Chýba mu politika? Ľubomír Galko v poslednom čase dosť pritvrdil na sociálnych sieťach v komentovaní aktuálneho diania. Nevyhýba sa ani vyjadreniam, ktoré môžu niekoho uraziť a sú dosť vulgárne. Napríklad bývalú ministerku Denisu Sakovú zaradil do kategórie „sráčov“.

„Hajzlík zneužije akúkoľvek situáciu vo svoj prospech a bez problémov sa postaví na nesprávnu stranu. Napríklad ako Robert Kaliňák,“ definuje bývalý minister obrany a exposlanec, dnešný riaditeľ akciovej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín Ľubomír Galko na Faceboo­ku kategórie politikov. „Sráč si až takéto niečo nedovolí, ale snaží sa byť čačaný na obe strany. Ako napríklad Denisa Saková…“ objasňuje ďalej. Na konci sa síce ospravedlňuje, ak Sakovú urazil, ale s tým, že možno použiť aj výraz ako trasorítka, hnilička či baba.

Galko si to užíva

Čo sa stalo? Prečo to Galko robí? Nemá problém s tým, že sa takto vyjadruje ako šéf štátnej spoločnosti? Alebo mu tak veľmi chýba politika?

„Nedá sa povedať, že by mi politika chýbala. Práve naopak, užívam si, že môžem písať to, čo si myslím, a nie som viazaný nejakými straníckymi mantinelmi a stanoviskami. Takže veľmi úprimne tam môžem striedať svoje postrehy na politiku z hľadiska takého komentátora alebo občana, s rodinnými fotografiami alebo zážitkami,“ reagoval Galko pre PLUS 7 DNÍ s vysvetlením, že politika podľa neho v posledných rokoch veľmi devalvovala a majestát politikov šiel ku dnu.

Šéf štátnej akciovky si uvedomuje, že pritvrdil slovník v porovnaní s tým, ako ho poznáme z minulosti. „Áno, lebo teraz si to môžem dovoliť. Je to prirodzené, lebo keď je človek priamo tam, v politike, očakáva sa od neho štátnickejšie vyjadrovanie. Nechcem povedať, že sa človek vtedy pretvaruje, ale musí viacej vážiť slová,“ vysvetľuje Galko svoje vnímanie. Na sociálnej sieti to podľa neho funguje tak, ako keby sa človek rozprával s kamarátmi na pive alebo pri futbale, len priatelia sú virtuálni a je ich oveľa viacej. „Niektorých ani nepoznáte, ak máte otvorený verejný profil,“ hovorí.

Nemyslí si, že je to nevhodné v jeho súčasnej pracovnej pozícii? „Tam sa nerieši, kto má aký názor, to sú dva oddelené svety,“ tvrdí Galko.

Odporúčajú mu zmenu

Odborník na komunikáciu a etiku Marek Trubač to vidí inak. „Každý riaditeľ by mal mať určitú komunikačnú výbavu, či už slovnú, alebo písomnú. Výrokmi totiž reprezentuje nielen svoje záujmy, ale aj záujmy firmy, ktorú zastupuje, v tomto prípade je to štátna spoločnosť,“ ozrejmuje Trubač, prečo nepovažuje aktuálnu komunikáciu šéfa Leteckých opravovní Trenčín za šťastnú, ale, naopak, úplne nevhodnú. „Takýto človek by určite mal mať vyberanejšie spôsoby, čím netvrdím, že sa nemôže vyjadrovať trebárs tvrdšie, ale tá hrubosť by mala byť potlačená a komunikácia korektná.“

Podobne to vidí politický analytik Ján Baránek, ktorý s Galkom nesúhlasí: „Môže, iste, aj štátny manažér kritizovať dianie, ale čo mi prekáža, je jeho slovník. Nazvať bývalú ministerku sráčkou je za čiarou, lebo žiadny muž by ženu takto titulovať určite nemal.“

Naložil aj ďalším

Okrem Kaliňáka či Sakovej si zobral Ľubomír Galko na mušku podpredsedu Hlasu-SD Erika Tomáša. Ako ho vidí? Citujeme z jeho statusu na sociálnej sieti: „Kaliňákova, Ficova a teraz Pellegriniho podržtaška, ktorá okrem začiatočníckej žurnalistickej praxe tv hlásateľa roky rokúce nič poriadne nerobila, ak za robotu nerátame trčanie vyššie uvedeným trom lumpom z ich zadnej časti tela...“

Tento komentár považuje Galko za osobnú záležitosť a nemieni ho komentovať diplomatickejšie. „Je to osobné, lebo Erik Tomáš je hňup a každý to o ňom vie, okrem neho samého, ale aj on o tom asi vie… Hecoval ľudí, vyzýval na nejaký generálny štrajk. Som proti. V čase pandémie ochromovať hospodárstvo? Tak to som bol osobný, áno, som mu vycapil jednu, no,“ reagoval Galko pre PLUS 7 DNÍ.

Ako vidí napríklad Roberta Fica? „Takéhoto gaunera a zároveň strachopuda malo Slovensko za trojnásobného premiéra a má ho v súčasnosti ako ‚lídra‘ opozície,“ uviedol.

A vulgárne, hoci nadávku vybodkoval, sa zapojil aj do diskusie, ktorú vyvolal opozičný poslanec Tomáš Taraba statusom o dcére prezidentky Zuzany Čaputovej ako o novej topmodelke. „Namiesto toho, aby sa ospravedlnil, keď zistil, že to mohutne po..l, tak teraz nahral video…“ napísal Galko.

On sám je so sebou spokojný a príspevky vníma ako relax a odreagovanie. „Tým ľuďom sa to pozdáva podľa mňa. Tí, ktorí tam chodia a pribúdajú mi noví, nechcem povedať, že priaznivci, ale virtuálni priatelia, tak oni kvitujú, že pomenúvam veci po lopate a netancujem okolo problému,“ vyhlásil Galko. Chliev sa podľa neho nedá vyčistiť vatovými tyčinkami.

Vizitka

Špecialista v oblasti komunikácií Marek Trubač bývalému ministrovi nerozumie. Galko je podľa neho známy tým, že si nedáva servítku pred ústa, ale aj to sa dá robiť distingvovane. „Ak ho niečo nahnevalo osobne, aj tak treba vážiť slová a myslím, že on to má vo výbave, tak neviem, čo sa stalo,“ zamýšľa sa. Svojím vyjadrovaním si každý vystavuje vizit­ku sám, ale ak niekto reprezentuje nejaký štátny rezort, mal by dávať určite pozor.

FOTO V GALÉRII

Podľa analytika Baránka Galko nekritizuje súčasnú koalíciu a to je dosť alibistické. „Len podporuje názory a prúdy, ktoré sú v spoločnosti veľmi silné, a to, že takéto vyjadrovanie je v poriadku,“ uviedol Baránek. Ak si Galko myslí, že sa takto dostane naspäť do politiky, je podľa analytika na omyle, lebo nemal výtlak a táto jeho prezentácia je samoúčelná.