Tip na článok
Medzi svojimi: Fanúšikovia sa s Mečiarom zvítali veľmi srdečne. Ako s hviezdou strieborného plátna.

„Ste kvet národa!“ velebili Mečiara dojatí fanúšikovia

Nadšenie, výkriky súhlasu, búrlivý potlesk, ale aj nadávky na médiá či útok na kameramana, ktorý si nezložil čiapku a neprejavil tak poníženú úctu „otcovi národa“. Žiaľ, nejde o spomienku ani o dokument, ale o „priamy prenos“.

Galéria k článku (9 fotografií )
Srdečné zvítanie: Mečiara čakali v hoteli aj pre neho známe tváre.
Veľký Mufty: Spočiatku nepôsobil ako za čias najväčšej slávy. Neskôr rečnil viac ako dve hodiny.
S Harabinom: Bývalý premiér a sudca Najvyššieho súdu pôsobili ako starí kamaráti.

Vladimír Mečiar (75) sa po dlhom čase objavil medzi svojimi a v Lexovom bratislavskom hoteli Tatra, kde organizovala bývalá členka HZDS Eva Zelenayová (72) „konferenciu“ o právnom štáte, zavládol na niekoľko hodín duch mečiarizmu. So všetkým, čo k tomu patrí - vulgárnosťou k novinárom i extrémistom.

Recepcia známeho bratislavského hotela - neďaleko Prezidentského paláca -, ktorý patrí do portfólia rodiny Lexovcov, sa v stredu po obede začala plniť ľuďmi. Nevyzerali ako bežní hostia. Práve naopak, dámy a páni v rokoch sa úslužných pracovníkov hotela pýtali na cestu k podlažiu C, kde, ako dúfali, už onedlho uvidia svojho miláčika.

Veľký Mufty: Spočiatku nepôsobil ako za čias najväčšej slávy. Neskôr rečnil viac ako dve hodiny.
Veľký Mufty: Spočiatku nepôsobil ako za čias najväčšej slávy. Neskôr rečnil viac ako dve hodiny.
Foto: Matej Jankovic

Tentoraz však nešlo o žiadnu hviezdu strieborného plátna. Keď sa medzi nimi v malej konferenčnej miestnosti hotela objavil bývalý premiér Vladimír Mečiar, mnohí ostali ohromení. Šepkali si, ako dobre vyzerá a ako mlado pôsobí. Z diaľky to tak možno bolo, no zblízka bolo jasné, že boxer Vlado už má svoj vek. Ruky sa mu triasli ani hlas neznel ako v časoch jeho najväčšej slávy na štadióne na Pasienkoch. Teda aspoň spočiatku.

Priveľa fanúšikov, primálo stoličiek

Miestnosť sa plnila astronomickou rýchlosťou. Všetci Vladovi fanúšikovia chceli sedieť, a tak pracovníci hotela museli prinášať stoličky z iných sál, prekvapení, že stále nestačia. Pravda, väčšina z nich v čase Mečiarovej vlády ťahala káčera, ak vôbec bola na svete.

Jemný povzdych oslavného vzrušenia zaznel v sále aj v okamihu, keď dorazila ďalšia, teraz už aj youtubová hviezda, Štefan Harabin. Sudca Najvyššieho súdu bol, ako vždy, žoviálny, s fanúšikmi sa radostne zvítal, rovnako ako s bývalým kolegom.

Sudca Harabin: Potlesk publika si evidentne užíval. Rečnil vskutku rozohnene.
Sudca Harabin: Potlesk publika si evidentne užíval. Rečnil vskutku rozohnene.
Foto: Matej Jankovic

Už začiatok akcie bol ostrý. Mečiara obklopili novinári, ktorým sa posťažoval, že pre súčasnú politickú garnitúru je persona non grata. Dodal, že sú potrebné zmeny, o ktorých chce hovoriť. No médiá zaujímali iné informácie než to, ako sa má. Tak napríklad téma zrušenia amnestií Mečiara ani náhodou nenadchla. Podľa neho to boli práve poslanci a Ústavný súd, kto pošliapal hodnoty právneho štátu.

