Tip na článok
Slovenské zákony majú zaistené psíky za neživú vec, s ktorou počas vyšetrovania nemožno nakladať.

Štát psy považuje za vec: Zhabať ich vie, starať sa o ne nechce

Neziskovka dobrovoľne prichýlila desiatky šteniat zhabaných políciou. Štát namiesto peňazí posiela do útulku kontroly.

Galéria k článku (5 fotografií )
Nahnevaná: Pavla Dugovičová zo Slobdy zvierat upozorňuje na problémy, ktoré vznikli po zaistení zvierat. Vyzdvihuje však prístup policajtov, ktorí robia, čo môžu, aby mohli byť zvieratká urýchlene uvoľnené na adopciu.
Desiatky šteniat: Polícia na konci júla zaistila na hraničných priechodoch 67 psíkov.
Vec: Slovenské zákony majú zaistené psíky za neživú vec, s ktorou počas vyšetrovania nemožno nakladať.

Je to presne mesiac, čo sa kompetentní pochválili úspešnou akciou, pri ktorej sa im na hraničných priechodoch podarilo zaistiť 67 šteniatok. Nelegálne mali byť vyvezené do Maďarska a Českej republiky.

Tým sa však pozornosť štátnych orgánov skončila. Vysvitlo totiž, že štát na takéto prípady vôbec nie je pripravený. Hoci ich „zachránil“, ďalej sa o ne postarať oficiálne nemá kto. Pre štát sú živé šteniatka neživým tovarom, ktorý možno odložiť do skladu a nič neriešiť.

Vec

Sú malé, chlpaté, každé so štyrmi labkami a väčšina z nich plná života. Lenže tieto psíky majú smolu. Polícia ich zachytila pri nelegálnom vývoze do zahraničia a podľa zákona ich za živé tvory označiť rozhodne nemožno. Oficiálne ich považujú za vec.

Napriek tomu, že tieto šteniatka už dávno mohli byť umiestnené do rodín, zákon jednoducho nepustí. Do skončenia vyšetrovania sa s nimi nedá manipulovať. Sú totiž dôkazom!

Na svoj ďalší osud čakajú v priestoroch organizácie Sloboda zvierat. A hoci ide o dôkazový materiál štátu, náklady na ich „uskladnenie“ a starostlivosť musí znášať práve neziskovka, ktorá funguje len z príspevkov dobrovoľných darcov. Štát totiž nemá vlastné karanténne zariadenie, kde by mohol zachytené zvieratá uložiť.

„Už dlhšie upozorňujeme, aby zvieratá neboli ponímané ako vec, lenže kompetentní mali stále výhovorky, prečo sa to nedá. Teraz sa však stal prípad, ktorý ukazuje, že je to veľký problém. So zhabanou vecou nemôžete narábať. Dáte ju do skladu, na policu a všetci rozmýšľajú, čo ďalej."

"To je v poriadku, nech len polícia a prokuratúra rozmýšľajú, nech hľadajú vinníka a na vec sa zatiaľ môže prášiť. Lenže teraz ide o živé tvory. Maličké, ktoré skutočne potrebujú individuálnu opateru,“ upozorňuje Pavla Dugovičová zo Slobody zvierat.

Problémy s úhynom

Na také množstvo psíkov nie je podľa nej na Slovensku pripravené žiadne iné zariadenie. Všetky totiž treba 24 hodín denne sledovať. Nejde len o odstraňovanie exkrementov či prvú veterinárnu prehliadku. Musia byť doslova pod drobnohľadom. Veď oku ošetrovateľa nesmie ujsť ani to, či nie sú napríklad smutné, lebo pri šteniatkach to môže byť znak ochorenia.

Zásadný problém je v tom, že štát nemá na to vytvorené podmienky. „Aj preto nás štát oslovil a v dobrom zmysle slova zneužil. Chceli sme zvieratkám pomôcť. Zároveň sme sa však vtiahli do problému,“ vysvetľuje Dugovičová.

Sloboda zvierat má aktuálne na starosti desiatky šteniatok zhabaných štátom, s ktorými nemôže podľa polície nakladať. Sú predmetom vyšetrovania. Dugovičová priznáva, že niekoľko zaistených šteniatok už uhynulo.

