Náhodný okoloidúci nechcel veriť vlastným očiam, keď sledoval, ako podivne sa starým Sídliskom v Banskej Bystrici valí veľká audina. Jej šofér mal zrejme problémy nielen s autom, ale aj sám so sebou. Všímavý človek zavolal hliadku dopravnej polície a tá zistila, že tridsaťročný muž zo Slovenskej Ľupče je už na poludnie úplne namol. Pri prvej dychovej skúške detektor ukázal 4,13 promile alkoholu a pri opakovanej skúške 4,25 promile. Mladík je inak považovaný za zodpovedného vodiča, doposiaľ jazdil bez jediného dopravného priestupku, ale zavalili ho problémy v osobnom živote a opil sa. Pôvodné problémy opica nevyriešila, ale prekryla ich novými. Vážnejšie. Mladý muž skončil v policajnej cele a po vytriezvení ho čakalo obvinenie, obžaloba a súdny proces.
Adepti na basu
Tento prípad sa stal ešte v januári, ale akoby predznamenal súčasný trend. Ako uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, len v tomto kraji policajti zaznamenali od začiatku roka 2019, teda len za necelé dva mesiace, až 280 prípadov požitia alkoholu u účastníkov cestnej premávky a 19 dopravných nehôd, pod ktoré sa podpísala jazda pod vplyvom alkoholu. Polícia preto chystá špeciálne cestné kontroly, ktoré bude vykonávať vo zvýšenej miere.
Polícia pripomína, že od novembra roka 2012 sa vodiči, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, dopúšťajú trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a hrozí im až ročný pobyt vo väzení.
Ak vodič nafúka, policajti mu na mieste zadržia vodičský preukaz a previnilca predvedú na príslušný policajný útvar. Ak vodič pre opitosť nebude schopný vypovedať, do vytriezvenia počká na polícii. Bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu, teda pri akomkoľvek množstve promile, policajt vždy rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Závislosť posudzuje psychiater. V prípade, že vodič trpí závislosťou od alkoholu, hrozí mu odobratie vodičského oprávnenia. Ak závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Celú tortúru ukončuje skúška odbornej spôsobilosti. Vodičský preukaz môžu policajti vrátiť vodičovi až po uplynutí zákazu činnosti a splnení všetkých uložených povinností. Treba však počítať s tým, že cesta k vráteniu vodičského preukazu nie je zadarmo.
“Cenník” za jazdu pod vplyvom alkoholu:
- ak vám namerajú menej ako jedno promile, ide o priestupok ohodnotený pokutou od 150 do 800 eur a zákaz šoférovania do troch rokov
- ak máte nad jedno promile, ide o trestný čin a možnosť stráviť jeden rok vo väzení
- za povinné psychiatrické vyšetrenie sa platí okolo 30 eur
- odborné poradenestvo u psychológa môže výjsť aj nad 200 eur
- za preskúšanie odbornej spôsobilosti, ktorým je podmienené vrátenie vodičského preukazu, treba uhradiť správny poplatok 16,50 eur