Africký mor ošípaných sa šíri ďalej, aj napriek drastickým veterinárnym opatreniam. Tentokrát zaznamenali ďalší prípad pri dedine Svätuše, len pár kilometrov od minulých ohnísk. Nie je to však domáce prasa, ktoré malo nákazu, ale tak ako v susednom Maďarsku ide o napadnutého diviaka."Diviak vykazoval zmeny správania, bol ulovený poľovníkom a následne bola vzorka zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene,"upresnil Daniel Hrežík z kancelárie ministerky pôdohospodárstva. Bolo to približne 7 kilometrov od slovensko-maďarskej hranice, kde v oblastiach na maďarskej strane hranice je už dlhodobejšie diagnostikovaný výskyt spomínaného moru u diviačej zveri. Len od 1. januára 2019 v Maďarsku celkovo viac ako 800 pozitívnych prípadov.

Peniaze pre postihnutých

Štát odškodní chovateľov, ktorým museli kvôli africkému moru ošípaných utratiť zvieratá. No len tých, ktorí si svoj chov riadne zaregistrovali. Ten, kto si túto povinnosť nesplnil, jednoducho nik odškodňovať nebude. Sú to väčšinou drobní chovatelia, ktorí sú v slabšej finančnej situácií a prasiatka si chovali pre seba, alebo na predaj, aby mali z čoho žiť.

Tí registrovaní však musia najprv vyplniť žiadosť a doručiť ju na veterinárnu správu, alebo na obecný úrad s potrebnými dokladmi. A to najneskôr do 13. septembra. Kedy vlastne štát vyplatí prvé odškodné však známe nie je.

Oslovení chovatelia sa k výške odškodného extra vyjadrovať nechcú. Sú radi, že vlastne aspoň nejaké odškodné dostanú. Podľa správy z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chovateľ bude odškodnený nasledovne: za prasatá do 40 kíl dostanú 3 eurá za kilo, tie čo mali viac ako 40 kíl dostanú za kilo 1,4 eura. Jednoducho sa ministerstvo riadilo tržnou cenou za živú váhu prasaťa.

Postačí to?

"Ono je to všetko pekné, lenže ja som nepredával svine živé. Choďte do obchodu a pozrite sa na pult, koľko dáte za kilo krkovičky, alebo stehna. Alebo si pozrite na internete za koľko sa núkajú domáce klobásy, či iné výrobky. Pre mňa je škoda podstatne väčšia ako len 1,40 za kilo. Navyše je tu zákaz chovu svíň až do odvolania. Takže ja si nemôžem kúpiť prasiatko a chovať ho, ani pre svoju potrebu ani pre predaj," povzdychne jeden z chovateľov z okresu Trebišov. Hovorí, že ľutuje, že si nechal sviňu usmrtiť a odviesť veterinármi do kafilérie. "Vyhrali tí zo Strážneho, ktorí si svine pobili sami a spracovali mäso. Im veterinári vzali len vzorky z mrazáka a povedali im, že ich mäso je zdravé. Takže ho pokojne môžu skonzumovať. Keď nič iné budú mať aspoň vlastné rezne. Ja si za 1,40 za kilo karé nikde nekúpim," dodáva chovateľ.

Paradoxne doteraz stále nie sú známe pôvody nákazy ani v jednom zo piatich prípadov potvrdeného afrického moru ošípaných na Slovenku. Tieto ohniská sú síce lokalizované, no pôvodca je stále neznámy. Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba. Postihuje domáce prasatá a diviaky. Vírus sa šíri nielen priamym aj nepriamym kontaktom. Je mimoriadne odolný. Je to neliečiteľná choroba, ktorá však nie je prenosná na ľudí ani iné zvieratá. "Národná expertná skupina pre africký mor ošípaných analyzuje situáciu a prijme opatrenia pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy. Daná skutočnosť je dôležitým zistením, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané," uzatvára Daniel Hrežík z kancelárie ministerky poľnohospodárstva.