Štátny prepravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia po výmene generálneho riaditeľa vraj ide šetriť. Aspoň tak znela prvotná a vskutku sympatická informácia.

Státisíce eur, ktoré by mali vyplatiť externej spoločnosti namiesto interných právnikov, však tomu veľmi nenasvedčuje. Pripomeňme, že v júli minulého roku vybral vtedajší minister dopravy Roman Brecely na druhý pokus nového šéfa železničného nákladného prepravcu. Najprv ním bol neslávne známy Jozef Pavúk, ktorého po pár hodinách odvolali.

Čítajte viac

Pellegrini v šoku: Chcel si kúpiť lístok a nestačil sa diviť, čo od neho chcú!

Škandál štátnych železníc: Neuveríte, za čo zaplatili státisíce eur!

Faktúry: Záhadne zmizli. Boli a nie sú?
Faktúry: Záhadne zmizli. Boli a nie sú?
Zdroj: ARCHÍV

Foto: Archív

Ukázalo sa, že predtým si zo štátnej firmy, ktorá vykazovala straty, odniesol odstupné 130-tisíc eur. Na lukratívnu stoličku napokon zasadol Martin Vozár, v železničnom biznise neznámy. Predtým značne zadlženú spoločnosť získala vraj po politickej línii strana Most-Híd, hoci oficiálne tieto politické nominácie nikto nepotvrdil.

Nie je právnik ako právnik

A tak zrejme v tom duchu, že nová metla dobre metie, začal Vozár naozaj zhurta a „prepustil takmer celé právne oddelenie“. Aspoň tak nás informoval náš zdroj. „Prepustili interných právnikov a bez verejného obstarávania, keďže na to majú výnimku, si objednali služby externej advokátskej spoločnosti. Vraj, aby ušetrili. Pravda je taká, že už teraz im vypísali faktúry na 1,7 milióna eur a tristotisíc eur,“ tvrdí človek, s ktorým sme sa osobne stretli.

Martin Vozár: Zasadol na lukratívnu stoličku.
Martin Vozár: Zasadol na lukratívnu stoličku.
Zdroj: INTERNET

Foto: Internet

Verifikovať informáciu, že Cargo od minulého roka začalo využívať služby externej advokátskej spoločnosti, ktorej meno je pomerne známe - advokátska kancelária Soukeník - Štrpka, nie je problém. „Zrušenie právneho odboru v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia od januára tohto roka súvisí s celkovou zmenou organizačnej štruktúry spoločnosti, ktorá bola prijatá po nástupe nového vedenia. Niektorých pracovníkov preložili na iné úseky, napríklad úsek prevádzky, úsek obchodu a so zvyšnými právnikmi bol ukončený pracovný pomer,“ potvrdil prepustenie zamestnancov hovorca spoločnosti.

Čítajte viac

Fico tvrdí, že ľudia nebudú robiť ani za 1 300 eur. Čo mu na to odkázala Verešová?

Fico s Majkou si užili za štátne: Na parížskom letisku vo VIP-ke

Markizácky reportér, ktorého sa bojí Fico: V Záhorskej ho umlčali, no utešuje ho priateľka z RTVS

Podľa jeho slov vraj okrem interného právneho odboru aj doteraz využívali služby externých advokátskych kancelárií. „Pri rozhodovaní o zmene koncepcie pri poskytovaní právnych služieb pre našu spoločnosť bol daný zreteľ na celkové zlepšenie kvality poskytovaných služieb, zjednotenie, odbornú špecializáciu a zefektívnenie procesu poskytovania služieb a prenesenie zodpovednosti za takto poskytované služby na advokátsku kanceláriu. V konečnom dôsledku táto zmena prinesie zlepšenie kvality služieb, ktoré poskytujeme našim klientom,“ informoval nás hovorca Martin Halanda.

