Tip na článok
A bude horšie: Premiérovi Robertovi Ficovi sa rozšafné míňanie eurofondov za prvej vlády vracia ako bumerang. Príde o peniaze na míňanie.

Stratené miliardy: Slovensko príde pri eurofondoch o obrovské peniaze

Väčšina veľkých, podľa ÚVO problémových, projektov za milióny eur sa začala realizovať ešte za prvej Ficovej vlády. Brusel pritlačil vládu, aby s rozkrádaním eurofondov niečo spravila.

Galéria k článku (7 fotografií )
Veľký problém: Košická nemocnica opravila urgentný príjem v rozpore so zákonom. Dokonca ju rieši aj Protimonopolný úrad. Všetky peniaze za rekonštrukciu musí vrátiť.
Duo: Zuzana Zvolenská a Pavol Paška, vľavo, otvárali opravenú nemocnicu v Košiciach. Už vtedy mohli tušiť, že nám ju Brusel nepreplatí pre účelový tender.
Nestihnú: Odborník na eurofondy Ján Rudolf je presvedčený, že prídeme najmenej o dve miliardy eur. Aj pre chybovosť sa nestihnú vyčerpať.

Európska komisia dotlačila Slovensko pri eurofondoch k väčšej poctivosti - a výsledkom je strata stoviek miliónov eur. Podľa analytika Jána Rudolfa ku koncu roka príde Slovensko o pol druha až dve miliardy eur. To je na ilustráciu toľko peňazí, že by sa z nich dala aj s rezervou dokončiť diaľnica D1 do Košíc a ešte by zostalo aj na novú nemocnicu.

Tieto peniaze však prepadnú ako nevyčerpané alebo ich budeme musieť pre porušenie zákonov vrátiť. Iba za druhý polrok 2014 musí Slovensko vrátiť sto miliónov eur pre zlé čerpanie eurofondov.

Slovákom sa neverí

Pred dvomi rokmi si Brusel posvietil na čerpanie eurofondov vládou Roberta Fica. Výsledkom hĺbkového auditu bolo, že Slovákom sa pri eurofondoch jednoducho nedá veriť. Keď sa totiž bruselskí audítori pozreli na náhodne vybrané projekty, našli hrubé obchádzanie zákonov, plytvanie peniazmi či dohadzovanie zákaziek kamarátom, ktoré slovenskí kontrolóri mali zachytiť a projekty nepreplatiť.

No slovenská kontrola ostala hluchá a slepá a peniaze sa vyplatili. Brusel poslal sériu tvrdých listov, v ktorých požadoval od vlády, aby si doma spravila poriadok.

Na niekoľko mesiacov zastavila preplácanie eurofondov. Ministerstvo financií pod tlakom nariadilo, aby sa kontroly robili poctivejšie. A výsledkom je strata ďalších miliónov eur. Alebo z iného pohľadu - záchrana pred rozkradnutím.

Čítajte viac:

Počiatek sa na peniaze z Bruselu vykašľal. Opravu trate zatiahneme my

Pat a Mat Richter

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa pustil do prísnejšieho hodnotenia verejných súťaží pri eurofondoch. Správu o kontrolách predkladá každého pol roka vláde Roberta Fica, nie je to vôbec veselé čítanie. Iba za druhý polrok 2014 našli kontrolóri chybných 430 projektov a celkovo nariadili vrátiť do Bruselu viac ako sto miliónov eur.

Rekordérom v chybovosti je ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorému šéfuje Ján Richter (Smer). Tam kontrolóri dodatočne našli, že až sedem z desiatich projektov bolo chybných! A v peniazoch to vyzerá ešte horšie.

Až 91 percent peňazí minuli v chybných projektoch. Ak ste teda boli na nejakom rekvalifikačnom kurze, školení alebo v chránenej dielni spolufinancovaných z eurofondov, takmer na sto percent bol pri nich porušený zákon a peniaze sa pravdepodobne rozkotúľali inam, ako mali.