No ak aj najskôr s úsmevom komentoval niektoré otázky ako „hlúpe“, pri zmienke o financovaní jeho trenčianskoteplického sídla Elektra, ktorá vždy bývala spoľahlivým spúšťačom emócií, expremiér poslal reportéra „do prdele“. „Porušil som zákon?“ reagoval protiotázkou nakoniec Mečiar a vzápätí nazval ďalšieho reportéra idiotom. Takto naladený sa stočil a odišiel k fanúšikom a organizátorke. Mimochodom, „otec národa“ očividne zmäkol. Svojho času totiž na túto otázku zvykol reagovať fyzickým útokom.

Útočný Harabin

Keďže išlo o konferenciu, aj sa prednášalo. Ako prvý Štefan Harabin. Svoje právne názory na to, že zrušenie amnestií je retroaktívne, prekladal invektívami na predstaviteľov vlády, prezidenta i generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Pôvodná snaha organizátorov - ak teda nejaká bola - o prednášku o práve sa zmenila na niečo ako agitáciu. Publikum to však nerozhodilo. Naopak. Najväčší potlesk zažil Harabin práve vtedy, keď sa navážal napríklad do Kisku, zosnulého českého prezidenta Havla či predstaviteľov zamatovej revolúcie.

„Veď si zoberte pána Kisku, keď daňový kriminálnik ide do OSN, keby tu bol právny štát, zasadne rada bezpečnosti štátu. On je vydierateľný ten daňový kriminálnik, lebo pustili materiály na neho,“ kričal Harabín - za čo si vyslúžil búrlivý potlesk. Publikum nadchol aj proruskými rečami o tom, že premiér Fico dal reverzný plyn „fašistom“ na Ukrajine.

Extrémisti

To, že v prvom a druhom rade sedeli kotlebovci a dvaja nakrátko ostrihaní mladíci z podobne ladeného hnutia, prítomným nevadilo. Zdá sa, že im nevadí ani to, keď títo mladíci volajú po „optimalizácii“ v radoch novinárov a tretieho sektora či sa vyhrážajú súdmi za vlastizradu po „páde tohto dekadentného“ režimu, ako to nazývajú na svojich facebookových stránkach.

„Je tu voľný vstup, mohol prísť hocikto,“ tvrdila nám alibisticky najskôr Eva Zelenayová, aby na konci konferencie spomenula radikálne hnutie ako partnerov akcie. Účastníci často používali slovo fašizmus na označenie demokracie, nezabudli prízvukovať údajný marazmus a rozklad spoločnosti. Pritom práve za jeden zo znakov fašizmu sa pokladá neustále prízvukovanie toho, ako je spoločnosť v rozklade, ako sa národ stal obeťou a ako je nutná očista. Aj násilná.

Hviezda večera

Najväčší potlesk a nadšenie si však dav vyčlenil pre svojho najväčšieho idola, Vladimíra Mečiara. Rozprával o tom, ako sa zaslúžil o vznik samostatnej republiky, o rokovaniach s bankami, o prerozdelení krajiny. Fanúšikov nadchýnal a hoci v podstate opakoval veci, ktoré hovoril už predtým, pokladali to za nové informácie, ktoré by mali byť všade zverejnené ako dlho zamlčiavané pravdy.

O rozruch sa postaral najmä kameraman Markízy nenávidenej touto „alternatívnou scénou“. Statív si pripravoval v čiapke. Zjavná „neúcta“ k „otcovi národa“ niektorých fanúšikov tak pohoršila, že na neho začali pokrikovať. Nevediac, že volajú na neho, si čiapku nezložil, takže sa na to podujal jeden z prítomných starkých. Pristúpil k šokovanému kameramanovi a pokúsil sa mu sňať „hanebnú“ pokrývku hlavy. Keďže neuspel, ostatní sa uspokojili aspoň s výkrikmi, že kameraman je „hermafrodit“.

