Začiatkom augusta dostalo ministerstvo financií nepríjemný list z Bruselu. Generálny riaditeľ sekcie regionálnej politiky Európskej komisie Walter Deffaa odkázal, že všetky peniaze určené na digitálne europrojekty na Slovensku Európska únia definitívne nepreplatí.

Zo spoluúčasti päť až desať percent tak musí minister financií Peter Kažimír z peňazí daňovníkov zaplatiť komplet všetky rozbehnuté projekty. A to nie sú žiadne maličkosti.

Napríklad digitalizácia Slovenskej národnej knižnice stojí 50 miliónov eur, datacentrum Univerzitnej knižnice ďalších 32 miliónov, Štatistický úrad zhltne celkovo 34 miliónov eur, ministerstvo zdravotníctva ďalších 50 miliónov eur. Takto by sa dalo pokračovať až k celkovej sume 843 miliónov eur! Z toho ku koncu roka sa vyčerpala menej ako polovica.

Čítajte viac:

Minister Kažimír má päťmiliardový problém. Padne preň vláda?

Stop od decembra

A tu je problém. Podľa bruselského listu totiž preplácanie eurofondov v Operačnom programe Informatizácia spoločnosti (OPIS) je zastavené už od decembra 2013. Keďže vláda doteraz neprijala dostatočné opatrenia pri kontrole a proti kradnutiu eurofondov, tak Brusel oznámil, že OPIS zastavuje definitívne.

Skoro 480 miliónov eur visí v lufte ako Damoklov meč nad ministrom financií Petrom Kažimírom. „Audítori Európskej komisie počas auditu v novembri 2013 odhalili závažné nedostatky v riadiacich a kontrolných systémoch OPIS-u. Nedostatky spočívali hlavne v nedostatočnom odhaľovaní nezrovnalostí v oblasti verejného obstarávania,“ konštatoval hovorca Európskej komisie David Hudson.

Ako ďalej dodal, komisia požiadala slovenskú vládu, aby zlepšila riadenie a najmä kontrolu čerpania. To sa však doteraz nestalo. „Komisia bude blokovať platby, až kým vnútroštátne orgány neprijmú potrebné nápravné opatrenia,“ uzavrel bruselský hovorca Hudson.

V ľudskej reči to znamená, že pri projektoch nebol dodržaný zákon, verejné obstarávania boli šité na mieru určitým firmám, projekt bol odfláknutý a najhoršie na tom je, že platby prebehli, lebo slovenskí kontrolóri nič nevideli, alebo, presnejšie, nechceli vidieť. Teraz vláda musí aj spätne skontrolovať preplatené projekty prísnejším okom.

Podľa našich informácií z ministerstva financií zo sekcie eurofondov sa v tom nikomu veľmi nechce rýpať, lebo by sa spustila lavína škrtania, vracania peňazí a jednotlivé projekty by sa rozsypali. „Ukázalo by sa, že výnimočné nie je kradnutie, ale poctivý informačný projekt je niečo výnimočné...“ dodáva náš zdroj z ministerstva financií.

Na veľkosti záleží

Vláda Roberta Fica sa pri čerpaní eurofondov riadi heslom - čím väčší, tým lepší. Teda minimálne pri europrojektoch. Pri schvaľovaní majú prednosť megalomanské projekty za desiatky miliónov eur. Digitalizujú všetci. Slovenská národná knižnica v Martine, Slovenská národná galéria, Štatistický úrad, kataster, ministerstvo vnútra, zdravotníctva, jednoducho každý.

Problém však je, že každý projekt stojí od 20 do 50 miliónov eur, motajú sa pri nich stále tie isté IT firmy a sú také komplikované, že nie a nie ich dokončiť. Taký úrad katastra už mal mať hotový svoj projekt elektronických služieb za 32 miliónov vo februári 2014. Termín si však pre meškanie posunul až na koniec apríla 2015.

A takto sa posúvajú skoro všetky digitálne projekty. Ani Univerzitná knižnica to nestihla a posunula si termín o pol roka. Problém je, že tak nemôžu robiť donekonečna, ale iba do konca budúceho roka. Ak projekt nespustia, majú smolu. A s nimi aj my všetci, teda daňovníci, ktorí sme vyhodili milióny do digitálneho smetiska.

Problémové projekty

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ európski audítori našli veľké problémy pri projektoch Štatistického úradu, spomínaného Úradu geodézie a katastra i Slovenskej národnej galérie, ktorá digitalizuje svoje zbierky.

Walter Deffaa v líste píše, že slovenskí kontrolóri si pri týchto projektoch nevšimli obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní a umožnili zapojiť sa do tendrov aj podnikateľom, ktorí nespĺňali základné podmienky.

Hovorca ministerstva kultúry, pod ktoré Slovenská národná galéria (SNG) spadá, so závermi bruselských audítorov nesúhlasí. „Zistený údajný nedostatok pri projekte SNG neakceptuje ani ministerstvo kultúry ako sprostredkovateľský orgán, ani Úrad vlády ako riadiaci orgán. SNG realizovala predmetné verejné obstarávanie v súlade s platnými zákonmi, jej postup nenapadol žiadny z kontrolných orgánov,“ tvrdí Jozef Bednár.

Nikto zo slovenských kontrolórov nič nenamietal. A práve to vyčíta Brusel Slovensku. Slepých kontrolórov ochotných podpísať aj čistý papier. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa pýtal aj zodpovedného ministerstva financií, či vyvodilo nejakú zodpovednosť voči ľuďom, ktorí tieto problémy spôsobili. Odpovede sme sa nedočkali.

Rezort financií sa iba ohradil, že on OPIS neriadi, tak s tým nemá nič spoločné. Lenže rezort financií má na starosti nevidiacich slovenských kontrolórov, ktorým Brusel musel otvoriť oči. Napriek tomu, že všetko bolo v poriadku, podľa našich informácií Úrad vlády sám sebe za problémové projekty navrhuje trest - škrtnutie 80 miliónov eur z eurofondov. Tie zaplatí zo štátneho rozpočtu...

Hviezda EU

K tomu všetkému Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika odhalil nový škandál. Poradenská firma Star EU vyhrala rovných sedemdesiat tendrov zo sedemdesiatich. Dve navzájom prepojené firmy totiž spolupracovali. Jedna pripravila podklady, druhá zorganizovala súťaž a tá prvá prekvapujúco vyhrala.

V roku 2008 pritom generálny sekretár Smeru Ján Richter starostom za Smer odporúčal, aby pri písaní a podávaní europrojektov využili práve služby šikovných ľudí zo spoločnosti Star EU. A tí poslúchli - a vyhrali všade, kde sa prihlásili. To znovu naštartovalo Európsku komisiu, ktorá na Slovensko posiela audítorov už ako na hodiny klavíra.

„Slovenské orgány budú požiadané, aby poskytli relevantné informácie. Európska komisia ich následne podrobí analýze,“ uviedla Shrin Wheelerová, hovorkyňa eurokomisára Johannessa Hahna pre regionálnu politiku. Podľa najnovších informácií sa neporaziteľnou firmou Star EU bude zaoberať aj polícia - Národná kriminálna agentúra.

Brusel však ďalší škandál v operačnom programe Regionálny rozvoj, kde Star EU hviezdila, nemusí vzrušovať. Platby v tomto programe má Slovensko zastavené už od minulého roka. Prekvapujúco.