Tip na článok
Hotel Galéria: Nielen bratislavská, dnes už aj svetová rarita.

Strach a hrôza slovenského hotela: Najškaredší objekt vo svojej kategórii vám vyrazí dych!

To, že jeho hotel je najohyzdnejší, sa Karol Beláň dozvedel od nás!

Galéria k článku (7 fotografií )
Meditačná pyramída: Aj keď v nej spia ôsmi, každý má vraj svoje súkromie.
Vzor: Beláň priznáva, že sa inšpiroval viedenským Hundertwasserhausom.
Kaviaren: Clovek má pocit, že si prišiel dat kávu s maliarmi.

Najškaredší! Dokonca taký nepekný, že sa zaradil medzi 24 najohavnejších, ohyzdných, mrzkých, ohavných hotelov sveta. Toľko synonymických prívlastkov? Ponúka ich výkladový slovník, keď si doň zadáte anglické slovo ugly. A presne toto slovo použili britské noviny Telegraph v súvislosti s bratislavským hotelom Galéria a ešte uviedli, že „vyzerá, ako keby ho staval Gaudího menej talentovaný brat“! Nuž a tak sa Bratislava ocitla medzi mestami ako Madrid, Singapur alebo krajinami ako Vietnam, Malajzia, Čile, Macao. A spolu s nami sú tam Severokórejčania so svojím stopäťposchodovým nikdy nedostavaným hotelom Ryugyong, ktorý má tvar pyramídy. Zaslúžil si to hotel Galéria?

Osem Španielov v meditačnej pyramíde

To, že je originálny, mu nikto uprieť nemôže. Galéria pútala pozornosť, odkedy ju nad bratislavskou hlavnou železničnou stanicou v deväťdesiatych rokoch postavili. Vtedy sa volala Spirit a zaujímali sa o ňu aj médiá. Niektorí chválili, iní hanili, ale ľahostajným nenechal hotel nikoho. On je vlastne neopísateľný hotel. Človeku chýbajú slová. Aj čo je rovné, vyzerá ako krivé, z množstva okrasných prvkov sa človeku zakrúti hlava a nedokážete povedať ani to, aká farba na jeho fasáde prevláda. Ružová? Zelenkavá? Plavá? To, čo má navrchu, by mohlo byť aj oko, aj vážka, ale nemusí to byť ani jedno.

„Vymaniť sa z klišé, ktoré formuje vedomie človeka, keď jeho rozum a logika nemajú vzor a musia si stvoriť kúsok seba samého,“ týmito slovami charakterizoval dôvod, prečo hotel vyzerá, ako vyzerá, jeho staviteľ Karol Beláň. Pripúšťa, že ho inšpirovali viedenské budovy Hundertwasserhaus, ale konkrétnou myšlienkou bolo „osvojiť si vnímanie a uplatňovanie priestoru ako súčasť seba samého“. Ako vraví, už od začiatku mal veľa zahraničných recenzií od návštevníkov, zväčša kladných, ďakovali mu. Dnešnou najčastejšou klientelou hotela sú podľa jeho slov rodičia s deťmi alebo takí hostia, ktorí hľadajú životnú filozofiu. Napríklad sedemdesiatpäťročný muž zo Škótska, ktorý už roky chodieva nielen do Bratislavy, ale vždy do toho istého hotela. Rovnako dobre to môžu byť skupinky študentov ako práve osem Španielov.

Dorazili aj so svojím pedagógom profesorom architektúry a hotel Galéria sa stal ich študijným materiálom. Práve pre nich sme sa nemohli pozrieť do „meditačnej pyramídy“, lebo je údajne ťažké nazvať ju izbou, a napriek tomu, že v nej spali všetci spolu, každý mal vraj svoje súkromie. Koľko izieb hotel vlastne má? Najskôr sme počuli, že devätnásť, a čoskoro by ich malo byť dvadsaťjeden, ale Karol Beláň tvrdí, že ich bude menej, takých šestnásť. Tak či onak, v bratislavskej drahote je hotel Galéria príjemným osviežením. Cena 32 eur za nocľah na osobu a ešte sa znižujúca s počtom pribúdajúcich nocí, je naozaj prijateľná. Napriek tomu, ako hovorí autor projektu: „Cez leto niečo nasporíme, cez zimu minieme. Ale obnovili sme fasádu a s obnovou pokračujeme v interiéri."

