Tip na článok
Narodeniny s duchom? Počas oslavy sa záchranárom podarilo nafotiť tajomnú tvár.

Straší v Troch vežiach? Bratislavčana vydesil duch na fotke

Patrí tvár zo záberu v jednej z bratislavských budov niekomu, kto na tomto mieste zahynul?

Fascinujú nás už celé tisícročia. Nehmotné bytosti zo sveta neživých. Duchovia. Energia, ktorá vraj zostáva po zosnulom človeku. Či už v ich existenciu veríte, alebo nie, občas sa objavia správy o pobyte priesvitných postáv v našom svete, ktoré sa dokonca podarilo zachytiť aj na fotografii. Nemusíme chodiť ďaleko. Na internetových stránkach aj veľa našincov rieši duchárske záhady a hľadá niekoho, kto by im vedel pomôcť. Nám sa dostala do rúk fotografia s tajomnou bledou tvárou v pozadí, ktorú sme dali posúdiť odborníkovi na túto problematiku Angličanovi Edwardovi O’Toolovi.

Oslava s duchom

„V decembri som oslavoval tridsiate druhé narodeniny v byte v Troch vežiach,“ hovorí rodák zo Sniny, ktorý sa pred desiatimi rokmi usadil v Bratislave. „V čase, keď vznikla táto snímka, väčšina hostí fajčila na terase. V byte sme zostali nanajvýš traja, žiadna žena a fotili sme sa mobilom,“ opisuje okolnosti.

Keď si Štefan po mesiaci s kamarátmi prezeral fotky v mobile, zamrazilo ho. Na jednej z nich sa pri kuchynskej linke vznáša neznáma postava, presnejšie, objavila sa tam tajomná tvár. Na prvý pohľad skôr ženská. „Boli sme zmätení, normálne som mal zimomriavky,“ priznáva. Ten obraz bol natoľko zvláštny, že začal uvažovať o duchovi.

Štefan síce strach nemá, ale tak ako ďalší ľudia, ktorí sa s neznámym javom stretnú, má mnoho otázok. Pracuje ako záchranár a neraz stál zoči-voči smrti. „Bol som pri mnohých ľuďoch, ktorí zomreli,“ dodáva. S kamarátmi mu však napadla aj ďalšia súvislosť - pred pár rokmi sa multifunkčný komplex Tri veže na Bajkalskej ulici stal dejiskom tragických udalostí.

Zakliate miesta

V predstavách ľudí sa prítomnosť duchov často spája práve s miestami úmrtia. Ako príklad poslúži niekoľko správ, ktoré posledné roky obleteli svet. V roku 2009 turista Christopher Aitchison na škótskom hrade Tantallon odfotil záhadnú postavu v dobovom kostýme zo 14. storočia. Odborníci vylúčili akékoľvek manipulácie s obrázkom. Niektorí ľudia sa domnievajú, že ide o škótskeho kráľa Jamesa V., ktorý bol na hrade väznený.

O tri roky neskôr spôsobila rozruch fotografia Jonathana Currana z írskeho mestečka Galway. Urobil sériu 13 fotografií, ale len na jednom zábere bolo vidieť ženskú postavu, ktorej vzhľad pripomína mníšku z 19. storočia. Miestny historik William Henry potvrdil, že z tejto oblasti pochádza veľa príbehov o zjavovaní Bielej panej.

Vlani zase John Gore z Cheltenhamu pri fotení svojho domáceho miláčika zachytil záhadnú postavu, ktorá sa podobala na dieťa. Susedka im povedala, že v dome, do ktorého sa John s manželkou nasťahovali, zomrelo pred pár rokmi dieťa na syndróm náhleho úmrtia. Keďže však išlo o bábätko, táto informácia s duchom staršieho dieťaťa na fotografii príliš nekorešponduje. John si však z toho ťažkú hlavu nerobí a vraj si už s manželkou zvykli na nezvyčajné zvuky v dome a nečakané prepínanie kanálov.

