Tip na článok

Stovky ľudí zverili peniaze spoločnosti, ktorej majiteľ nemá majetok

Ľudia, ktorí vložili úspory do Bartolomei Finance, neveria, že sa im vrátia. Inžinier Bartolomei oficiálne nedisponuje žiadnym majetkom.

Galéria k článku (6 fotografií )
Bez peňazí: Milanovi Lichvárovi z Michaloviec ostala len korešpondencia so spoločnosťou.
Vyčkajte: Listy od Bartolomei Finance, kde ich samotný Ing. Andrei Bartolomei uisťuje, že svoje peniaze skutočne dostanú, sa u veriteľov kopili.
Bratislava: Bartolomei Finance v minulosti sídlila vo výškovej budove v Petržalke.

Michalovčan Milan Lichvár je jeden z mnohých, ktorí doteraz márne čakajú na výnosy z „dobre“ investovaných úspor. Keď v roku 2002 podpísal zmluvu so spoločnosťou Bartolomei Finance a vložil prvých päťtisíc dolárov, spoľahol sa na radu známeho. Ten mu tvrdil, že do siedmich dní si môže investíciu vybrať, navyše zhodnotenú o utešenú sumičku.

Milan Lichvár síce nerozumel obchodovaniu na burze, no známemu uveril. Spoliehal sa, že bude mať aké-také prilepšenie k dôchodku. „Najhoršie je, že už ani neviem, či sa mám hnevať, či som už definitívne rezignoval, alebo predsa len veriť sľubom a odkazom pána Bartolomeia, že peniaze budú."

"Aj pred dvoma týždňami vraj povedal obchodníkovi, čo ma na investíciu nahovoril, že peniaze budú a vyplatí nás. Povedzte mi - z čoho? Stále sľuboval a posúval termíny, kedy nám peniaze určite vráti,“ mávne rukou muž, ktorý je dnes už na dôchodku. O spomínanom prilepšení však môže iba snívať.

Zlaté bondy

Milan Lichvár bol spočiatku so službami obchodníka s cennými papiermi so sídlom v Bratislave spokojný. Každý mesiac mu chodili výpisy, ako sa jeho investované úspory utešene zhodnocujú. Keďže suma pravidelne rástla, peniaze nevyberal. Rozhodol sa tak až po dvoch rokoch od vloženia prvej investície.

„Namiesto toho som sa však nechal prehovoriť a investoval ďalších sedemtisíc dolárov. Vraj všetko dobre dopadne a určite sa k peniazom dostanem. Čerta starého! Už vtedy mi malo byť jasné, že je to celé podvod,“ povzdychne si poškodený veriteľ.

Hoci peňazí sa domáha roky, k ničomu sa zatiaľ nedopracoval. Malá nádej svitla, keď mu v roku 2008 prišiel list - Vysporiadanie záväzku. Namiesto peňazí však dostal len zmenku na svoje meno vo výške 24 454,01 dolára.

„To mala byť nielen čiastka, ktorú som investoval, ale aj úroky. Na ten papier sa však môžem len pozerať a zarámovať si ho. Nemá žiadnu hodnotu,“ ukazuje dokument.

Varovanie médií

Milan Lichvár tvrdí, že o obchodníkovi, čo ho na investíciu nahovoril, nemal prečo pochybovať. „Bol to človek, ktorého som poznal a veril som mu. Hovoril, že pán Bartolomei niekde prišiel k zlatým bondom. Mali to byť dlhopisy nemeckého štátu pre židovský štát za krivdy spôsobené počas druhej svetovej vojny. Malo v tom byť akési židovské zlato.

Tieto bondy vraj kúpil veľmi zavčasu a výhodne, no Nemecko nemalo peniaze na ich vyplatenie, a tak ich nemohol speňažiť. Keď som sa s odstupom času pýtal, či niekto vôbec videl zlaté bondy, odpovede som sa nedopátral,“ pokračuje Milan Lichvár.

Prvé informácie o sporných praktikách spoločnosti Bartolomei Finance sa objavili už pár rokov po vstupe obchodníka s cennými papiermi na trh.

V januári 2004 napísal týždenník Trend kritický článok o podnikaní spoločnosti. Čitateľov okrem iného informoval, že spoločnosti Bartolomei Finance Národná banka Slovenska nepredĺžila platnosť licencie obchodníka s cennými papiermi. Upozornil aj na to, ako kriticky sa na činnosť spoločnosti pozeral vtedajší Úrad pre finančný trh.

Snaha informovať verejnosť mala zaujímavé pokračovanie. Vydavateľ čelil za článok žalobe, ktorej prvostupňový súd prekvapujúco vyhovel a rozhodnutie následne potvrdil aj odvolací súd.

Na základe predbežného opatrenia Okresného súdu Bratislava II boli tiež zablokované peňažné prostriedky na firemných účtoch vydavateľa. Až v dovolacom konaní Najvyšší súd v roku 2009 rozsudky zrušil. Správca konkurznej podstaty vzal žalobu späť. V roku 2010 súd konanie zastavil.

Smoliar?

Kým pán Lichvár investoval a potom márne čakal na vyplatenie peňazí, pánovi Bartolomeiovi sa lepila smola na päty. Súdiac podľa listov, ktoré sa dôchodcovi kopili na stole.

