Veľa dôvodov na úsmev štrajkujúci slovenskí učitelia veru nemajú. Minister financií Peter Kažimír im totiž po včerajšom rokovaní vládneho kabinetu so šarmantným úsmevom odkázal, že štátny rozpočet na rok 2017 neráta s navyšovaním ich platov. O to bolestnejšie budú pedagógovia ako i ostatní zamestnanci v tomto rezorte zrejme vnímať informáciu, že na niečo sa peniaze vždy nájdu. Najmä ak ide o papalášov sediacich na šéfovských stoličkách.

Metodicko-pedagogické centrum: Vlani v lete poslala inštitúcia 460-tisíc eur na falošný účet. Generálna riaditeľka, ktorá vtedy MPC viedla a podpísala platobný príkaz, dostala odmenu. Foto: Michal Smrčok

Stalo sa tak napríklad v prípade bývalej generálnej riaditeľky Metodicko-pedagogického centra (MPC) Danky Kapucianovej, ktorá z tohto postu k 18. septembru na vlastnú žiadosť odišla - aby už na druhý deň sedela v ďalšej štátnej inštitúcií. Za svoju pravú ruku si ju vybral generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny.

Tučný balík

Ako sme však zistili, z rezortu školstva neodchádzala s prázdnymi vreckami. V priebehu niekoľkých mesiacov jej totiž kompetentní odklepli skutočne štedrý balík peňazí. Na odmenách a odstupnom je to vyše 22-tisíc eur.

Najvyššiu čiastku predstavuje suma 10 400 eur, ktoré minister Peter Plavčan pridelil Kapucianovej pri jej aktuálnom odchode z MPC. A za čo? „Priznaná odmena je najmä za to, že svojim aktívnym prístupom prispela k vráteniu finančných prostriedkov vo výške takmer 460-tisíc eur na účet MPC v najkratšom možnom termíne,” vysvetlila nám hovorkyňa rezortu školstva Eva Koprena.

Kauza MPC, státisíce „v lufte“

Pripomeňme, že reč je o kauze z vlaňajšieho leta. MPC vtedy pod vedením pani Kapucianovej poslalo uvedenú čiastku peňazí na falošný účet. Hoci dnes už bývalá šéfka tejto inštitúcie sa z kauzy celý čas vyviňuje, faktom je, že pod platobnými príkazmi bola podpísaná. Nuž, a hoci následné kroky na záchranu peňazí boli jej povinnosťou, rezortný šéf to zrejme vníma úplne ináč. Danku Kapucianovú preto štedro odmenil.

Minister: Peter Plavčan rozhodol, že Danka Kapucianová si pri odchode z MPC zaslúži odmenu 10 400 eur. Foto: TASR

Odmenu vo výške 10 400 eur jej navrhol sám minister Peter Plavčan. Aspoň tak tvrdí samotná Danka Kapucianová. „V zmysle zákona generálnemu riaditeľovi alebo riaditeľovi organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva môže odmenu navrhnúť LEN minister školstva,“ vysvetlila nám a dodala, že peniaze jej zatiaľ nevyplatili. Započítané by ich mala mať do októbrovej mzdy a výšku odmeny nám potvrdilo priamo ministerstvo.

Suma 10 400 eur však nie jediná, ktorou si Danka Kapucianová vylepšila rozpočet. Za čo dostala ďalších takmer dvanásťtisíc eur sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.