Tajné stretnutie najvplyvnejších ľudí v štáte, ktoré sa prezradilo krátko po jeho konaní v SIS, sa ni­kdy nemalo uskutočniť. Nikomu zo zúčastnených politikov ako prezidentka Čaputová, premiér Heger, predseda parlamentu Kollár alebo ministrov ako Mikulec či Kolíková sa však okolnosti nezdali divné natoľko, že by naň odmietli prísť. Aj keď sa všetci zúčastnení dušovali, že sa v žiadnom prípade nehovorilo o živých kauzách, nakoniec predsa len priznali, že hlavnou témou bolo podozrenie zo zmanipulovaného vyšetrovania najväčších káuz. A spomínali sa aj podstatne tvrdšie termíny ako spravodajsko-mocenské hry či komplot v polícii. Okrem uvedených politikov bol na porade prítomný riaditeľ SIS Aláč, generálny prokurátor Žilinka, špeciálny prokurátor Lipšic, policajný prezident Kovařík aj bývalý šéf inšpekcie ministerstva vnútra Szabó. Práve jeho účasť nakoniec urobila zo zasadnutia solídnu frašku, pretože o pár týždňov si po neho prišla NAKA pre podozrenie z brania úplatkov.

Ostáva preto len dúfať, že kompetentní si podobnú hlúposť už nezopakujú. Skutočný zámer stretnutia najmocnejších totiž stále nie je jednoznačne vysvetlený a pri podozreniach o tlaku na vyšetrovateľov, ktoré pre týždenník PLUS 7 DNÍ opísal exšéf NAKA Branislav Zurian, by ďalší podobný premotivovaný záujem politikov nepriniesol nič dobré. Obzvlášť preto, že mohutné zásahy do vyšetrovania boli v minulosti samozrejmosť. Výpovedí o týchto skutočnostiach je čoraz viac a najväčšie obavy z toho, čo sa dostáva na povrch, môže mať donedávna najvplyvnejší politik na Slovensku - Robert Fico. Ak by sme pustili uzdu fantázii, dalo by sa povedať, že pokojne môžeme byť krôčik od toho, aby spravodlivosť prenikla aj do najvyšších politických poschodí. A to napriek tomu, že bývalý najlepší minister vnútra a Ficov verný spolupútnik Kaliňák tvrdil, že v týchto sférach korupcia neexistuje.

Exšéf finančnej správy František Imrecze, ktorý je už niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, má však na vec odlišný názor. Pred policajtmi prehovoril o stretnutí, ktoré sa podľa jeho slov uskutočnilo priamo v zasadačke vtedajšieho premiéra na úrade vlády v roku 2017. Okrem spomínaných Fica, Imreczeho a Kaliňáka na ňom údajne bol prítomný šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Makó, policajný prezident Gašpar, ale aj oligarcha Bödör, a na povel vtedajšieho predsedu vlády vraj dobehol ešte minister financií Kažimír. Rozkaz podľa výpovedí znel jasne - s maximálnym nasadením rozpracovať daňové pozadie firmy Andreja Kisku tak, aby bolo možné exprezidenta obviniť. A nie je to jediná kauza, v ktorej sa rieši ovplyvňovanie vyšetrovania smeráckymi nominantmi. Kajúcnici Imrecze, Slobodník a Makó už vypovedali aj o tom, ako pred voľbami v roku 2016 mali na pokyn zo Smeru intenzívne pracovať a odhaľovať daňové delikty Igora Matoviča.

Žiadne stretnutia politikov s prokurátormi a policajtmi nie sú vhodné. Napriek tomu však cítiť medzi uvedenými udalosťami rozdiel. Kým v prvom prípade by sa dalo hovoriť možno aj o politickej nešikovnosti, prípadne uvažovať o tom, či bola zostava najvplyvnejších v SIS homogénna natoľko, aby sa vedela dohodnúť na cielenom postupe, v prípade dokázania druhých dvoch stretnutí by tento problém nehrozil ani náhodou. Zo skúseností z troch volebných období s Ficom sa totiž dá predstaviť všeličo, že by však jeho kádre neplnili príkazy, ktoré šéf vydáva, to je možné naozaj len ťažko.