Ach, Slovensko mohlo vďaka eurofondom pomôcť vede! Možno sme sa mohli stať vedeckou veľmocou, naše školy by si prilepšili v rebríčkoch univerzít, mladým by sa zafinancovali pokusy. Pri rozdeľovaní 600 miliónov eur z eurofondov na vedu však Slovensko úplne zlyhalo, tvrdí opozičná strana OĽaNO.

OĽaNO začalo zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Ministra Petra Plavčana, nominanta SNS, by radi odvolávali z funkcie. Schôdzu chcú čo najskôr, teda ešte cez leto. Poslankyňa Veronika Remišová hovorí, že sa obrátia na Európsku komisiu aj Najvyšší kontrolný úrad, aby prideľovanie eurofondov skontrolovali.

Stojí ešte šéf SNS Andrej Danko za svojim ministrom? Odpoveď je zaujímavá a naznačuje, že osud Plavčana možno visí na vlásku. „Žiaden predstaviteľ nemá funkciu doživotne. Minister, zaiste uznáte, má právo sa brániť a vysvetliť veci dnes o 13:00 hod. Vaša otázka je predčasná,“ vyjadril sa pre Plus 7 dní.

„Tlačové besedy opozície sú často plné klamstiev, kriminalizácie a obvinení. Ak sa preukáže zlyhanie, Slovenská národná strana bude konať voči každému. Je otázne ale, keď pán minister obháji svoju pravdu, tak či pani Remišová prestane chodiť tiež do parlamentu. Pretože takto isto v minulosti klamala o Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo veci eurofondov, ako aj o úmyselnom otváraní listov poslancov v parlamente,“ naložil Danko kritikom.

Plavčanove rozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum nekritizuje len opozícia. Na zvláštne prepojenia poukázali aj viaceré médiá. Nespokojní sú aj rektori. Tí zo slovenských veľkých univerzít poslali ministrovi školstva ostrý list, lebo eurofondy na dlhodobý výskum nedostal ani jeden ich projekt. Naopak, dotácie pridelili firmám, ktoré pred rokom ešte neexistovali, výskum nerobia, len ho kupujú od inej externej firmy alebo také, ktoré sídlia v paneláku a ich projekty inováciami veľmi nesmrdia.