Pred krátkym časom zvirálnelo video, na ktorom na ceste bojujú dva medvede grizly, video z blízkosti mesta Stewart v kanadskej provincii Britská Kolumbia zverejnila na Facebooku Cari McGillivray. Súboj sledovali nie len šokovaní vodiči na inak frekventovanej ceste, ale s rešpektom a odstupom aj vlk.

Medveďa, i keď podstatne menšieho, zaregistrovali v uplynulých dňoch aj v Očovej. „Upozorňujeme občanov na pohyb medveďa hnedého v okolí vodárne, nad dolným strediskom Poľnohospodárskeho družstva, v blízkosti ulice Mateja Bela Funtíka, nad bývalým školským pozemkom a taktiež v okolí bývalej hydinovej farmy,“ vyzýva k obozretnosti obec. Problém s medveďom mali v Očovej aj pred rokom, kedy sa im maco špacíroval po dedine.

Sťahujú sa aj na juh

Kým v Očovej a Podpoľaní nejde o žiaden raritný príbeh, v minulých rokoch sa medvede vyskytli aj v častiach Slovenska, kde namajú prirodzené prostredie. V roku 2012 najväčšieho nášho dravca videli v parku v Horných Semerovciach a v neďalekých Demandiciach. Deň predtým sa pohyboval vo Veľkých Turovciach. V týchto častiach južného Slovenska sa šelma dovtedy nevyskytovala. Udalosť zaskočila aj poľovníkov. V ten istý rok sa v levickom okrese sa v letných mesiacoch potulovalo niekoľko mladých medveďov, ktoré boli zo svojho pôvodného teritória vytlačené.

„Medvede žijú samotársky, obývajú ihličnaté a zmiešané lesy v horských polohách, kde je dosť tichých a ťažko prístupných zákutí s bralami, vývratmi a inými úkrytmi, ale aj dosť vody a rúbanísk s lesnými plodmi,“ vyjadrujú sa odborníci.

Cari McGillivray mala s videom veľký úspech. Za ani nie 24 hodín ho zdieľalo 1,3 milióna ľudí.„Zvyčajne sem nepridávam žiadne príspevky. Tento vzácny a ojedinelý okamih sa však patrí ukázať vám všetkým. Veľmi pozorne to sledujte, v diaľke sa totiž objaví menší vlk," napísala Cari.