Príbehy zvierat, ktoré sa k nim do novootvorenej záchytnej stanice dostali, sú často šokujúce. V Malkia parku zbierajú šelmy z cirkusov, ktoré sú už pre šou nepotrebné, staré, prípadne sa v cirkuse premnožili.

Neponáhľa sa: Korytnačka sa pohybuje voľne po parku. Foto: Emil Vaško

Zakladateľka Klaudia Kollár sa snaží vybudovať pre ne nový domov, aby viac nemuseli plniť priania nezriedka nepríjemných majiteľov. Okrem cirkusových zvierat sem putujú nechcení domáci miláčikovia. Nechýbajú ani tí „exotickí“. „Máme tu kenguru, ktorú nám doviezol jeden pán. Kúpil ju vraj pre deti a už ju nechcú. Doniesli nám aj malé tigre. Našli ich v nejakej pivnici, kde ich niekto zavrel,“ vypočítava zakladateľka zoo.

Návštevníci tam môžu pohladkať exotické šelmy, no, paradoxne, najväčšej popularite sa teší lama, ktorá si už zvykla na zábavné selfie. Do fotoaparátu vždy ochotne vycerí zuby.

Lama si robí selfie. Foto: Emil Vaško

Stop cirkusom

„Pôvodne sme chceli zachraňovať hlavne veľké mačkovité šelmy, no už sme sa akosi mimovoľne rozrástli. Ľudia k nám nosia zvieratá, ktoré našli na ceste, ale prišli aj s kozliatkom či vtáčikmi. Hlavnou myšlienkou je však vyslobodiť zvieratá, ktoré žijú v zlých cirkusových podmienkach a u nezodpovedných súkromných osôb. U nás sa dostávajú len do lepšieho,“ opisuje Klaudia Kollár poslanie netradičnej zoo.

Myšlienka založiť záchrannú stanicu v nej skrsla, keď vychovala prvé levie mláďa. Získala ho zo slávneho českého cirkusu Humberto. „Volá sa Malkia. Ona bola pre mňa inšpiráciou, preto sme to tu po nej pomenovali. Malkia vo swahilčine znamená kráľovná a našim zverencom sa tu snažíme to kráľovstvo vybudovať. Dúfame, že na Slovensku sa nám podarí zakázať varietné predstavenia so zvieratami. Keď sa v blízkom okolí objaví cirkus, náš zodpovedný vedúci sa väčšinou ide spýtať, či nepredajú zviera, ktoré už nemajú v drezúre,“ prezradila.

Imigrant Gibon prišiel z nemeckej zoo. Foto: Emil Vaško

Trýznenie

V niektorých cirkusoch zažívajú zvieratá tvrdý tréning i fyzické tresty, ale mimoriadne náročný je aj prevoz z miesta na miesto. „Presúvajú ich v malých klietkach stovky kilometrov.

Teraz im už robia výbehy, takže po šou si ich môžete pozrieť, ale to býva tiež úbohé. Náš lev Julko sa narodil rodičom v cirkuse a za svoj krátky život prežil zlé obdobie v nevhodných podmienkach. Našťastie, nestratil dôveru k ľuďom. "Tí odvážnejší sa môžu s ním odfotiť. Vstup je povolený aj k mláďatám iných druhov, ale s obmedzením. Naším cieľom totiž nie je stresovať ich,“ vysvetľuje šéfka Malkia parku a predstavuje nám svojich „zverencov“.

Lemury idú na maškrty. Foto: Emil Vaško

Gibony pochádzajú z nemeckej zoo, kde sa premnožili. „Keď sa vám otočia zadkom, dávajú najavo, že vás majú na háku,“ smeje sa chovateľka. Správanie zvierat vie už dekódovať. O kúsok ďalej našli domov štyri modro-žlté papagáje ara. Jeden pár sa sem dostal spolu s veľkou korytnačkou, ktorá sa špacíruje v areáli po chodníkoch. Zastavuje striedavo v chládku a pri návštevníkoch.

Chovateľka sa však vracia k papagájom. „Majiteľ ich mal v byte, ale susedia sa sťažovali, že boli hlučné. Tak ich dal k nám. O druhý pár sa už majiteľ nevládal starať, lebo ťažko ochorel.“ Ako jediní na Slovensku chovajú v Orechovej Potôni leoparda snežného, ktorý je zaradený medzi ohrozené druhy. „Problém je, že ľudia si kúpia takéto zviera ako malinkú mačičku. No že raz bude veľká, akosi nedomyslia.“