Peter Štrpka: Advokát sedí aj v Legislatívnej rade vlády.
Peter Štrpka: Advokát sedí aj v Legislatívnej rade vlády.
Zdroj: TASR

Foto: TASR

„Advokátska kancelária Soukeník - Štrpka bola vybratá v súlade s platnou legislatívou a internou smernicou našej spoločnosti,“ ubezpečil nás. Nuž, zákon síce porušený nebol, to je fakt. Potom však vzniká otázka, ako sú zákony nastavené, ak sa na právne služby vyberá priamo a bez výberového konania jedna kancelária, ktorá môže inkasovať státisíce eur.

Tak sme sa na tie dodané a právne služby pozreli.

Rámcová zmluva bez rámca

„Uzavretá rámcová zmluva je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, naša spoločnosť bude platiť len za skutočne objednané a dodané právne služby,“ ubezpečil nás Martin Halanda. Hodinová sadzba je dohodnutá na 90 eur, v advokácii je to bežné. V skutočnosti však nevedno, koľko advokátom reálne zaplatia, keďže táto rámcová zmluva je vlastne bez rámca.

Po lopate, ak vyfakturujú milióny, Cargo to vyplatí. Náš zdroj nás však upozornil aj na vymoženosti, ktoré externistom ponúkli. „Spoločnosť prepustí interných právnikov a na ich miesta posadí externých?“ rozčuľuje sa nad podivnými praktikami. Nebýva totiž zvykom, aby externí právnici zasadli na miesta prepustených interných právnikov. Dvaja až traja externí právnici sú tak momentálne spoločnosti poruke. Prítomnosť pracovníkov advokátskej kancelárie v priestoroch Carga vraj vyplýva priamo z rámcovej zmluvy o právnom poradenstve.

Podľa hovorcu doteraz celkovo vyplatili za právne poradenstvo 10 150 eur. Náš zdroj nám však spomínal sumy 300-tisíc a 1,7 milióna eur, ktoré svietili medzi faktúrami. Kam teda zmizli faktúry na dva milióny eur? Podľa našich informácií už údajne spomínanej právnickej spoločnosti vyplatili prvú faktúru v sume 300-tisíc eur.

Túto informáciu nám však nikto nepotvrdil. Pštrosiu politiku zaujali všetky zúčastnené strany. Odkedy sme sa totiž začali o tieto platby zaujímať, zmizli údaje zo systému. Čo bude s druhou, oveľa vyššou sumou 1,7 milióna eur, ktorá svietila medzi faktúrami, netušíme.

Na prvý pohľad je všetko o. k.

Podľa odborníkov najčastejšie sú odmeny za právne služby nastavené za hodinu práce. Bežne sa v takto nastavených zmluvách odmeny pohybovali okolo 90 až sto eur. Uzavrieť zmluvu s takou hodinovou odmenou je na prvý pohľad veľmi dobrá dohoda pre objednávateľa.

Problematické však potom je, akým spôsobom firmy kontrolujú, za čo vôbec platia. Pri niektorých zmluvách nie je totiž zrejmé, či zaplatené hodiny boli v skutočnosti odpracované, alebo právnici odmeňovaní paušálne v určitých mesiacoch spravili aspoň nejaké úkony.

Už im vyplatili milióny

Dostať sa k štátnym zákazkám je vždy výhodné. V tejto súvislosti je o to zaujímavejší fakt, že advokát Peter Štrpka, druhý z dvojice v advokátskej spoločnosti Soukeník - Štrpka, bol zvolený za člena Legislatívnej rady vlády, ktorá je poradným orgánom vlády.

Podľa právnikov je to v prípade advokáta, ktorý nemá pozastavenú advokátsku činnosť, prinajmenšom čudné, ak sedí v tomto poradnom orgáne a súčasne získava štátne zákazky. Nuž, dobré konexie nie sú nikdy na zahodenie. Dokazuje to aj informácia agentúry Pontis.

Tá dávnejšie zverejnila prieskum - Koľko stoja štát právne služby. Uvádza sa v nej, že v rokoch 2010 až 2014 inkasovala advokátska spoločnosť Soukeník - Štrpka sumu 4,3 milióna eur od štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. Zrejme s jej činnosťou bol štát veľmi spokojný, tak prečo sa vôbec čudujeme, že momentálne zastupuje spoločnosť Cargo.