Zuzana Čaputová je podľa odborníčky na neverbálnu komunikáciu Moniky Stehlíkovej "unifocusová" osobnosť. Znamená to, že ak sa na niečo sústredí, iné veci okolo seba veľmi nevníma. Opýtali sme sa jej ako zvládla prezidentka svoj veľký deň čo sa týka reči tela. Bolo z jej gest cítiť nervozitu? Hľadali jej oči oporu v priateľovi Petrovi Konečnom alebo v dcérach? Sedem potrehov, ktorými Čaputovej telo prezradilo viac, ako jej slová.

Odborníčka na reč tela Monika Stehlíková zhodnotila, čo ste možno z prejavov novej prezidentky Zuzany Čaputovej nevyčítali.
Odborníčka na reč tela Monika Stehlíková zhodnotila, čo ste možno z prejavov novej prezidentky Zuzany Čaputovej nevyčítali.
Zdroj: archvív M. Stehlíkovej, BodyTalks.sk

1. Vážna tvár

"Na úvode inaugurácie bolo zaujímavé, keď Zuzana Čaputová prechádzala celou priestorom inauguračnej miestnosti v Redute sama. Všetky oči boli vtedy upreté na ňu. Po stránke neverbálnej komunikácie ide o veľmi emocionálne náročnú situáciu. Bola si vedomá toho, že sa všetci na ňu pozerajú a je to pre ňu ešte stále nová situácia. Vtedy vidieť, že ešte sa v nej necíti dosť komfortne a ešte si celkom tú pozornosť kamier a národa nevie užívať. Predstavuje to pre ňu stále záťaž. V reči tela sa to prejavuje vážnou tvárou. Ale aj v napätej tvári občas zbadáme jemný úsmev. Pomerne často však prezidentke spadne pohľad dole. To sa dá preložiť tak, že sa musí trochu stretnúť so sebou, aby mohla uniesť ten extrémny tlak pohľadov."

Inaugurácia Zuzany Čaputovej.
Inaugurácia Zuzany Čaputovej.
Zdroj: Martin Domok