To by nebolo to najhoršie. Listiny sú však zamknuté v budove areálu bývalej textilky v Liptovskom Mikuláši a štát k nim nemá absolútne žiadny prístup.

Zamknuté dokumenty

PLUS 7 DNÍ narazilo na niekoľko prípadov, keď sa občania nevedeli dostať k originálom dokumentov, ktoré potrebujú. Katastrálne úrady to oficiálne zdôvodňujú, že dokumenty - prílohy k návrhom na vklad do katastra nehnuteľností za roky 1993 až 2006 - nemožno žiadateľom predložiť z „technických príčin“. Skutočnosť je však oveľa šokujúcejšia. Samotné štátne úrady sa totiž takmer rok nemôžu k originálom dostať. PLUS 7 DNÍ to potvrdil Geodetický a kartografický ústav (GKÚ) so sídlom v Bratislave, ktorý sa snaží situáciu riešiť, no zatiaľ neúspešne.

„Katastrálne odbory okresných úradov majú svoje vlastné zbierky listín, ktorými môžu nahradiť dokumenty, respektíve údaje, ktoré sú momentálne neprístupné v priestoroch Centrálneho elektronického registratúrneho strediska. Požiadavky súdov na predloženie originálov niektorých dokumentov však v danej situácii GKÚ nevie vybaviť,“ vysvetlil nám Juraj Celler z GKÚ. Ako je to možné?

Čítajte viac:

Privatizéri Rosinovci: Bývalí majitelia Matadoru sa miliardami nechvália

Nájom na sto rokov

Všetko sa začalo ešte za prvej vlády Roberta Fica. Spomínaný úrad mal v tom období v rukách Patrik Hensel, nominant SNS - vtedy ešte pod vedením Jána Slotu. Ten ako vtedajší šéf Geodetického a kartografického ústavu podpísal pre štát nevýhodnú zmluvu o nájme so spoločnosťou Armagedon, za ktorou stojí istý Richard Duchovný z Liptovského Mikuláša.

Prípad už bol v tom čase medializovaný. Majiteľ firmy Armagedon Richard Duchovný priznal, že sa pozná s Norbertom Havalcom. S tým istým Havalcom, ktorý mal blízko k Jánovi Slotovi a je známy aj z kauzy predaja emisií garážovej firme Interblue Group. Obchod odporučil ministerstvu životného prostredia, ktoré patrilo SNS, práve Havalec, pracujúci zároveň pre Interblue Group ako projektový manažér. Ale späť k téme.

Štát sa prostredníctvom Geodetického a kartografického ústavu koncom roka 2008 zaviazal, že si od Duchovného firmy prenajme budovu v Liptovskom Mikuláši na účely zriadenia a prevádzkovania Centrálneho registratúrneho strediska na štyridsaťdeväť rokov s opciou na ďalších štyridsaťdeväť rokov - teda až do roku 2106! Za prenájom mal mesačne platiť 178,5 tisíca eur, teda 9,9 eura na štvorcový meter.

Čítajte viac:

Viacnásobné trestaný policajt Jozef Drag: Žije v luxuse

Zrušená, no stále platná

Táto suma bola oproti trhovým cenám niekoľkonásobne premrštená. Ústav navyše využíval približne štvrtinu prenajatých priestorov, zvyšok bol prázdny štát však hradil plnú sumu, teda platil za skladovanie vzduchu. Po zmene garnitúry si štátny ústav dal vo Výskumnom ústave súdneho inžinierstva v Žiline urobiť posudok, ktorý to potvrdil. Z neho podľa našich informácií vyplynulo, že budova má hodnotu 3,5 milióna eur.

Obvyklé nájomné za podobné priestory sa v Liptovskom Mikuláši pohybuje okolo troch eur za štvorcový meter mesačne, čo je trikrát menej ako inkasovala firma Armagedon. Štát sa preto rozhodol zmluvu s firmou zrušiť, respektíve napadol na súde jej platnosť. „Zdôrazňujeme, že nájomnú zmluvu možno uzatvoriť len v súlade s rozpočtovými pravidlami pre verejnú správu,“ reagoval Celler z GKÚ. No a zmluva bola podľa ústavu v rozpore s dobrými mravmi. Okresný súd v Liptovskom Mikuláši rozhodol, že zmluva nie je platná. Rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný, keďže druhá strana ho napadla.

Už rok bez prístupu

Zaujímavé na celom prípade je, že do sporu vo februári 2015 vstúpila nečakane tretia strana, firma Ducho, s. r. o. Tá sa GKÚ ohlásila ako firma, ktorá budovu vlastní, keď dala prenajaté priestory odpojiť od elektriny. Za eseročkou Ducho stoja Peter a Richard Duchovní, teda tie isté osoby ako za firmou zo zmluvy.

Spoločnosti Armagedon vyplatil GKÚ za prenájom doposiaľ 4 milióny eur, eseročka žiada od štátu doplatiť 1,6 milióna eur, čo Geodetický a kartografický ústav odmieta. Keďže súd rozhodol, že zmluva s firmou Armagedon je neplatná, ústav odovzdal kľúče od budovy vlastníkovi a pokračoval v rokovaniach s eseročkou Ducho.

Chcel dohodnúť výhodnejšie podmienky nájmu. Pokusy o dohodu však nevyšli. GKÚ teda požiadal majiteľov firmy o sprístupnenie budovy, aby štát mohol nakladať s uskladnenými dokumentmi, a podľa Cellera to majiteľom budovy v polovici februára prikázal na základe predbežného opatrenia aj okresný súd.

„Vlastník však povoliť vstup zamestnancov Geodetického a kartografického ústavu Bratislava do budovy naďalej odmieta,“ dodal Celler. Dokedy bude táto situácia trvať a originály zmlúv a iných dokumentov z katastrálnych úradov budú rukojemníkmi v rukách súkromných osôb, je dnes ťažké odhadnúť. Na ťahu sú teraz súdy.