Tip na článok
Peter Opálek: Počas rutinnej cestnej kontroly ho zastrelil podgurážený šofér Milan Szálay (na snímke vpravo).

Strelec Szálay, ktorý zabil policajta, mal doma rovnaký samopal ako Ľubomír Harman

Muž, ktorý zastrelil policajta počas bežnej cestnej kontroly, mal doma rovnaký typ samopalu, akým vraždil Ľubomír Harman počas masakru v Devínskej Novej Vsi.

Galéria k článku (8 fotografií )
Peter Opálek: Počas rutinnej cestnej kontroly ho zastrelil podgurážený šofér.
Samopal vzor 85: Rovnaký typ zbrane, akým vraždil Ľubomír Harman, mal doma Milan Szálay.
Podunajské Biskupice: Dom, kde býva fanúšik športovej streľby a majiteľ viacerých zbraní Milan Szálay.

Na začiatku smutného príbehu zastreleného policajta bola tragédia, ktorá otriasla Slovenskom. Pri havárii autobusu neďaleko Trnavy zomreli štyri študentky, ďalších deväť ľudských životov vyhaslo na cestách počas nasledujúceho víkendu.

Reakciou na tragické udalosti bola rozsiahla policajná akcia, počas ktorej bolo vidno strážcov zákona takmer na každom kroku. Do akcie sa zapojili aj policajti z obvodného policajného oddelenia Trstín.

Bežná služba sa pre dlhoročného policajta Petra Opálka a jeho kolegyňu Janu zmenila na krvavú prestrelku. Stalo sa tak týždeň po spomínanej havárii, v noci zo soboty na nedeľu.

Bežná kontrola

Peter Opálek nebol žiaden začiatočník - v polícii pracoval vyše pätnásť rokov, prežil viacero zásahov, pri ktorých šlo o život, a vedel, čo robiť v krízových situáciách. V osudný piatok odstavil služobné vozidlo na križovatke v rodnom Boleráze pri Trnave a spolu s kolegyňou začali rutinnú kontrolu.

Jedným zo zastavených vozidiel bol svetlomodrý Opel Zafira s nižším zavalitým šoférom za volantom. Policajt ho požiadal, aby sa podrobil dychovej skúške. Výsledok? Viac ako jedno promile alkoholu (presne 1,38 promile), za čo hrozí rok basy.

„Vodiča riešili za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky,“ informovala policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. V súlade so zaužívanou praxou nasledovala výzva policajta.

Keďže podgurážený otec dvoch detí Milan Szálay nemohol pokračovať v jazde, mal byť obmedzený na osobnej slobode až do vytriezvenia. Potom by prišlo na rad odobratie vodičského preukazu a v superrýchlom konaní by sa zodpovedal sudcovi. Naoko banálny prípad sa však zmenil na drámu.

Keď chcel policajt Peter Opálek predviesť Szálaya na oddelenie, opitý vodič údajne spustil streľbu. Čo sa šoférovi preháňalo hlavou, sa zatiaľ možno iba dohadovať. Oficiálne miesta mlčia vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie. Nik doteraz nepotvrdil ani špekulácie odvolávajúce sa na neoficiálne výpovede známych, podľa ktorých mohol Szálay prevážať v aute drogy.

Čítajte viac:

Opiš, dávaj na nás hore pozor! Smútiaci pochovali zastreleného policajta z Bolerázu

Ako na divokom západe

Bez ohľadu na strelcove pohnútky je výsledok nečakanej prestrelky tragický. Szálay zasiahol službukonajúceho policajta dvoma ranami do hrudníka. Keď tridsaťštyriročný Peter Opálek padol na zem, vodič vyzbrojený dvoma zbraňami - jednou vlastnou a druhou služobnou - vyštartoval po jeho kolegyni.

Bolerázom sa ozývala streľba ako na divokom západe. „Myslel som, že niekto púšťa ohňostroj, až potom som sa dopočul, že tu niekoho zastrelili,“ povedal nám jeden z obyvateľov Bolerázu.

Službukonajúca policajtka sa muža, ktorý jej pred očami zastrelil kolegu, nezľakla. Na Szálaya a jeho auto vystrieľala celý zásobník, napriek tomu sa strelcovi podarilo ujsť. Pri obhliadke miesta činu polícia zaistila tridsaťdva nábojníc a jeden náboj.

Policajné auto zasiahlo päť striel, Szálayovo vozidlo jedenásť. „Streľba zasiahla aj dve blízke budovy,“ dodala Kredatusová. Policajta Petra Opálka sa na mieste pokúšali oživiť traja okoloidúci aj záchranári. Neúspešne.

