Tip na článok
Bývalá zamestnankyňa Štefana Szabóa (vľavo) Iveta Částová je nezvestná už dva roky. Požičala mu vyše 30 tisíc eur.

Štefan Szabó o kostre ženy nájdenej v Bratislave: Nie je to Iveta Částová

Štefan Szabó si v súdnej sieni vypočul rozsudok o najvyššom možnom treste za dve vraždy. A odkráčal spokojne domov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Iveta Částová
Útočisko: Szabó neutiekol do Belize, ale do Lesných Kračian pri Dunajskej Strede.
Doživotie na slobode: Ako práve odsúdený na doživotie Szabó, vpravo, pokojne odchádza zo špecializovaného súdu. Na slobode je pre chybu sudcu Najvyššieho súdu.

Štefan Szabó už takmer mesiac žije ako slobodný a bezúhonný občan, a to napriek tomu, že už dvakrát ho odsúdili na doživotie. Ako v mnohých ďalších prípadoch, aj v tomto sa obvinený, ktorý je podľa súdneho znalca psychopat, dostal na slobodu. Tentoraz sa ocitol na opačnej strane mreží pre chybu sudcu Najvyššieho súdu.

Štefan Szabó pritom podľa Špecializovaného trestného súdu zavraždil Andreja Wolfa a Tibora Kovácsa, lebo im dlhoval peniaze. Týždenník PLUS 7 DNÍ ešte pred verdiktom Štefana Szabóa vyspovedal. Ten svojimi reakciami a odpoveďami šokoval.

Psychopat

Keď sa odsúdený Szabó dostal na slobodu, málokto pochyboval, že neutečie na nejaký tropický ostrov a už ho nikto pred súd nedostane. My sme ho však o pár dní nafotili, ako trávi čas s rodinou, so psíkom a srnkou na dvore svojho rodinného domu v Lesných Kračanoch neďaleko Dunajskej Stredy.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa minulý týždeň očakával verdikt v prípade dvojnásobnej vraždy. Na prekvapenie mnohých tam muž, ktorého už raz odsúdili na doživotie, dorazil. Na tvári mu nebolo vidno žiadnu nervozitu. Pred senát sa posadil psychológ, ktorý mal doplniť svoj posudok o tom, či je možné, aby sa Szabó po odpykaní trestu nižšieho ako doživotie mohol vrátiť do bežného života.

Z úst psychológa hneď niekoľkokrát vyšlo slovo psychopat a resocializáciu obžalovaného označil ako málo pravdepodobnú. Bola to analýza, ktorú prikázal doplniť Najvyšší súd, aby naozaj neboli pochybnosti o správnosti verdiktu o doživotí. Po vyše hodinovej výpovedi sudca urobil prestávku a všetci prítomní vedeli, že po nej príde záverečný rozsudok.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ našiel muža odsúdeného za dve úkladné vraždy. Prečo behá po slobode?

Vyššie tržby

Obžalovaný Szabó vyšiel na chodbu súdu. Už nepôsobil takým pokojným dojmom ako na začiatku. Jednému z novinárov pri fotení vykrútil ruku. Nakoniec svoje mlčanie prelomil a na jeho tvári sa dokonca objavil úsmev.

„Sledujem všetko. Píšete samé hlúposti. Ja som nikoho nezavraždil, ale reportáže, ktoré ste vysielali v televízii o mojich potravinách, nám pomohli… zvýšili sa nám tržby,“ dodal s úsmevom o svojom obchode na bratislavskom Račianskom mýte, kde policajti našli vražednú zbraň a lyžiarske rukavice, ktoré boli použité pri vražde Tibora Kovácsa.

Napriek tomu Szabó stále tvrdí, že nikoho nezavraždil. „O Wolfovi som nevedel, on mal od mojej záhrady kľúče a vodil si tam baby. Mohol to byť hocikto. Aj keď som bol na chate, tak som do garáže nešiel. A Kovács sa zastrelil sám,“ povedal Szabó. Podnikateľ Andrej Wolf bol nezvestný dva roky. Jeho telo objavili na polici v Szabóovej chate v Lesných Kračanoch.

Policajti boli z nálezu v šoku, lebo Wolfovu mŕtvolu objavili počas domovej prehliadky po vražde iného človeka - Tibora Kovácsa. Oboch podľa obžaloby zastrelil práve Štefan Szabó. Motívom mali byť peniaze, ktoré im Szabó dlhoval.

