Pohreb na dvakrát. Zosnulého generála Milana Lučanského (†51) už raz pochovali. Dňa 8. januára 2021 uložili truhlu s jeho telom do hrobu na cintoríne v tatranskej Štrbe, kde sa narodil a chodil do základnej školy. Na pohreb vtedy prišli politici a mnoho bývalých i súčasných policajtov. Smútočný veniec poslala prezidentka Zuzana Čaputová i vtedajší premiér Igor Matovič.

Štyri a pol mesiaca po smútočnom obrade, previezla rodina Lučanského exhumované pozostatky do Martina.

Najprv pochovaný, potom spopolnený

Aký bol dôvod na prevoz Lučanského pozostatkov z jedného hrobu do druhého?

„Lučanského mama si priala, aby bol pohreb v Štrbe s farárom, ale generál si želal, aby bol po smrti spopolnený a umiestnený v Martine,“ vysvetlil náš zdroj blízky rodine Lučanských. „Preto boli pozostatky prevezené, telo spopolnené a urna uložená do iného hrobu.“ Spopolnenie pozostatkov Lučanského potvrdila aj hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová: „Na základe našich informácií bol zosnulý spopolnený. Nájomca hrobu si splnil všetky náležitosti a povinnosti nájomcu hrobového miesta spojené s vkladom urny zosnulého do hrobového miesta.“

Ponižovaný

Na cintoríne v Štrbe je stále vedený aj hrob Milana Lučanského v novej časti, kde sa pochovávajú najnovší zomretí. Posledný rad tejto časti lemujú drevené kríže, ktoré ešte nestihli nahradiť veľké mramorové pomníky.

Táto časť cintorína v Štrbe je azda najviac spojená s prírodou. Sú tu hroby s trávnatou časťou a výhľadom na prekrásnu tatranskú prírodu, ktorú mal nielen Milan, ale aj jeho otec tak veľmi rád. Ten zomrel tri mesiace pred generálovou samovraždou v Ústave na výkon väzby.

Bývalého policajného prezidenta totiž obvinili z korupčného správania. Vo väzbe ho vodili spútaného ako najťažšieho zločinca. V nemocnici, kde sa musel podrobiť operačnému zákroku, ho pred náhodnými okolidúcimi ťahali na reťaziach ako cirkusového medveďa. Lučanský sa potom obesil na erárnej teplákovej bunde na väzenskej posteli.

V januári ho pochovali vedľa jeho otca, ako si priala generálova mama. Hroby Lučanských nájdete presne podľa označenia na verejnej tabuli. Hrob Milanovho otca má už mramorovú tabuľu, je tu miesto pripravené aj pre generálovu mamu.

Sviečky stále horia

Miesto, kde ležal Milan, ako ho v Štrbe všetci volajú, ukáže azda každý. „Pred týždňom bola na jeho hrobe ešte veľká fotka. A pozrite - hrob je starostlivo upravený a horia na ňom sviečky, akoby tu stále bol,“ povzdychne si žena, ktorú sme na cintoríne náhodou stretli.

Lučanský pár mesiacov ležal nielen blízko milovaného otca, ale aj v blízkosti svojej mamy, ktorá býva od cintorína doslova len pár metrov. V bytovke na najvyššom poschodí. Skromne, ale dôstojne. Miestni hovoria, že chodí po Štrbe s uplakanými červenými očami. O exhumácii ani o synovi hovoriť nechce. Nečudo, bolesť je priveľká.

„Má ešte dcéru, ktorá je vo Svite,“ dozvedáme sa od obyvateľov Štrby.

S povolením úradov

O exhumácii a odvoze tela generála Lučanského z rodnej Štrby miestni väčšinou ani len netušili.

„Je to právo a vôľa rodiny, ktorú sme my mohli len rešpektovať. Predložili všetky potrebné dokumenty. Pre mňa to nebolo nič výnimočné, keďže manželka sa už na pohrebe vyjadrila, že by chcela mať svojho manžela pri sebe. Bola to teda len otázka času. Stalo sa to približne pred tromi týždňami,“ upresnil starosta Štrby Michal Sýkora. 

FOTO nového hrobu Milana Lučanského v GALÉRII

Lučanského manželka vybavila všetky potrebné dokumenty na popradskom úrade verejného zdravotníctva a podľa litery zákona dodržala všetky nariadenia a podmienky, aby svojho milovaného muža mohla mať blízko bydliska, kde zažívali šťastné chvíle spoločného života.