Tip na článok
Kde sú penieze?: Šéfe, vy ste za tri mesiace minuli skoro všetko, čo sme vám dali, čuduje sa minister financií, v strede, za počítačom.

Štedrý Fico: Pred voľbami rozdal takmer všetko z rezervy predsedu vlády!

Premiér Robert Fico za tri mesiace rozdal takmer celú pôvodnú rezervu. Najviac dostali dôchodcovia v jeho Topoľčanoch.

Robert Fico sa prvé tri mesiace tohto roka pred prezidentskými voľbami dosť činil. Priam sa úplne rozdal. Pôvodne mal v rezerve predsedu vlády z peňazí daňovníkov pridelený jeden a pol milióna eur.

Do konca marca stihol porozdávať 81 percent pôvodnej rezervy určenej na celý rok 2014. Najväčšiu dotáciu udelil domovu dôchodcov v Topoľčanoch. Na tohtoročnú prevádzku získalo Zariadenie pre seniorov Komfort bez 160 eur rovných stotisíc.

Nestačilo

Pri vysokom tempe rozdávania bolo jasné, že rezerva vlády dlho nevydrží, a tak Úrad vlády hneď štyrikrát požiadal o zvýšenie rezervy. Minister financií Peter Kažimír napriek napnutému rozpočtu súhlasil. „Rozpočet rezervy predsedu vlády bol v roku 2014 zvýšený 9. januára, 3. februára, 18. februára a 25. februára.

Finančné krytie bolo zabezpečené viazaním výdavkov v iných rozpočtových kapitolách,“ uviedlo ministerstvo financií. Ficova rezerva sa tak pred prezidentskými voľbami razom nafúkla o milión eur.

Dvestotisíc zobrali ministrovi vnútra a zvyšných 800-tisíc vzali nevedno komu. V rozpočtových opatreniach sa neuvádza zdroj. Fico tak má zatiaľ celkovo 2,58 milióna, z toho však už 1,2 milióna rozdal.

Čítajte viac:

Kedy Fico vládne? Premiér sa viac venuje iným aktivitám než riadeniu krajiny

Dôchodcovia a športovci

Najväčšiu položku medzi podporenými tvoria seniori a mladí športovci. Desaťtisíce eur získali domovy dôchodcov v Nemšovej, Považanoch, Rakovnici a Solčanoch. Všetky získali dovedna 551-tisíc eur.

Zaujímavou položkou je aj nákup počítačov za desaťtisíc eur pre Jednotu dôchodcov na Slovensku, ale ešte lepšou položkou je rovných dvanásťtisíc eur na nákup výpočtovej techniky pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Najčastejšie, ale v menších sumách Fico zo svojej rezervy podporuje športovcov.

Nákup dresov a športových potrieb pre futbalistov, stolných tenistov, hokejistov, to je najčastejší dôvod. Semtam nejaká obnova trávnika či ihriska alebo šatní.

V takej Strednej odbornej škole na Farského ulici v Bratislave si dokázali vybaviť osemtisíc eur na letenky na zahraničný stolnotenisový turnaj. Treťou najväčšou oblasťou podpory sú cirkvi. Peniaze išli najmä na opravu kostolov, ale aj konferenciu o Ľudovítovi Štúrovi. Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS považuje rezervu vlády za chybu v systéme.

„Rezervy by mali slúžiť na krízové a katastrofické udalosti. Premiér má natlačenú peňaženku a bez verejnej kontroly rozhoduje, koho podporí. Je to neefektívny spôsob riešenia problémov,“ tvrdí Ďurana s tým, že podľa neho nie je normálne, aby rezerva vlády zastupovala ministerstvo sociálnych vecí.

„Ministerstvo má dvojmiliardový rozpočet a nedokáže pomôcť domovom dôchodcov?“ pýta sa Ďurana. Ako dodáva, ak by chceli ministri naozaj nezištne pomáhať, tak môžu zo svojho. „Členovia vlády majú celkom slušné príjmy. Avizoval to už Kiska. Z cudzieho sa ľahko rozdáva,“ uzatvára Ďurana.

Najmä svojim

Pri bližšom pohľade na podporené projekty sa ukazuje, že niektoré mestá alebo regióny sú oveľa úspešnejšie. Taká Handlová je asi najpodporovanejšie mesto vzhľadom na počet obyvateľov. Šikovní sú aj v Humennom, kde primátoruje poslankyňa za Smer Jana Vaľová. Tenisový klub v jej meste získal 19 940 eur na nákup športového náradia.

Samotné mesto Humenné dostalo ešte minulý rok od Fica 11 500 eur na kamerový systém. Oblastný futbalový zväz v Humennom získal 14 706 eur. Slovenskému futbalovému zväzu šéfuje Ján Kováčik, ktorý sa, mimochodom, zúčastnil na slávnostnom obede na podporu kandidáta Fica, hoci pred piatimi rokmi podporoval Ivetu Radičovú.

Kupovanie podpory?

Práve vyjadrenie podpory „osobností“ v prospech Fica vyvoláva otázky, či za to niečo dostali. Taký Kováčik cez spoločnosť Forza spoluorganizuje trenčiansky filmový festival Art Film. Z rezervy primiéra ešte minulý rok získal 25-tisíc eur. Ďalší z podporovateľov Fica je rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák. Ten síce nedostal peniaze priamo, ale jeho vysoká škola ako jediná.

Konkrétne v roku 2013 volejbalový tím Slávia dostal 7 300 eur na turnaj a, teraz pozor, Študentský parlament Fakulty podnikového manažmentu dostal tento rok 8 617 eur na športovú výbavu, stravu a pitný režim. To už musí byť veľká kríza, keď sa z rezervy prispieva na pitný režim študentov.

VIDEO Plus 7 Dní