Koho kryje?

Policajtom však nedáva spávať ešte jeden prípad, ktorého nitky opäť vedú k Štefanovi Szabóovi. Ide o nezvestnú Ivetu Částovú, po ktorej márne pátrajú už dva roky. Pani Částová pracovala v Szabóových potravinách. Podľa manžela a dokumentov požičala Szabóovi viac ako 30-tisíc eur.

Szabóa spolu s jeho synom policajti vypočúvali ako podozrivých. Okrem požičaných peňazí ich s Částovou spájajú lokalizácie mobilných telefónov. Podľa nich sa mobilné telefóny Szabóovcov a Částovej v deň jej zmiznutia pohybovali v tých istých miestach ako nezvestná predavačka.

Policajti však ešte nenašli jej telo, a tak prípad zatiaľ skončil na mŕtvom bode. Nádej im svitla na Veľkonočnú nedeľu, keď na Botanickej ulici v Bratislave našli kostru ženy v strednom veku so zviazanými nohami. Indície naznačovali, že by mohlo ísť o nezvestnú Ivetu Částovú. Polícia stále čaká na výsledky testov DNA.

My sme sa Szabóa na jeho nezvestnú zamestnankyňu spýtali. Jeho odpovede nenechajú nikoho chladným. Počas celého rozhovoru bol žoviálny, používal vulgarizmy a nechýbal ani úsmev na tvári. Zaujímavosťou je, že v čase, keď sme sa na nezvestnú Částovú Szabóa pýtali, ešte nikto netušil, komu kostra ženy patrí.

Szabó však vedel, že Částovej určite nepatrí. Vie teda, kde je naozaj? A skutočne. O tom, že nájdené pozostatky nepatria pani Částovej, sme sa dozvedeli z neoficiálneho zdroja až hodinu po rozhovore.

Poslušný

Szabó si minulý týždeň na Špecializovanom trestnom súde už druhýkrát vypočul doživotný verdikt. Z pojednávacej miestnosti vyšiel s úsmevom na tvári. Napriek tomu, že psychológ ho označil za psychopata s predpokladom v pokračovaní páchania trestnej činnosti, odišiel zo súdu ako ctihodný občan.

„Doma budem oddychovať a zabávať sa,“ povedal. Na otázku, či neutečie a či v prípade, že Najvyšší súd potvrdí verdikt, nastúpi do výkonu trestu, odpovedal opäť s úsmevom na perách. „Neutečiem. Kam by som utekal? Normálne nastúpim.“ Kedy tento muž skončí už navždy za mrežami, zatiaľ nevedno. Stále sa čaká na potvrdenie trestu Najvyšším súdom.

Szabó: Nepoviem, ešte nie je čas

Aký vzťah ste mali s pani Částovou? Boli sme dobrí kamaráti. Navštevovali sme sa a tak.

Ako si spomínate na deň, keď zmizla?Ja som ani nevedel, že zmizla, len som jej poslal esemesku a vtom mi jej manžel volal, že ona je nezvestná. Vedel som, že ona nepríde do práce, lebo mi vravela, že ide na dovolenku.

Podľa lokalizácie sa váš syn deň pred jej zmiznutím pohyboval v tej istej lokalite ako ona. V deň jej zmiznutia ste sa obaja pohybovali po tej istej trase... To neviem, odkiaľ to máte?

Takže si neviete predstaviť, kde by mohla byť? Neviem.

Wolfa ste nazastrelili, Kovács sa zastrelil sám a Částová išla na dovolenku. Kto je za tým?To nepoviem, ešte nie je čas.

Kedy bude ten správny čas? Veď o chvíľu vám potvrdia doživotie. Ešte nie je čas...

Takže niekoho kryjete?No vidíte, čo na mňa skúšate…

Kryjete svojho syna? Nie nekryjem, môj syn študuje za pilota v Žiline.

Počuli ste o tom kostrovom náleze na Botanickej ulici v Bratislave? Mohla by to byť pani Částová. Budete prekvapený, ale to nebude ona.

Ako to viete? Testy DNA zatiaľ nie sú známe. Veď uvidíte. Píšete samé hlúposti, Částová nebola žiadna účtovníčka, robila u mňa všetko. Ja mám účtovníčku v Dunajskej Strede a tá žije.

VIDEO Plus 7 Dní