Tip na článok
Oáza: V seneckom bordeli, na snímke z roku 2009, si policajní kukláči privyrábali ako bodygardi prostitútok. Teraz čelia obžalobe z kupliarstva.

Strážili masérky: Bývalých kukláčov obžalovali z kupliarstva

Kukláči, ktorí mali vo voľnom čase ochraňovať prostitútky v bordeli, si vraj svedomito plnili svoje povinnosti.

Galéria k článku (4 fotografie )
Mal aj vydierať: Exkukláč Peter S., druhý sprava, je obžalovaný nielen z kupliarstva, ale tiež z vydierania bývalého kolegu.
Chcel len poriadok: Peter K., vpravo, senátu vysvetľoval, že medzi kukláčmi bol najlepší a nadriadení ho často odmeňovali.
Prišli aj dievčatá: Na súde boli štyri zo štrnástich predvolaných.

Za dobrotu na žobrotu, žiadalo sa povzdychnúť si pri sledovaní procesu so siedmimi bývalými kukláčmi, ktorých postavili pred súd pre kupliarstvo. Spolu s ďalšími štyrmi osobami mali podľa obžaloby v rokoch 2008 až 2009 pracovať v známom seneckom bordeli ako bodygardi. Samozrejme, nie počas policajnej služby, ale v čase služobného voľna.

A hoci vyšetrovacie orgány tvrdia, že táto ich mimopracovná a celkom slušne platená aktivita vykazuje jasné znaky porušovania zákona, expolicajti obvinenia ostro odmietli. Všetci svorne opakovali, že trestnú činnosť rozhodne nepáchali. Vždy si vraj iba svedomito a poctivo, tak ako im káže zákon, plnili povinnosti.

Prezradená akcia

Súdny proces s bývalými mužmi zákona sa začal takmer štyri roky po prepuknutí kauzy. K zatknutiu podozrivých došlo v noci z 18. na 19. júna 2009, keď komando ozbrojených policajtov vtrhlo do bordelu Oáza v Senci. Priamo na mieste činu plánovali zatknúť nielen „civilných“ zamestnancov salóna, ale i svojich brigádujúcich kolegov. Neboli však úspešní. Ako na potvoru mali bodygardi práve v tú noc voľno.

Neskôr sa však ukázalo, že nešlo o náhodu. Akciu sa totiž nepodarilo utajiť. Z výpovedí dievčat napríklad vyplýva, že o razii sa šepkalo už na začiatku večera a z mobilných telefónov im kázali vymazať kontakty na ochrankárov, oficiálne policajtov. Konateľ spoločnosti prevádzkujúcej bordel sa ešte v tú noc vrátil z dovolenky v Chorvátsku, na ktorú odcestoval len pár hodín predtým. Doteraz asi nikto, teda okrem obžalovaných, celkom presne netuší, aké závažné dôkazy sa podarilo vyzradením akcie zlikvidovať.

Všetci podozriví vrátane policajtov, po ktorých si ich kolegovia napokon zašli domov, skončili vo vyšetrovacej väzbe a prokuratúra ich obžalovala z kupliarstva. Podľa jej názoru sa podarilo preukázať, že dievčatá poskytovali erotické služby za ceny pohybujúce sa od 84 do 135 eur, pričom štyridsať až päťdesiat percent zárobku odovzdávali ďalej. Muži sa tak mali organizovanou činnosťou obohatiť o 210-tisíc eur.

Mal aj vydierať: Exkukláč Peter S., druhý sprava, je obžalovaný nielen z kupliarstva, ale tiež z vydierania bývalého kolegu. Foto: Martin Domok

Neviniatka

Hneď na prvé pojednávanie, ktoré sa začalo pred pár dňami, sa na počudovanie dostavili všetci obžalovaní. Zo štrnástich bývalých pracovníčok erotického salónu však prišli vypovedať iba štyri. Advokáti sa následne pokúšali presvedčiť senát námietkou, že pojednávanie sa nemôže začať bez prítomnosti všetkých akože poškodených dievčat, no predsedajúci sudca ich snahu rýchlo stopol. Stručne a zrozumiteľne im vysvetlil, že v takom prípade by sa pojednávanie azda nikdy nezačalo. Napokon, len ustáliť adresy dievčat vraj trvalo pol roka.

Obhajcovia patriaci do advokátskej špičky, ktorej služby si nemôže dovoliť len tak hocikto, hneď na začiatku trvali na tom, aby sa svedkyne vyjadrili, či im činnosťou obžalovaných vznikla nejaká škoda. Prítomné uviedli, že sa necítia poškodené, čo môže mať vplyv na konečný verdikt senátu.

Potom dostali slovo obžalovaní, z ktorých sa ani jeden necíti vinný. Vraj vždy svedomito, poctivo a vzorne vykonávali svoju prácu, za ktorú bola väčšina z nich aj pravidelne odmeňovaná. Jeden z expolicajtov dokonca vysvetľoval, že bol najlepší z najlepších. O práci v bordeli expolicajti takticky pomlčali. Z vyjadrení niektorých však nebolo ťažké vyrozumieť, že za to, čo robili vo svojom voľne, peniaze rozhodne nebrali. Nepopreli teda, že dievčatá strážili, ale podľa všetkého to robili úplne zadarmo. Veď napokon išlo o bezpečnosť mladých žien a policajtom predsa priamo zo zákona vyplýva, že občanov musia chrániť aj mimo služby.

O tom, že dievčatá ponúkali v erotickom salóne sexuálne služby, čo náš právny systém zakazuje, zrejme vôbec netušili. Potom využili svoje právo a odmietli ďalej vypovedať.

