Školu zavreli za Kotlebu

Z dôvodu nedostatku žiakov bolo osemročné gymnázium Mateja Bela na Okružnej ulici vo Zvolene v roku 2014 uzavreté. Od vtedy budova nemá využitie, stala sa terčom vandalov, občas v nej prespávajú bezdomovci. Celé okolité územie vyvoláva nepríjemný pocit. Objekt je vo vlastníctve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a susedné pozemky vo vlastníctve Mesta Zvolen. Vedľa budovy školy sa nachádza budova telocvične a vonkajšie športovisko. Vedenie BBSK teraz hľadá možnosti využitia bývalého gymnázia tak, aby prinieslo osoh čo najširšiemu záberu obyvateľstva. Zatiaľ presné zadanie chýba, podieľať by sa na ňom mala verejnosť.

Skromný život domácich

Na sídlisku Sekier je dlhodobo vysoká fluktuácia služieb. Okrem veľkých predajní sa väčšina malých a stredných podnikov na mieste neudržala. Príčiny odchodu sú rôznorodé – od malej klientely, nízkej kúpyschopnosti obyvateľov, cez nízku investičnú schopnosť vytvoriť pekné a príjemné miesto.

O zmenu tohto stavu sa teraz snaží BBSK. Dobrý nápad na využitie veľkej budovy bývalého gymnázia by mohol vdýchnuť energiu celému sídlisku. Pri hľadaní onoho nápadu spolupracuje BBSK so združením Punkt. Idú na to pekne postupne, nič nechcú uponáhľať. Najprv oslovili laickú verejnosť. V dotazníku mohli miestni obyvatelia vyjadriť svoj názor na to, čo im na sídlisku chýba. Do prieskumu sa zapojilo 247 ľudí. Uskutočnilo sa aj niekoľko verejných podujatí pre obyvateľov mesta, vrátane dvojdňového workshopu s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s dnes už úspešnými projektmi s revitalizáciou budov.

Doposiaľ chátrajúce gymnázium Mateja Bela na Okružnej ulici vo Zvolene môže vdýchnuť nový život celému sídlisku Sekier.
Doposiaľ chátrajúce gymnázium Mateja Bela na Okružnej ulici vo Zvolene môže vdýchnuť nový život celému sídlisku Sekier.
Zdroj: BBSK

Takmer tri desiatky investorov

Na základe požiadaviek verejnosti združenie pripravilo otvorenú výzvu pre potenciálnych záujemcov o budovu. Na výzvu BBSK na prenájom priestorov v budove bývalého gymnázia reagovalo dvadsaťsedem záujemcov. Nájomníci by budovu na zvolenskom sídlisku vedeli naplniť rôznymi službami. V návrhoch na využitie sa vyskytovalo najmä školstvo, gastronómia, športové aktivity, aktivity pre komunity, coworking, ale aj komerčné prevádzky, ako predajňa potravín, či drobné služby pre obyvateľov sídliska. Medzi uchádzačmi sú aj poskytovatelia sociálnych služieb.

Hľadanie nápadov

Rovnakým spôsobom ako vo Zvolene, teda v úzkej spolupráci s miestnymi obyvateľmi a tými najlepšími odborníkmi z celého Slovenska, sa BBSK chystá oživiť aj ďalšie chátrajúce budovy, ktoré patria do jeho vlastníctva.