„Vždy chodili listy, v ktorých nám ozrejmoval situáciu a vysvetľoval, ako mu niekto uškodil, a preto nemôže peniaze vyplatiť. Raz to bol týždenník Trend, ktorý podľa neho nepravdivo písal o jeho obchodoch, inokedy samotná Národná banka Slovenska, ktorá mu neoprávnene odobrala licenciu na obchodovanie."

"Aj štát zažaloval za zmarený zisk vo výške viac ako 144 miliónov eur. Z toho nás chcel odškodniť, no aj to padlo. Vždy len sľuboval a sľuboval,“ vracia sa do minulosti Milan Lichvár. Dodajme, že žalobu Bartolomei Finance voči Slovenskej republike o zaplatenie spomínaných miliónov súdy v roku 2012 zamietli.

Poškodení

Ľudí, ktorí rovnako ako Milan Lichvár zverili svoje peniaze Bartolomei Finance, sú stovky. Po vyhlásení konkurzu sa prihlásilo presne deväťstodeväťdesiat veriteľov, ktorí sa dožadujú vyplatenia pohľadávok v celkovej výške 9,28 milióna eur. Pridal sa k nim aj spomínaný dôchodca z Michaloviec.

Konkurz na majetok spoločnosti Bartolomei Finance vyhlásil súd v marci 2010. Neskôr bol vymenovaný päťčlenný veriteľský výbor, ktorý zastupuje záujmy veriteľov. Ich finančné nároky mal de facto uspokojiť Ing. Andrei Bartolomei, ktorý spoločnosti dlhoval vyše deväť miliónov eur.

Hoci pán Bartolomei svoj dlh v marci 2013 voči Bartolomei Finance uznal a sľúbil, že ho uhradí, zatiaľ sa tak nestalo. Tých, čo veria, že sa peňazí dočkajú, nepoteší ani zápisnica z veriteľského výboru z júla tohto roka.

Niekdajší predseda predstavenstva spoločnosti Ing. Bartolomei totiž podľa oznámenia súdneho exekútora nevlastní žiadnu nehnuteľnosť. Automobil značky Škoda z roku 1991 mu už pred rokmi zablokovali súdni exekútori.

Z oznámenia súdneho exekútora z júna tohto roku tiež vyplýva, že dotyčný sa nezdržiava v mieste trvalého bydliska, nemožno mu doručovať zásielky, nie je vedený v živnostenskom registri ako podnikateľ.

V zdravotnej poisťovni je vedený ako individuálny platiteľ poistného, preddavky na zdravotné poistenie neodvádza, uvádza koncipient v advokátskej kancelárii Patrik Šulgan na internetovej stránke. Čo sa týka majetku samotnej spoločnosti, ani z toho veľa nezostalo. Okrem vyše deväťmiliónovej pohľadávky voči oficiálne nemajetnému dlžníkovi Bartolomeiovi našiel správca konkurzu nepredajný zastaraný softvér, hotovosť na účtoch vo výške 1 400 eur a necelú tisícku ako nepoužitý preddavok na odmenu pre predbežného správcu.

Jediná dobrá správa je, že po vyhlásení konkurzu spoločnosti Bartolomei Finance sa začala sťahovať slučka aj okolo Ing. Bartolomeia. Niekdajší predseda predstavenstva čelil stíhaniu pre trestný čin podvodu.

Vyšetrovanie bolo ukončené a on skončil na súde. Okresný súd Bratislava V ho v júni tohto roka odsúdil na osemročné väzenie so zaradením v prvej nápravnovýchovnej skupine. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Nie je jediný

Dlhoročný obchodník na burze, ktorý si neželal zverejniť meno, upozorňuje, že spadnúť do straty nie je nič nezvyčajné. „Je to extrémne riskantný biznis a je skutočná samovražda sľubovať vysoké výnosy."

"Čo viem, tak v jeho spoločnosti sa obchodovalo nonstop, dokonca pracovali na zmeny, aj v noci. Jeho ľudia obchodovali bez zábran. Jednoducho si myslel, že keď robí obchodníka s cennými papiermi v čase, keď v tomto biznise bola u nás akoby diera, tak sa uchytí a uspeje.“

Náš zdroj naznačuje aj možné príčiny krachu. Spoločnosť vraj kúpila dubióznu, čiže neistú pohľadávku s tým, že ju chcela zobchodovať ako stopercentnú. „Navyše, pohľadávka sa údajne už štyridsať rokov neobchodovala, takže to bola jednoducho zlá investícia. Je to niečo podobné, ako keby ste mali grécke dlhopisy, ktoré sa nakoniec zobchodovali za tridsaťpäť percent svojej ceny,“ dodáva.

Náš zdroj pripomína, že i dnes existujú obchodníci, ktorí sa snažia zohnať potrebný kapitál pôžičkami alebo inak, aby mohli obchodovať na burzách. „Môže sa stať, že niekto osloví päť-desať alebo aj štyridsať ľudí ochotných investovať a môže obchodovať. Ak riskuje, je reálne, že skrachuje a ľudia svoje peniaze nikdy neuvidia,“ uzatvára.

VIDEO Plus 7 Dní