galéria k článku (6 fotografií )
Starostka Božena Kováčová: Zmluvu s Pogádlovcami podpísala, ale peniaze za obecný pozemok jej v obecnej kase nechýbali dlhé tri roky.
Dobrí susedia: Starostkin dom, samozrejme, ten väčší, krajší a modernejší, stojí vedľa rodinného domu Pogádlovcov.
Pôvodne obecné pozemky: Starostkine dcéry ich kúpili za jedno euro.

Božena Kováčová je výnimočná žena. Má také silné sociálne cítenie, že by sa pre druhých celá rozdala. Okrem toho, že dňom i nocou pracuje pre dobro obce ako starostka, nezištne pomáha aj svojim susedom. Keď sa susedia naposledy dostali do zložitej finančnej situácie, Božka nelenila a cez svoje dcéry od nich kúpila pozemok, o ktorý vôbec, ale vôbec nemala záujem.

Jednoducho sa nemohla na susedkino trápenie pozerať a položila peniaze na stôl. Božka je proste taká. Jedno euro ako cenu za celý pozemok si rada odtrhla od úst.

Oddané smeráčky

Záhrada s rozlohou 1 322 štvorcových metrov hneď za pozemkom, na ktorom stojí rodinný dom manželov Pogádlovcov, patrila kedysi družstvu a potom sa stala majetkom obce Janova Lehota. V roku 2008 požiadali Pogádlovci obec o predaj tohto pozemku a obecné zastupiteľstvo ich žiadosť odsúhlasilo s cenou stanovenou na 33 050 slovenských korún.

K podpísaniu kúpnej zmluvy došlo v júni 2010, ale Stanislav a Katarína Pogádlovci boli podľa katastra uvádzaní ako majitelia záhrady len pár mesiacov.

Od decembra 2010 sa vlastníčkami záhrady stali Lenka a Veronika Kováčové, teda dcéry starostky Janovej Lehoty Boženy Kováčovej. Mimochodom, pani starostka je členkou vládneho Smeru, kde má pomerne silnú pozíciu. V posledných eurovoľbách ju postavili na trináste miesto kandidátky a jej dcéra Lenka pracuje ako asistentka poslankyne Národnej rady SR za Smer Viery Šedivovej.

Nevie, že kupovala

Ale vráťme sa späť k obecnému pozemku. Prečo sa Pogádlovci tak rýchlo zbavili záhrady priamo za ich rodinným domom, ktorú sa im konečne podarilo od obce kúpiť, sme sa pýtali Kataríny Pogádlovej. Prívetivá pani nás zaskočila tvrdením, že oni žiadny pozemok od obce nekupovali.

„Asi ste sa pomýlili. V dedine žije viac Pogádlovcov, zrejme ide o menovcov,“ ochotne sa snažila pomôcť nám pri hľadaní tých pravých osôb. Ale žeby v dedine boli ešte iní manželia Pogádlovci s krstnými menami Stanislav a Katarína, to už aj ona vylúčila.

Zarazená opakovala: „O kúpe žiadneho obecného pozemku neviem. Nie. Určite. Že sme ho mali predať starostkiným dcéram?! Nie. Nie!“ Keď sme nástojili na tom, že podľa informácií z katastra museli byť chvíľu oni majiteľmi spomínaného pozemku, šla sa pre istotu popýtať manžela, či on vie čosi viac.

„Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ hovorila už trochu strojenejšie, keď sa vrátila k bráničke. „Manžel nie je doma a nedvíha telefón. Ja neviem, ako to bolo. Je pravda, že keby sme niečo kúpili od obce a potom zase predali, asi by som o tom musela vedieť,“ pripúšťala, „ale radšej sa vyjadrovať nebudem.“

Nechcený pozemok

Starostka Janovej Lehoty bola o našej návšteve u Pogádlovcov informovaná skôr, ako sme došli na obecný úrad. Ale že jej susedka poprela celý obchod s obecným pozemkom, pripustiť nechcela.

„Ona vám povedala, že sa vyjadrovať nebude. Nie že pozemok nekupovali. Ona nie je zvyknutá hovoriť s novinármi. Bola len vystresovaná. Kvôli tejto veci už musela vypovedať na polícii, už má toho dosť. Prečo sa vy o pozemok zaujímate, keď policajti celú vec dávno uzavreli, nerozumiem."

