V Banskej Štiavnici vzniklo nové alternatívne platidlo Štiavnická poltura. Jeho používanie na území mesta povolili poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Štiavnická poltura odkazuje na historickú banícku menu zo 17. storočia.

"Na vlastnej koži si môžete vyskúšať aké to bolo, keď mali Štiavnickí baníci svoju vlastnú menu, ktorú používali na platenie v miestnych podnikoch a obchodoch. Preniesli sme túto alternatívnu banícku menu do súčasnosti a vdýchli jej moderný dizajn," informovalo mesto na webe stiavnickapoltura.sk. Nové alternatívne platidlo má slúžiť na podporu cestovného ruchu, priblížiť má aj významné aspekty dejinného vývoja Banskej Štiavnice. 

V roku 1695 zaviedol do obehu Štiavnické poltury komorský a mincový gróf Ludwig Albert von Thavonat. Boli to núdzové banícke platidlá a neskôr sa rozšírili aj do iných miest ako Smolník alebo Košice. Razené boli tak ako aj oficiálne platidla v Kremnickej mincovni až do roku 1703.

Alternatívna mena je razená v kremnickej mincovni podobne ako pôvodné platidlo. Ako prvá bola emitovaná Štiavnická 10 poltura, ktorá sa voči oficiálnej mene euro zamieňa v pomere 1:1.