Patria sem aj bratislavské Tri veže. V decembri 2007, keď sa komplex začal stavať, zahynul po páde zo siedmeho poschodia 17-ročný Marek. Nikto nevedel vysvetliť, čo vlastne chlapec vo výške asi dvadsať metrov robil. O rok neskôr robotníka Pavla z Jasenice v 50-metrovej výške ovalila železná tyč. Ďalší stavbár padal šesť metrov vo výťahovej šachte. Obaja však smrti o vlások unikli. A aby toho nebolo málo, v auguste 2011 moderný komplex zažil prestrelku ako z amerického filmu. Na Albánca sediaceho v tamojšej kaviarni strieľal Usman Asuchanov, ktorý vzápätí ušiel. Jeho obeť v nemocnici skonala.

Lovec duchov

„Bez toho, aby som zažil túto scénu, je ťažké odhaliť alebo dokázať, či ide skutočne o ducha,“ priznáva Edward O’Toole, anglický spisovateľ a okultista, ktorý sa usadil na Slovensku. Potvrdením tajomného úkazu na Štefanovej fotke podľa jeho slov je umiestnenie strašidelnej tváre.

„Určite nie je na takom mieste, kde by som čakal, že bude, ak by išlo o podvod. V prospech ducha hovorí aj to, že tvár je oveľa belšia než okolie a čiastočne priesvitná,“ vymenúva. Na druhej strane si však na snímke všimol pohyb, ktorý by mohla spôsobiť dlhá expozícia. „Znamenalo by to, že tajomná tvár je v skutočnosti osoba, ktorá rýchlo vystúpila zo záberu - či už úmyselne, alebo neúmyselne.“

Edwardovi sa fotografi a páči. „Zaradil by som ju do kategórie neznáme.“ Vychýrenému lovcovi duchov, ktorý sa snaží vylúčiť akékoľvek manipulovanie s obrazovým či so zvukovým záznamom, sa už niekoľkokrát podarilo ducha zachytiť. „V mojej zbierke je foto grafi a tváre ducha ženy, muža a dve nie ľudské duše,“ dodáva.

Edward O’Toole, anglický spisovateľ a okultista nevylučuje, že na Štefanovej fotke je naozaj zachytený duch. Foto: Peter Šimončík

Strašidelné fotenie

Edward tvrdí, že fotografovanie duchov je staré ako fotografia sama. „Existujú veci, ktoré môže zachytiť práve fotoaparát a nie oko s jeho extrémne obmedzeným spektrom. Z viktoriánskeho obdobia pochádza metóda fotenia duchov pomocou dvoch zrkadiel. Jedno postavíte pred seba, druhé za seba,“ opisuje. Na zrkadlo pred vami svietite sivým svetlom. Svoje šance na úspešný úlovok zvýšite aj použitím infračerveného alebo ultrafialového svetla. Samozrejme, všetko musí prebiehať na nejakom strašidelnom mieste.

Anglický lovec duchov však pripomína: „Musím vás varovať - mohlo by vás poriadne vydesiť a spôsobiť vám šok, keď na monitore fotoaparátu zistíte, že nie ste sami...“

Do fotky nezasahujte!

Napriek fantastickým správam väčšina ľudí o pravosti fotografií s duchmi pochybuje. Aj v súvislosti so Štefanovou snímkou vyhotovenou mobilom existuje niekoľko nejasností. „Je to veľmi nekvalitná fotografia, a preto je ťažké posúdiť, či bola, alebo nebola upravovaná. Fotografiu zmenšovali a uložili do iného formátu,“ vyčítal zo snímky odborník na úpravu fotografi í René Klč, ktorý si nad tajomnou tvárou všimol aj zvláštny tieň, ktorý by tam nemal byť.

Posúdiť, ako mohol úkaz na fotografii vzniknúť, je takmer nemožné. „Ak chce niekto zistiť, či sa mu podarilo zachytiť niečo nezvyčajné, musí ponechať súbory priamo v zdroji, napríklad na pamäťovej karte. Inak sa údaje o fotke stratia a vtedy je ťažké z nej niečo vyčítať.“ V budúcnosti bude čoraz ťažšie dokazovať hodnovernosť snímok zhotovených mobilnými aparátmi. Populárne aplikácie totiž ponúkajú veľa možností, ako do fotografií zasahovať a vytvárať fi lmové triky priamo v mobiloch.

VIDEO Plus 7 Dní