Nezbedné dievčatá

O čosi viac prezradili prítomné dievčatá, ktoré otvorene priznali, že v erotickom salóne vykonávali prostitúciu. Robili tak napriek tomu, že pri nástupe sa zmluvne zaviazali neposkytovať zákazníkom sexuálne služby. Na otázku prokurátorky, prečo porušovali dohodnuté podmienky, všetky až na jednu uviedli, že taká zmluva sa podpisuje všade. Priznali tiež, že hoci v erotickom salóne pracovali ako masérky, ani jedna nemala masérsky kurz a nikto im nevysvetlil, čo táto činnosť znamená.

Počas výpovedí mladých žien bolo tiež zaujímavé počúvať, ako museli zamestnávateľovi každý mesiac odovzdávať potvrdenie od gynekológa, že sú v poriadku. Verejnosť prítomná na súde sa dozvedela aj to, že ak dievčatám došli ochranné pomôcky, teda kondómy, mohli si ich vyzdvihnúť v šuplíku pri bare. To je asi bežné všade, kde poskytujú masáže.

Svedkyne svojimi výpoveďami občas aj pobavili. Najmä keď odpovedali na zvedavé otázky advokátov, ktorých zaujímalo, čoho konkrétne sa zákazníci dočkali pri vybraných objednávkach. Dámy farbisto opisovali napríklad, ako používali vibrátory. Priblížili aj cenník služieb. Nuž a úplne čarovné boli, keď ich prokurátor vyzval, aby si obzreli mužov sediacich na lavici obžalovaných a ukázali na tých, ktorých poznajú. „Peťka, Miňka, Paľka... no skoro všetkých poznám,“ odvetilo jedno z dievčat a mužom venovalo plachý pohľad.

Ďalšie obvinenia

Kupliarstvo však nie je jediný trestný čin, z ktorého sú bývalí kukláči obžalovaní. Dvaja z nich čelia aj obžalobe z vydierania. Mali sa ho dopustiť tým, že plánovali rozbiť svojho kolegu na kašu, ak ich neprestane ohovárať. Počas pojednávania sa tak približovala aj atmosféra na jednotke Policajného pohotovostného útvaru, kde obžalovaní pôsobili.

Tí otvorene priznali, že ak tam aj robili poriadok, tak len preto, že chceli, aby útvar fungoval. Vraj nebolo predstaviteľné, aby počas ostrej akcie museli prehadzovať cez plot kolegu neschopného prekážku preskočiť. Skutočnosť, že tam občas niekto v rámci výcviku utrpel ťažký úraz, označili za samozrejmosť, s ktorou v rámci kontaktného športu treba rátať.

Ďalší dvaja z exkukláčov čelia okrem žaloby z kupliarstva aj obžalobe z nedovoleného ozbrojovania - počas zatýkania našli u nich značné množstvo nábojov. Jeden z nich sa vyhovoril, že byt, kde sa náboje našli, patril jeho rodičom a o munícii nič nevedel. Ďalší sa zas obhajoval, že náboje do služobnej skrinky, kde boli nájdené, uložil na pokyn nadriadeného. Pojednávanie s bývalými kukláčmi bude pokračovať v máji a verejnosť zrejme čaká ešte mnoho prekvapení.

Prepis rozhovoru "ochranky" Oázy z roku 2009

Polícia zachytila rozhovor dvoch kukláčov privyrábajúcich si v seneckej Oáze. Jeden z nich, súdiac podľa jeho slov, zistil, že do podniku prišiel vtedajší krajský policajný riaditeľ Pavel Brath a policajný pridelenec v Prahe Ľudovít Miháľ.

Milan: „No?“ Peter: „Ty k…t! Je tu aj Brath.“ Milan: „To myslíš vážne?!“ Peter: „Áno, teraz som šiel vonku, ty k…t. Fuj, ty k...t. Zahodil som minerálku a ušiel som von, ty k…t. Fúúúúj, kamarát, teraz kukám na Miháľa. Ty k…t! Dobre, pohoda. To je nič. Vieš, teraz vyliezol spoza rohu naje..ný aj druhý potkan. Ty, má tu auto, ty k…t!“ Milan: „Ma neser.“ Peter: „A poviem ti, že nemá tu šoféra a je na šalát. Dobré.“ Milan: „No tak pekne.“ Peter: „Bolo by treba poriešiť v rámci medzinárodných dohôd, potkan jeden. Ty k…t. Ledva som prchol.“Milan: „Čo ti je.e, ty k…t?“ Peter: „Myslíš, že by ma spoznal? Nespoznal, ne? Ale Brath by ma mohol spoznať, vieš.“ Milan: „Asi áno.“Peter: „Potkan jeden vy....ný! Tu sedím a kukám. A teraz pozerám na tú audinu, ty k…t. Tak tu ju má predo mnou a ešte ma to vôbec netrklo, ty k…t, že 158. Víš, vôbec ma to netrklo. Dobre sme sprostí.“ Milan: „Ty k...t.“ Peter: „Tak sa idem hrať na schovávačku.“ Milan: „Počúvaj ma, rob nejaké obrázky alebo toto. Vieš?“ Peter: „Ale jak? To ma uvidí.“ Milan: „Šak Mikolaj. Alebo niekomu zavolaj, nech zrobí nejaké obrázky, video.“ Peter: „Keby išla s ním na izbu... Ja nevím, ty k…t. Dobre. Šak niečo skúsim urobiť. Ale ja sa musím schovávať, lebo ak ma uvidí, je zle.“Milan: „Jasné, jasné. Daj kapucňu na hlavu.“

VIDEO Plus 7 Dní