Bicykel nesmie chýbať: V kaviarni medzi obrazmi ho neprehliadnete.
Bicykel nesmie chýbať: V kaviarni medzi obrazmi ho neprehliadnete.
TONY ŠTEFUNKO

Bicykel nesmie chýbať: V kaviarni medzi obrazmi ho neprehliadnete. Foto: TONY ŠTEFUNKO

Hotel experiment

Kedysi hotel Spirit, duch, dnes hotel Galéria a zvonka aj nápis Motýlí svet. Tomuto názvu vďačí za svoju kaviareň, ktorá vyzerá ako maliarsky ateliér a čo je naozaj nezvyčajné, môžete si tu obraz namaľovať a ak zaplatíte za plátno a použité farby, je váš! „Od začiatku sa usilujeme vytvoriť motivačné prostredie. Celý hotel je experiment, spojenie kvality zdravia, telesnej krásy, vytvorenie podmienok na spustenie procesu mladnutia prostredníctvom vedy a umenia,“ vysvetľuje. Abstrakcia. V tomto hoteli naozaj nie je nič ako všade inde. Dvere z kaviarne k toaletám? „Vytvárajú membránu medzi dvoma svetmi. Keby boli čierne a bol by na nich nakreslený čert, človek by za dvermi čakal čerta.“

Tieto však majú pestré farby, človek v nich nachádza podobenstvo s pestrofarebnou paletou maliara. A také sú aj obrazy. Kým sa zhovárame, sedíme pod obrazom Karola Beláňa s názvom Šťastie. Pokúšame sa nájsť motív, vo farbách hľadáme niečo, čo by sme poznali, čo by sme vedeli pomenovať. „Tieto obrazy sú len kompozíciou tvarov a farieb,“ hovorí. „Majú človeku pomôcť vymaniť sa z otroctva myšlienok.“ Aj keď to nedokážeme a na jednom obraze vidíme hlavu papagája, dozvieme sa, že to určite hlava papagája nie je. Čo je však autor projektu hotela, Karol Beláň. Maliar? Odpoveď znie - nie. Keď je autorom projektu, je architekt? Odpoveď znie opäť - nie. Tak teda filozof? „Nie. Najskôr by som sa považoval za výskumníka.“

Lavička pre fajčiarov: Skrytá za domom, ale aj tak hýri farbami.
Lavička pre fajčiarov: Skrytá za domom, ale aj tak hýri farbami.
TONY ŠTEFUNKO

Lavička pre fajčiarov: Skrytá za domom, ale aj tak hýri farbami. Foto: TONY ŠTEFUNKO

Predbehol Sagradu Familiu

Listujeme recenzie návštevníkov hotela na internete. Lilit Khalatyan tvrdí, že je to jeden z najčudnejších hotelov sveta a že je to určite bratislavská rarita. „Hotel je orientovaný na umenie a pestovanie zdravia a krásy. Je zaradený v zozname najunikátnejších stavieb sveta,“ píše sa na hotelovej internetovej stránke. Keď prekliknete, zistíte, že sa umiestnil na 45. mieste a prebehol dokonca Gaudího Sagradu Familiu v Barcelone, ktorá je, mimochodom, v tomto zozname až päťdesiata šiesta! „Klienti majú možnosť vyskúšať si na vlastnej koži relaxačné pôsobenie moderných abstraktných obrazov priamo v izbe, ktoré boli vybrané na základe pozitívneho pôsobenia na ľudské podvedomie. Obrazy v izbách optimálne pôsobia so zámerom uplatniť silu moderného umenia,“ konštatuje sa na stránke ďalej.

A ako ho hodnotia návštevníci? „Krásny hotel, ktorý nadchne všetkých, čo majú radi umenie. Super personál, skvelé raňajky, každá izba má svoj vlastný štýl.“ Alebo: „Keď si objednám a dopredu zaplatím 38 eur za jednolôžkovú izbu a namiesto toho ma ubytujú v sedemlôžkovej izbe typu hostel, kde je zima a zamestnankyňa musí metlou postavená na najvyššej posteli zatvárať podkrovné okno. Izbu mi nemali za čo vymeniť, čo je vrchol, keď si objednám jedno lôžko. Čistota nula bodov a v celom ‚hoteli‘ je smrad od vifon polievky. Najhoršie ubytovanie, aké som kedy videla.... A je smiešne nazývať toto hotelom.“

Meditačná pyramída: Aj keď v nej spia ôsmi, každý má vraj svoje súkromie.
Meditačná pyramída: Aj keď v nej spia ôsmi, každý má vraj svoje súkromie.
Internet

Meditačná pyramída: Aj keď v nej spia ôsmi, každý má vraj svoje súkromie. Foto: Internet

Alebo: „Nič horšie som nezažila. Od umenia to má ďaleko.“ Alebo: „Dizajnový hotel nielen zvonku, ale aj vnútorné detaily. Personál s veľmi príjemným a ľudským prístupom. Bol som veľmi spokojný.“ Alebo: „Matrac už mal byť na dôchodku.“ Čo sa jednému páči, to sa druhému páčiť nemusí. Inými slovami, proti gustu žiaden dišputát. Čo nás však naozaj prekvapilo, bol oznam nalepený pri vchodových dverách: „Poradňa pre príslušníkov Policajného zboru pri odstraňovaní príčin zdravotných problémov. Zľava 20 percent pri výbere celého komplexu vitamínov.“ To sme už naozaj nepochopili.

VIDEO Plus 7 Dní