„Úhyny sú veterinárne doložené. Došlo k nim preto, že šteniatka mali v čase príchodu tri až päť a pol týždňa. Boli veľmi maličké. Normálny chovateľ odstaví psíky od matky po ôsmich týždňoch od narodenia. Tieto teda nemali vybudovanú imunitu. Vieme sa o ne postarať, ale zázraky nedokážeme,“ zdôrazňuje.

Dugovičová sa pýta, či sa orgány budú majiteľky firmy, ktorá chcela psíky vyviezť za hranice, pýtať, prečo vedome porušovala zákon o veterinárnej starostlivosti. Ten stanovuje, že prepravovať bez matky sa môžu len šteňatá staršie ako tri mesiace, navyše musia mať mikročip, očkovanie proti besnote a pasy spoločenského zvieraťa.

A hoci ani jedno zo zaistených šteniatok nič z toho nespĺňalo, polícia zatiaľ prípad vyšetruje len ako porušovanie predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou, čiže za skutok zakotvený v Trestnom zákone. Vyzerá to tak, že nateraz nikoho nezaujímajú možné daňové úniky.

Zvieratká zadržané na hraničnom priechode s Českou republikou mali podľa všetkého putovať ďalej na západ. No a zatiaľ čo na Slovensku ich od množiteľov vykupovali po desať až dvadsať eur za kus, v Nemecku a vo Francúzsku by záujemcovia zaplatili približne 500 eur za jedno šteniatko.

Nepreplatené náklady

Nie práve zanedbateľným problémom je pre Slobodu zvierat, že žiadna štátna inštitúcia jej doteraz nepreplatila náklady na starostlivosť. „Poslali na nás už tri kontroly, ale finančné prostriedky nám nedali žiadne,“ krúti hlavou Dugovičová. Len doteraz nutné veterinárne ošetrenie vyčíslila organizácia takmer na tritisíc eur.

„Pokojne by sme si tiež mohli vypýtať takzvané úložné, teda peniaze za deň pobytu na psa. Veď keď psí hotel stojí okolo desať eur na deň a štát si u nás uložil vyše päťdesiat šteniatok, tak to je ďalších asi päťtisíc eur,“ ráta zástupkyňa Slobody zvierat. Kto a či vôbec im uvedené peniaze preplatí, je nanajvýš otázne.

Ministerstvo vnútra sa k refundácii odmietlo vyjadriť a zdvorilo sa odpovedi vyhlo aj Krajské policajné riaditeľstvo v Trnave, pod ktoré spadá vyšetrovateľ prípadu.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS SR) nám cez vedúcu osobného úradu Paulínu Komarovú dala vedieť, že „neuzatvorili zmluvu o umiestnení šteniat, nevyplývajú jej tak povinnosti hradiť náklady na umiestnenie zvierat v priestoroch Slobody zvierat, a preto ani žiadna fakturácia medzi Slobodou zvierat a ŠVPS SR neprebehla“.

Obrátili sme sa aj na ministerstvo pôdohospodárstva, kde boli skutočne profesionálni. Na položené otázky nám totiž nemohol nikto odpovedať, pretože všetci boli na výstave Agrokomplex v Nitre. Dugovičová v tejto súvislosti vyzdvihuje ústretovosť Policajného zboru, ktorý začal hľadať riešenie.

„Akcia na kontrolu množiarní a prevozu zvierat je prvá, počas ktorej zaistili šteniatka. Keď policajti mali gule a urobili takúto akciu, tak sme ich nechceli nechať stáť so psíkmi na hranici. Chceli sme ukázať dobrú vôľu, že vieme pomôcť, hoci sme tušili riziká. Azda tieto problémy neodradia policajtov a colníkov od ďalších akcií a nezačnú pred nimi zatvárať oči, len aby mali pokoj,“ uzatvára Dugovičová.

Podľa dostupných údajov je Slovensko jedným z najväčších čiernych vývozcov šteniat v EÚ. Sloboda zvierat odhaduje, že ročne sa ich nelegálne vyvezie a predá stotisíc.

VIDEO Plus 7 Dní