Ide o prvoaprílový žart? Pýtali sa niektorí ľudia, keď zočili začiatkom mesiaca v online ponuke kníhkupectiev pripravovaný knižný debut Štefana Harabina. Muž, ktorý prežil „atentát“ lampou, aktívny konšpiračný publicista, videobloger, potenciálny kandidát vo voľbách hlavy štátu a sudca Najvyššieho súdu zaútočil na slovenskú literárnu scénu.

Štefan „Lincoln“ Harabin

Radového čitateľa, ktorý na čerstvú knižnú novinku narazí, najskôr zaujme štylizovaná obálka, na ktorej vidíme ikonickú sochu Abrahama Lincolna vo Washingtone. Namiesto amerického prezidenta však na nás zadumane hľadí Harabin. Prečo sa expolitik pasuje do roly otca zakladateľa amerického národa? „Zamyslite sa nad tým,“ rozkáže nám počas telefonického rozhovoru sudca so záhadným tónom v hlase. Po pár sekundách s neodmysliteľnými dramatickými pauzami rozsekávajúcimi vety pokračuje. „Autorom obálky nie som ja, som autorom textu. Knižka má názov Súdnosť, všetko sa o nej dozviete po jej vydaní a prečítaní,“ odpovedá s klasickou harabinovskou vyhýbavosťou.

Literát: Harabin sa na obálke svojej knihy štylizuje do úlohy amerického prezidenta Abrahama Lincolna.
Literát: Harabin sa na obálke svojej knihy štylizuje do úlohy amerického prezidenta Abrahama Lincolna.
Zdroj: screenshot

Kniha Súdnosť uzrie svetlo sveta v polovici apríla. Záhadné je aj tajomné vydavateľstvo Amium, ktoré má titul na rováši. Spoločnosť s rovnakým názvom sa podľa Obchodného registra zameriava na poskytovanie počítačových služieb, ale aj na vydavateľskú činnosť. Štatutárom firmy je istý Milan Turek. Osoba pod rovnakým menom má na starosti iniciatívu Harabin na Hrad, ktorá sa trasie od nedočkavosti, aby sa sudca stal hlavou štátu. Samotný Turek na otázky, či zápisky „slovenského Lincolna“ vydal a najmä prečo, neodpovedal.

Mimo reality

Podľa prezidenta Klubu reklamných agentúr Slovenska a špecialistu na marketing Róberta Slováka je Harabinova obálková analógia krok vedľa. „Samého seba zobrazovať ako sochu, pamätník a symbol spravodlivosti mi pripadá prehnané. Harabin stráca kontakt s realitou a má posunuté sebahodnotenie. Výsledkom toho je, že sa ľudia nesmejú s ním, ale na ňom,“ podčiarkuje odborník na reklamu.

Zároveň dodáva, že Harabinovi vizuálne huncútstvo nepriláka nových podporovateľov. „Som presvedčený o tom, že takouto komunikáciou nezíska nových fanúšikov či čitateľov, skôr naopak, ešte aj tých, ktorých má, môže postupne strácať,“ zaklincoval Slovák bez servítky.

Štefan Harabin má podľa informácií médií chtíč stať sa slovenským prezidentom
Štefan Harabin má podľa informácií médií chtíč stať sa slovenským prezidentom
Zdroj: SITA

Podľa politológa Tomáša Koziaka Harabin odštartoval sezónu naháňania hlasov vo voľbách o hlavu štátu. Práve o Harabinovi ako kandidátovi na prezidenta sa špekuluje čoraz častejšie. „Skrátka, hrá na svoju skupinu voličov, ktorá toto dokáže akceptovať, stráviť a môže sa jej to páčiť,“ zhodnotil politológ.

Štefan, to myslíš vážne?

Za osobitnú pozornosť stojí aj anotácia, ktorá svieti na internetových obchodoch vedľa obálky s Harabinom v prezidentskej póze. V nej zaznieva otázka, prečo je Harabin, človek, ktorý otvorene tvrdí, že naňho bol spáchaný atentát lampou, považovaný za kontroverzného sudcu. „Čo je však rozporuplné na tomto rodákovi spod Tatier? Vari to, že nekompromisne stojí za autoritou sudcovského sta­­vu, alebo to, že rovnako nekompromisne odhaľuje klamárov, podvodníkov, ľudí z vysokej politiky, za ktorými stoja kriminálne činy, ktoré nemá kto potrestať?“ pýtajú sa v patetickom duchu v texte ku knihe. Kvetnatá anotácia udrela do očí aj jednej zo sietí slovenských kníhkupectiev a zo svojej stránky ju stiahli. „S anotáciou sme sa naozaj nestotožňovali,“ vysvetľuje šéf kníhkupectva Michal Meško, prečo na internetových stránkach obchodu text ku knihe už nenájdeme. „Ak niekto o túto knihu bude mať záujem, tak si ju u nás bude môcť kúpiť, no nebudeme robiť žiadnu nadprácu,“ vysvetľuje Meško. Jeho kníhkupectvo sa voči autorom inklinujúcim ku konšpiračným teóriám jasne ohradzuje.