Zlaté školenia

V štyroch prípadoch v Richterovom rezorte po kontrolóroch nabehli aj policajti. Správa ÚVO konštatuje, že sa vedie trestné konanie. Týka sa to projektov vzdelávania zamestnancov SAD LIORBUS z Liptovského Mikuláša, vzdelávania v obci Kolačkov, podpory zamestnanosti v Hoteli Mikado v Nitre a projektu združenia Vzdelávanie a Európa.

Vo všetkých prípadoch ide o projekty za sumy od 300- do 800-tisíc eur. Napríklad v prípade vzdelávania zamestnancov SAD LIORBUS malo dvojdňové manažérske školenie šestnásť ľudí. Celkovo stálo neuveriteľných 76 800 eur, teda dvojdňový kurz stál na jedného pracovníka 4 800 eur.

Za dva dni tak školiaca firma za jedného človeka dostala toľko peňazí, ako vysoká škola dostáva za študenta za celý rok! Kontrolóri zistili, že SAD vybrala školiacu firmu v rozpore so zákonom a diskriminačne.

Navyše jednotlivé spoločnosti v súťaži pravdepodobne koordinovali svoje ponuky, takže o žiadnu súťaž nešlo. Pre zaujímavosť jedna perla, ako „transparentne“ sa u nás robí verejná súťaž o európske peniaze.

Kontrolóri konštatujú: „Overovaním bolo zistené, že v rámci jedného obstarávania zákazky s nízkou hodnotou všetci uchádzači predložili výpis z Obchodného registra potvrdený tým istým notárom v rozmedzí jednej minúty. Pri dvoch uchádzačoch bol výpis vydaný až po predložení ponuky.

Dvaja uchádzači nesplnili formálne podmienky účasti, keďže doklad o oprávnení podnikať bol vystavený až po predložení ponuky. Z uvedeného vyplýva, že existuje podozrenie z koordinácie postupu uchádzačov v rámci prieskumu trhu.“

Vraj to nie zlé

Sedem chybných projektov z desiatich je dosť zlé číslo. Chybovosť pri iných ministerstvách sa pritom pohybuje od päť do dvadsať percent. Ministerstvo práce s číslami vyzerajúcimi hrozivo však nesúhlasí a má svoje vysvetlenie. Podľa hovorcu Michala Stušku vyzerajú horšie, ako to naozaj je.

„V tabuľke sú údaje len za také kontroly, kde bol vystavený záznam z administratívnej kontroly. A záznam sa vyhotovil iba pri chybných projektoch,“ uviedol Stuška.

Takže podľa ministerstva sa do štatistiky nedostali bezchybné projekty, preto číslo vyzerá hrozivo. Aj keď zdravý rozum hovorí, že v takom prípade by mala byť chybovosť sto percent.

„V druhej polovici roka 2014 prebiehala najmä tretia etapa spätného overovania verejných obstarávaní,“ dodal ďalší dôvod hovorca Stuška. Tretia etapa je, inými slovami, kontrola po tlaku z Bruselu.

Tých 71 percent chybných projektov predtým bez problémov prešlo cez priebežnú kontrolu a peniaze boli vyplatené, čo sa nikdy nemalo stať. Až po pohrození z Európskej únie sa veľké peniaze vrátia späť. Pravdepodobne prepadnú, no aspoň sa nerozkradnú.

Stuška zároveň pripomína, že problémové projekty sú najmä v réžii miest a obcí alebo súkromných spoločností, preto za ne ministerstvo nezodpovedá. Lenže podľa zákonov je ministerstvo riadiacim orgánom operačného programu a má jednotlivé projekty kontrolovať priebežne.