Doma mal aj samopal

Strelec Milan Szálay zatiaľ uháňal s rozstrieľaným autom preč. Keď dorazil do Bratislavy, zrejme si uvedomil, čo spravil, a sám sa ozval policajtom. Podľa inej verzie ho k tomu dotlačil brat, ktorého predtým navštívil. Fakt je, že keď ho okolo druhej hodiny v noci prišla na Bieloruskú ulicu v Podunajských Biskupiciach zadržať polícia, čakal vonku.

„Stál pred domom s rukami nad hlavou. Policajti sa ho spýtali, či je ozbrojený. Povedal, že zbraň nemá, a stále opakoval, že je v pohode. Potom ho spútali a odviedli so sebou. Do bytu, kde býva s družkou Evou a ich dvoma deťmi, potom vošli policajti,“ opísal nám Szálayovo zatýkanie jeden zo susedov. Policajti zaistili v jednoizbovom byte viacero zbraní.

„Muž sa venoval športovej streľbe a v legálnej držbe mal tri zbrane, z toho jeden samopal vzor 58 s úpravou na jednotlivé strely,“ dozvedeli sme sa z polície. Ide o rovnaký typ zbrane, akou neslávne známy strelec z bratislavskej Devínskej Novej Vsi Ľubomír Harman popravil sedem ľudí.

Prečo otec dvoch detí a živnostník, ktorý podľa Obchodného registra podniká v jedálenských službách, strieľal na policajta, nám nevedela vysvetliť ani jeho partnerka. „Nič vám nepoviem, určite nie... Čo tu vlastne chcete?!“ reagovala podráždene na otázky, či sa jej partner k streľbe priznal a prečo to spravil.

Čítajte viac:

Spoveď strelca Milana z Bolerázu: Prečo som zastrelil policajta?

Motív a vražedná zbraň zatiaľ neznáme

Zastrelený policajt Peter Opálek prežil v Boleráze celý život. Býval v dome s mamou a so sestrou, jeho blízki i kamaráti sú v šoku. Na mieste tragédie postavili v priebehu niekoľkých hodín biely kríž s Petrovou fotografiou. Ľudia tu zapálili desiatky sviec.

Policajný prezident Tibor Gašpar vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým. „Tiež sme generálnou výzvou informovali všetkých policajtov, aby pri služobných zákrokoch postupovali obozretnejšie,“ poznamenal. Zároveň dodal, že zastrelený policajt bude povýšený in memoriam, jeho kolegyňu povýšia tiež.

Streľbu na kolegov vyšetruje polícia ako vraždu a pokus o vraždu. Keď Milana Szálaya nakladali s putami na rukách do auta, rodine zastreleného policajta odkázal: „Ospravedlňujem sa rodine toho policajta. Je mi to ľúto.“ Na otázku, prečo strieľal, však už neodpovedal.

Prvé informácie z miesta tragédie hovorili, že strelec policajta odzbrojil a potom ho popravil služobnou zbraňou. Doteraz to však nikto oficiálne nepotvrdil. „Akou zbraňou bol usmrtený policajt, určí balistická expertíza. Zasiahnutý bol dvoma ranami do hrudníka. Na mieste boli použité minimálne tri zbrane,“ poznamenala Kredatusová.

Podľa ďalšej verzie strelec usmrtil policajta vlastnou legálne držanou zbraňou. Keď po ňom začala strieľať policajtka, ozbrojil sa zbraňou mŕtveho policajta. Svedkovia opísali, že strelec sa pohyboval takticky, akoby mal výcvik.

Streľba

V auguste 2008 zastrelili Róberta Vidu. Ten sedel v aute páchateľov lúpeže ako policajt v utajení.

V júli 2010 muž pri kontrole v Kráľovej nad Váhom odzbrojil policajta a policajtku. Celú noc ho ako jeho rukojemníci vozili po okolí, drámu ukončil výstrel policajného ostreľovača. Policajtku ľahko zranili črepiny.

Vo februári 2011 vystrelil muž podozrivý z pytliactva na poli medzi Hodejovom a Jesenským tri rany z guľovnice. Zasahujúci policajt trafil útočníka do stehna.

V októbri 2012 zastavili policajti v Marcelovej pri Komárne opitého šoféra. Ten vytiahol zbraň, policajta zasiahol do ramena a chrbta.

V marci 2013 sa strieľalo medzi Šulekovom a Hlohovcom. Policajti prenasledovali muža, ktorý vylúpil čerpaciu stanicu. Strela z policajného samopalu útočníka zabila.

VIDEO Plus 7 Dní