Počas dnešného rokovania vlády sa na pozvanie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) zúčastnili aj zástupcovia nespokojných farmárov z celého Slovenska, ktorí už včera dorazili do Bratislavy na niekoľkodňový protest. Ten skritizovala šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Po rokovaní vlády s farmármi došlo dnes popoludní k protestnému zablokovaniu ťahu na most SNP.

Pobrali im doklady

Farmári po stretnutí s predstaviteľmi vlády nie sú spokojní s tým, že vládni predstavitelia neprijali ich požiadavky. Traktormi následne zablokovali Staromestskú ulicu, ktorá vedie na Most SNP. „Máme toho dosť!“ kričali. Krátko pred pol štvrtou protestujúci farmári uvoľnili jazdný pruh v oboch smeroch. Policajné zložky sa snažili presvedčiť protestujúcich farmárov, aby sa stiahli z vozovky, no farmári tento postoj momentálne odmietajú. Aj to bol dôvod, prečo im teda policajti na Hodžovom námestí údajne odobrali doklady. Reakciou na to malo byť zablokovanie mostu SNP, ktoré trvalo asi hodinu.

Trestné oznámenie

Predstavitelia nespokojných farmárov, ktorí prišli na poľnohospodárskych strojoch do Bratislavy, zvažujú podanie trestného oznámenia na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS). Oznámil to Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov po rokovaní vlády, na ktoré bola premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) pozvaná niekoľkočlenná delegácia protestujúcich farmárov.

Sklamanie

Delegácia farmárov bola zo stretnutia s členmi vlády sklamaná. Jediným praktickým a reálnym opatrením bol podľa Magdoška návrh ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), že bude zriadená tzv. policajná envirokobra , ktorá by mala mať sto vyšetrovateľov pôsobiacich v každom krajskom meste. "Dohodli sme sa na mesačných návštevách. Toto hodnotím ako jediné plus z dnešného stretnutia," oznámil Magdoško. Za pozitívne opatrenie Magdoško považuje aj projekt prisľúbených pozemkových úprav. "V ostatných veciach sme sa zatiaľ nezhodli,“ dodal.

Vyhlásená vojna?

"Musím povedať, že ako podpredsedníčka vlády, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako členka SNS si nemyslím, že na zasadnutie vlády by mali chodiť takíto ľudia. Je, samozrejme, legitímne právo pána premiéra zavolať na rokovanie vlády kohokoľvek, ale z môjho pohľadu sú prizvaní ľudia, ktorí sú prepojení na kriminálne prostredie," povedala pred stredajším rokovaním vlády Matečná. "Považujeme to za absurdné. Budeme pre tieto vyjadrenia zvažovať podanie trestného oznámenia na pani ministerku Matečnú," vyjadril sa zasa Patrik Magdoško. Farmári zhromaždení na proteste na brehu Dunaja v Bratislave sa podľa jeho slov idú poradiť, aký ďalší postup zaujmú.