Mečiar rozprával viac ako dve hodiny. Pôvodne malo jeho vystúpenie trvať o pol hodiny menej, no obdivovatelia ho potleskom presvedčili, aby predstavenie natiahol.

Mimochodom, organizátori avizovali, že na konferencii vystúpi aj sudca Ústavného súdu, ktorý bol proti zrušeniu amnestií - Milan Ľalík. Nakoniec sa však na akcii neobjavil, čo pani Zelenayová zdôvodnila tým, že „má povinnosti“. Ľalíkova verzia však bola trochu iná. „Informácie týkajúce sa účasti podpredsedu na akcii považujeme za neprijateľné, zavádzajúce a manipulatívne a výslovne sa proti nim ohradzujeme,“ reagovala pre médiá hovorkyňa Ústavného súdu Martina Ferencová. Takže tak.

Presvedčil

„Od roku 1994 som volila len Mečiara a teším sa, že ho môžem vidieť. Aj mi ruku podal, aj sme sa rozprávali,“ vytešovala sa pani Zuzana (60). Kotlebovci v publiku jej nevadili. „Vypočuli si, ako aj vy, a je už na vás, aký názor si vytvoríte,“ dodáva.

„Som predseda Konfederácie politických vázňov, chcel som si vypočuť o štátnosti. Tieto poznatky, čo má pán Mečiar, málokto vie. A ako suverénne hovorí, to sa tak vymýšľať nedá! Sú to veci pre históriu veľmi dôležité,“ pochvaľoval si pán Ladislav (77). „Aj to mu verím, že sa neuchýlil k tým najnižším veciam týkajúcim sa života. Pochopiteľne, veci majetkové a tí jeho sympatizanti, tí boli ako vždycky uprednostňovaní. Všimli ste si, že povedal, že sa mu rozpadlo HZDS, len čo sa začalo privatizovať?“ dopĺňa.

„Došiel som sem preto, lebo mám plné zuby politiky tohto štátu. Nikde sa nahlas nepovie pravda a tu tá šanca je, dozvedel som sa veľa,“ zveril sa nám pán Jozef (79), ktorý vraj Mečiara nikdy nevolil. „Nikdy som sa nestotožnil s ľuďmi ako Poór, Brhel, Kiňo,“ vysvetľuje.

Ako sekta

„Ste kvet národa!“ zvolal na Mečiara nadšený fanúšik z publika a bolo jasné, že drsného Muftyho, ako sa mu kedysi vravelo, to rozcitlivelo. Čas vymedzený na „konferenciu“ sa poriadne natiahol, a tak musela nadšených obdivovateľov zastaviť organizátorka Zelenayová. Ešte predtým, než zmizol v útrobách hotela, burácala sálou pieseň Kto za pravdu horí. Tak trochu z toho behal mráz po chrbte.

Patria k sebe

Zloženie osadenstva na akcii, ktorej partnerom bolo hnutie velebiace Jozefa Tisa a ktorého predstaviteľ chce „optimalizovať ľudí“ a „používať kandelábre na iné veci ako osvetlenie“, politológa Miroslava Kusého neprekvapilo. „Patria k sebe,“ myslí si o tom, že z prvého radu Mečiara počúvali kotlebovci a z druhého šéf spomínaného hnutia. Prekvapivé pre neho nebolo ani to, že účastníci sa zvítali ako kamaráti. „Oni sa zrejme stretávajú, len teraz sa to stalo za účasti médií,“ myslí si.

Vystupovanie sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý sa navážal okrem iných do generálneho prokurátora, však podľa neho v poriadku nie je. „Je to až hanebné, že to môže takto bezostyšne robiť. Závisí to však od toho, nakoľko mu obec sudcov dovolí správať sa takýmto spôsobom,“ vysvetľuje Kusý. A čo si myslí o tom, že účastníci akcie neustále označovali stav spoločnosti ako marazmus či v rozklade? „Je to demagogické používanie rôznych slov a pojmov, aby boli čo najzaujímavejší a najradikálnejší,“ dopĺňa.

VIDEO Plus 7 Dní