"Považujem to za diskreditačnú kampaň voči svojej osobe. Čo vlastne chcete vedieť? Na predaji pozemku nebolo nič zvláštne. Občania obce požiadali o predaj obecného pozemku a obecné zastupiteľstvo im predaj odsúhlasilo. Získali ho celkom legálne. Že ho oni potom predali mojim dcéram, to bola ich vec. Bol to ich súkromný majetok a predať ho mohli, komu chceli.“

Upozornili sme starostku, že na prvý pohľad to vyzerá tak, akoby o spomínanú záhradu mala od začiatku záujem ona a Pogádlovci slúžili len ako kamufláž na prekrytie konfliktu záujmov Boženy Kováčovej ako starostky a Boženy Kováčovej ako osoby túžiacej po obecnom majetku.

„To nebolo tak, že by som ja chcela obecný pozemok. To absolútne nie. Pozemok si legálne kúpila naša suseda. Potom mala finančné problémy a prišla za nami, aby sme ten pozemok od nich odkúpili. Čiže my sme riešili ich finančnú situáciu. Chceli sme im pomôcť. Bývame vedľa seba vyše dvadsať rokov a pomáhame im, ako vieme,“ skromne, akoby nerada prezrádzala vlastnú obeť, vysvetľuje starostka.

Mali problémy a ešte aj prerobili

Keby bolo všetko tak, ako to vykladá starostka, zaslúžila by si, aby ju vyhlásili za svätú. Ale fakty hovoria niečo iné. Podľa kúpnych zmlúv, ktoré má naša redakcia k dispozícii, mali Pogádlovci zaplatiť obci za pozemok 1 097,26 eura.

Len o pár mesiacov neskôr mali za ten istý pozemok zinkasovať od starostkiných dcér jedno jediné euro. Povedané rečami čísiel - Pogádlovci, podľa starostky ľudia s finančnými problémami, na tomto obchode prerobili 1 096,26 eura. A tento biznis, keď chudobní boli ošklbaní o viac ako tisícku a rodina smeráckej starostky takmer zadarmo prišla k záhrade, nazýva Božena Kováčová pomocou?!

„Nič protiprávne ani amorálne som nespravila. Ja som morálny človek! Suseda môže predať svoj majetok, za akú sumu chce. Je to jej vec. Ona vie, prečo predala mojim dcéram pozemok za euro.“

Predávali nezaplatené

Debata so starostkou Kováčovou o tom, čo je morálne a čo nemorálne, nikam nevedie. Ale jednu vec týkajúcu sa záhrady ešte treba objasniť - kedy manželia Pogádlovci za obecný pozemok vlastne zaplatili? Vo výročnej správe obce za rok 2010, keď sa obchod uskutočnil, spomínaná suma nefiguruje.

„Neviem, kedy zaplatili. O to som sa nestarala, nezaujímalo ma to,“ zostra reagovala na otázku starostka, akoby ona ani nebola hlavou obce. Napokon priznala, že v roku 2010 to nebolo: „Susedia zabudli zaplatiť a my ako obec sme ich nevyzývali, aby to napravili. Bola to chyba pracovníčky úradu. Tej, ktorá na mňa vypisuje anonymy. Ona mala platbu ustriehnuť. Ja s tým nič nemám. Keď sme zistili, že sa stala chyba, vyzvali sme mojich susedov, aby vec napravili, a oni potom celú sumu vyplatili. Vlani.“

Komu Božka pomohla

Zrekapitulujme si, čo sa vlastne v Janovej Lehote stalo. Starostkini susedia prejavili záujem o pozemok, ktorý susedí nielen s ich, ale aj so starostkinou záhradou. Obec im predaj odsúhlasila.

Podľa kúpnej zmluvy mali Pogádlovci za pozemok zaplatiť priamo pri podpisovaní tejto zmluvy. Zmluvu za obec podpísala starostka napriek tomu, že Pogádlovci nedali do obecnej pokladnice ani cent. O pár mesiacov neskôr Pogádlovci s pokojným svedomím ten istý, ešte nezaplatený pozemok predávali.

Majiteľkami pozemku sa stali dcéry starostky, ktorá z titulu svojej funkcie mala chrániť majetok obce a nevyplatené peniaze tvrdo vymáhať. Namiesto toho si od radosti šúchala ruky, ako lacno jej rodina prišla k záhrade. Pogádlovci údajne obci napokon zaplatili, aj keď až v roku 2013. Teda takmer tri roky po tom, čo pozemok začala užívať starostkina rodina.

Len tak mimochodom, o pani starostke sme písali už aj vlani - ako z eurofondov zarobila ona osobne takmer 60-tisíc eur za, veľmi taktne povedané, mimoriadne zvláštnych okolností. Ani to však strane Smer neprekážalo a dala ju na vysoké miesto kandidátky na europoslancov.

VIDEO Plus 7 Dní