Tip na článok
Podporuje vlastných: Marián Tkáč (na snímke) vraj polovicu platu vracia Matici.

Štedrá Matica: Platila si troch právnikov naraz a svojmu šéfovi dopriala plat premiéra!

Zmluvu na advokátske služby za 1 280 eur mesačne má v Matici slovenskej jej podpredseda. Právnych problémov má Matica dosť, najmä v podobe trestných oznámení v súvislosti so zmiznutým Národným pokladom v hodnote takmer milión eur.

Galéria k článku (4 fotografie )
Konflikt záujmov: Podpredseda Matice nevidí problém v tom, že má zároveň paušálnu zmluvu na právne služby.
Podporuje vlastných: Marián Tkáč vraj polovicu platu vracia Matici.
Rodákovi dopraje: Marián Tkáč i jeho právnik a zároveň matičný podpredseda Marián Gešper sú obaja od Vranova nad Topľou.

Slovenská národná ustanovizeň v Martine napriek finančným problémom paušálne platila troch právnikov. Jeden z nich je dokonca podpredseda Matice slovenskej. Marián Gešper bol v minulosti aj matičný tajomník a predseda Mladej Matice.

Za svoje právne služby dostáva mesačne 1 280 eur. Kontrakt je uzatvorený prostredníctvom advokátskej kancelárie Mgr. Luďka Voigta, ktorú Gešper zastupuje. Kritika za plytvanie peniazmi smeruje aj k platu samotného predsedu Matice Mariána Tkáča. Podľa bývalého matičného správcu mesačne zarobí asi ako predseda vlády.

Konflikt záujmov

Podpredseda Matice slovenskej a právnik Marián Gešper je z Vranova nad Topľou, kde zároveň pôsobí ako mestský poslanec za Smer. S predsedom Matice Mariánom Tkáčom sú takmer susedia, keďže ten pochádza z dediny Čičava, ktorá je od Vranova vzdialená päť kilometrov.

Gešperovi sa v Matici darí. Pôsobil ako tajomník, predseda Mladej Matice a aktuálne je vo funkcii podpredsedu, kam ho navrhol priamo predseda Tkáč. Stal sa tak členom predsedníctva, čo je výkonný orgán. Od apríla 2012 má zároveň s Maticou zmluvu na právne služby a poradenstvo za 1 280 eur mesačne bez ohľadu na vykonanú prácu.

Za túto sumu má Gešper poskytovať právne konzultácie, organizačnú pomoc pri zasadnutiach matičných orgánov, analyzovať program, vypracovávať uznesenia či zastupovať Maticu na rokovaniach s inými subjektmi. Konkrétne zadanie či očakávaný výsledok v zmluve nie sú. Gešper na celej záležitosti nevidí nič zlé.

„Nepovažujem to za konflikt záujmov, keďže v súčasnosti ma výbor Matice zvolil za druhého podpredsedu, no nie som v pracovnom pomere s Maticou slovenskou a nepoberám od Matice žiadnu mzdu,“ hovorí advokát. Obhajuje ho aj Marián Tkáč, ktorý zmluvu podpísal. Gešperovo pôsobenie v predsedníctve Matice vníma ako výhodu, keďže „môže využiť znalosť matičnej problematiky pri riešení našich právnych problémov“.

Právnik Transparency International Pavel Nechala upozorňuje, že pri verejne činných osobách nie je kritériom konfliktu záujmov ich osobný pocit, ale to, ako môže celú situáciu vnímať verejnosť.

„Bezpochyby bude pohľad verejnosti na tento prípad kritický a otvorená zostáva aj otázka, ako vôbec došlo k výberu tohto dodávateľa právnych služieb a či mal na to pán Gešper vplyv.“ Ako člen exekutívy môže totiž priamo ovplyvňovať, s kým sa podpíše alebo nepodpíše zmluva.

Ďalší právnici

Právnych problémov má Matica skutočne dosť, najmä v podobe trestných oznámení v súvislosti so zmiznutým Národným pokladom v hodnote takmer milión eur ešte z čias predchádzajúceho predsedu Jozefa Markuša. Je otázne, či na to potrebovala paušálne zamestnávať troch právnikov naraz.

Dnes má totiž v Matici zmluvu na právne služby okrem Mariána Gešpera aj Marcel Vasilišin a do júna minulého roku aj Štefan Martinkovič. Ten poberal takmer tri roky mesačný paušál šesťsto eur za dvadsať pracovných hodín. Takže za mesiac stačilo Martinkovičovi vykázať činnosť za necelé tri pracovné dni a k tomu mal ešte preplatené cestovné náklady.

Jeho predmet zmluvy bol tiež vymedzený len veľmi všeobecne ako poskytovanie právnej pomoci, poradenstva a vyhotovovanie jednoduchých právnych úkonov.

Tretí právnik Marcel Vasilišin zastupoval Maticu v spore so skrachovaným podielovým družstvom PDSI, kde sa stratil Národný poklad, a jeho zmluva vyprší koncom marca. Predseda Marián Tkáč neodpovedal na otázku, prečo potrebovali toľko právnikov a čo presne robili, keďže predmety ich činnosti sa prekrývali.

Nevysvetlil ani to, prečo dostávali mesačný paušál a nie platby za reálne odvedené výkony, čo by mohlo byť lacnejšie. Obmedzil sa len na konštatovanie, že v „matičných podmienkach je paušálny spôsob výhodnejší“.

Čítajte viac:

Matica slovenská nemá ani na výplaty a chce otvoriť akadémiu hlaholiky

Platu sa nevzdal

Príjem na úrovni asi 3 200 eur mesačne mal niekdajší predseda Jozef Markuš podľa prepočtu z jeho odstupného. Podľa bývalého matičného správcu Jána Eštoka si rovnaký plat ponechal aj Markušov nástupca Marián Tkáč. Nesplnil tak svoj sľub, ktorý verejne predniesol minulý rok v októbri na valnom zhromaždení, keď sa uchádzal o svoje znovuzvolenie.

„Budem pracovať ako predseda bez platu,“ povedal Tkáč v reakcii na svojho protikandidáta na funkciu predsedu Igora Kovačoviča, ktorý sa týmto spôsobom snažil získať delegátov na svoju stranu.

Tkáč zvíťazil a z jeho šľachetného predsavzatia nebolo nič. Vyše trojtisícový plat si ponechal a zdôvodnil to tým, že musí živiť rodinu a časť nadštandardného príjmu dá určite na matičnú činnosť. Podobnú rétoriku používa dodnes.

„Môj plat je nižší ako plat Jozefa Markuša,“ hovorí Tkáč bez toho, aby konkretizoval presnú sumu. Navyše vraj z neho dáva asi polovicu na matičné aktivity. „Zoznam podporených subjektov priebežne uverejňujú Slovenské národné noviny.“ Na ich stránkach sme však žiadny podobný zoznam nenašli.

VIDEO Plus 7 Dní