Aj ministerstvá

No nielen samosprávy a firmy majú maslo na hlave, zopár hlbokých zárezov nechali kontrolóri aj na samotných ministerstvách. Ukážkové je ministerstvo dopravy, ktoré rozdeľuje miliardy na diaľnice a železnice. Projekt za dvadsať miliónov eur na informovanie verejnosti cez reklamy o úspešnom stavaní diaľnic ešte z roku 2009 Brusel pôvodne odmietol preplatiť.

Podľa kontrolórov ministerstvo dopravy, ktoré udelilo dotáciu samo sebe, minulo peniaze v rozpore so zákonom. Nakoniec po sérii vyjednávaní nastala „korekcia“, teda vrátená suma klesla z 20 na 2,4 milióna eur. I tak je to jedna z najväčších korekcií za minulý polrok.

Problémové veľké projekty má ministerstvo vnútra, zdravotníctva, ale i samosprávne kraje a štátom riadené fakultné nemocnice. Ukážkovo chybné projekty a ako cez kopirák sú v Prešove a Košiciach.

Napríklad v Nemocnici L. Pasteura v Košiciach pri rekonštrukcii urgentného príjmu podľa kontrolórov spojili v tendri nespojiteľné, a tým vylúčili potenciálnych záujemcov, aby im na konci ostala iba správna firma. Navyše súťaž na rekonštrukciu košickej nemocnice rieši Protimonopolný úrad.

„Vzhľadom na skutočnosť, že Protimonopolný úrad začal v priebehu výkonu vládneho auditu preverovať možnú kartelovú dohodu pri výstavbe urgentného príjmu, považuje audítorská skupina sto percent výdavkov za neoprávnené,“ píšu vládni kontrolóri vo svojej správe. Takže otázka znie - ak nezaplatí rekonštrukciu nemocnice Brusel, kto to zatiahne? Odpoveď je veľmi jednoduchá. My všetci.

Nestíhame

Nájdené chyby nie sú jediným problémom vlády Roberta Fica s eurofondmi. Podľa analytika Jána Rudolfa ani len nestíhame vyčerpať všetky peniaze.

„Na roky 2007 až 2013 s možnosťou čerpania do konca roka 2015 sme dostali 13,5 miliardy eur, no k dnešnému dňu máme nevyčerpaných ešte 4,5 miliardy eur, čo je asi 35 percent,“ tvrdí Rudolf.

Ako dodáva, ani keby sa vláda rozkrájala, nestihne to vyčerpať. „Sedem rokov trvalo vyčerpať 65 percent a teraz za 170 pracovných dní minú zvyšných 35 percent? Nezmysel. Už aj vzhľadom na zákonné lehoty vo verejnom obstarávaní sa to nedá stihnúť,“ dodáva Rudolf.

Podľa neho je Slovensko navyše pre problémy s korupciou a so zlým čerpaním pod drobnohľadom Bruselu, preto sa všetky projekty musia robiť poriadne, čo aj dlhšie trvá.

„Tlak z Bruselu bol enormný. A výsledky sa ukazujú. Zrazu aj slovenskí kontrolóri vidia mnohé nedostatky, ktoré predtým prehliadali alebo skôr museli prehliadať,“ uzatvára Rudolf.

Bumerang

Väčšina veľkých, podľa ÚVO problémových, projektov za milióny eur sa začala realizovať ešte za prvej Ficovej vlády. Brusel však pritlačil vládu, aby s rozkrádaním eurofondov niečo spravila.

Minister financií Peter Kažimír musel Európsku komisiu presvedčiť, že to myslíme s kontrolou úprimne, aby nám eurofondy odblokovali. To sa aj stalo, ale kontroly sú oveľa prísnejšie.

A tak sa zisťuje čoraz viac a viac problémov a chýb, za ktoré slovenský štátny rozpočet tvrdo platí. Rozšafné čerpanie eurofondov v prvej Ficovej vláde sa vrátilo cez Brusel rok pred voľbami ako poriadne ťažký bumerang.

VIDEO Plus 7 Dní