Dôvod? Neodvedenie dane ani poistného a daňový podvod, a to všetko vo veľkom rozsahu ako organizovaná skupina. V týchto prípadoch po dokázaní viny na súde trestná sadzba pod desať rokov basy nejde.

Dominanta: Hotel Družba. Pred dvoma rokmi tu na toaletách za podivných okolností zomrel mladík. Našli ho s podrezanými žilami a ranou v srdci.
Dominanta: Hotel Družba. Pred dvoma rokmi tu na toaletách za podivných okolností zomrel mladík. Našli ho s podrezanými žilami a ranou v srdci.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

„Pred vznesením obvinenia bolo 20. 7. 2017 vykonaných sedem domových prehliadok s cieľom zaistenia dokladov a počítačových zariadení, ktoré mali preukázať páchanie trestného činu organizovanou skupinou,“ upresnil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Za aké obdobie a v akej výške si táto skupina uplatňovala nadmerné odpočty DPH a čoho všetkého sa okrem toho dopustili, sme sa však už nedozvedeli. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v súčasnosti nemožno poskytnúť k veci žiadne bližšie informácie,“ skonštatoval Martin Wäldl.

Podnikavá rodina

Pavol G. je v Michalovciach známy roky. Nielen vďaka luxusnému vozovému parku celej svojej rodiny so špecifickými éčevéčkami, ale aj svojimi podnikateľskými aktivitami. Tento 49-ročný podnikateľ zo Zemplína má podľa výpisu z Obchodného registra trvalé bydlisko v jednom z panelákov na Okružnej ulici - vlastníkom je jeho syn Viktor, takisto podnikateľ -, no miestni ho tam už dlho nevideli.

Aj keď v súčasnosti obaja podnikajú v oddelených spoločnostiach, do 22. 12. 2016 ich spájala spoločnosť PGV Invest. Pavol, Viktor a Pavlova manželka Jonka v nej boli spoločníkmi. No súd ju pred dvoma rokmi vymazal ex offo.

Tesne pri: Tieto domy Pavol G. staval pred desiatimi rokmi. Jeden z nich mu patrí.
Tesne pri: Tieto domy Pavol G. staval pred desiatimi rokmi. Jeden z nich mu patrí.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Dnes Pavol G. figuruje iba ako spoločník a konateľ spoločnosti Wiking, ktorá má sídlo v reštaurácii s rovnakým názvom priamo v centre Michaloviec. Táto spoločnosť má v predmete podnikania okrem iného kúpu a predaj pohľadávok, prevádzkovanie výherných automatov alebo zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. V spoločnosti POR SH+ Michalovce, s. r. o., je spoločníkom.

Domy pri Šírave

Tento Michalovčan sa v posledných rokoch preslávil stavbou domov na kľúč na brehu Zemplínskej šíravy. Čo sa mnohým zdalo nemožné pre blízkosť záplavovej zóny, jemu sa bez problémov podarilo postaviť - a doslova rovno na hranici vodnej plochy tejto nádrže vyrástlo niekoľko luxusných domov. Všetky už majú svojho majiteľa.

Podľa katastra jeden z nich - ten najväčší - aj vlastní a obýva. Je to v katastri dediny Vinné, v podstate hneď oproti obvodnému oddeleniu polície.

Podobný rukopis: Domy na
Bielej Hore vyzerajú skoro ako dvojičky tých, ktoré podnikateľ postavil pri hladine Zemplínskej šíravy. Jeden z nich patrí jeho synovi Viktorovi.
Podobný rukopis: Domy na Bielej Hore vyzerajú skoro ako dvojičky tých, ktoré podnikateľ postavil pri hladine Zemplínskej šíravy. Jeden z nich patrí jeho synovi Viktorovi.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Meno tohto podnikateľa sa spája s ďalším megalomanským kúskom. Rovnako pri Zemplínskej šírave v katastri obce Vinné v časti nazývanej Biela Hora vyrastá doslova nová štvrť s rodinnými domami. Okrem toho, že jeden z rodinných domov vlastní jeho 28-ročný syn Viktor, dvanásť postupne vyrastá na pozemkoch, ktoré vlastní spoločnosť Hotel Družba, s. r. o. Presne tá istá spoločnosť, ktorá vlastní najznámejší a najväčší hotel v Michalovciach.

Jedným zo spoločníkov je Pavlov syn Viktor. Druhým spoločníkom je americká spoločnosť CONSTRUCTION OF HOUSES B GROUP LLC so sídlom na 3 411 Silverside Road, Rodney Building, Suite 104, Wilming­ton, DE Country of New Castle 198 10.

Viktor bol konateľom spoločnosti do dňa, keď polícia vzniesla proti ôsmim ľuďom obvinenie z trestných činov krátenia dane, poistného a daňového podvodu, teda do 18. decembra 2017. Navyše podľa portálu finstat.sk spoločnosť Hotel Družba, s. r. o., v roku 2016 zvýšila stratu z 2 311 eur na 1,261 milióna eur a tržby jej narástli z 26 680 eur na 1,123 milióna eur. Aktíva tejto spoločnosti sú však viac ako 5 miliónov eur. Či práve hospodárenie tejto spoločnosti bolo základom domových prehliadok a trestného stíhania, polícia zatiaľ nespresnila.